Ať už bydlíte v rodinném domě, nebo v paneláku, hluk je tím, co vám může hodně znepříjemnit život. Dá se s ním ale bojovat za pomoci moderních izolačních materiálů, které dokáží výrazně snížit kročejový hluk, případně změnou některých stavebních prvků ve starší zástavbě. Ve své vlastní nemovitosti to budete mít výrazně snazší. Přesvědčit sousedy bydlící v činžovním domě nad vámi, že jejich hluk je nesnesitelný a je třeba ho řešit, bývá někdy nadlidský úkol.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Oplocení pozemku patří k základním preventivním opatřením při ochraně majetku. Než se do stavby plotu dáte, měli byste si důkladně promyslet pár základních věcí.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Jednou z nejméně příjemných domácích prací je čištění vnitřních žaluzií. I v sebepravidelněji uklízené domácnosti se na žaluziích usazuje prach a v kuchyni i mastnota. Hodně lidí čištění žaluzií odkládá, protože i s použitím speciálních pomocníků je to piplavá práce. Odklady ale znamenají větší znečištění a tím i víc práce. Měli byste to udělat minimálně ve chvíli, kdy myjete okna, jinak se nečistoty z žaluzií budou při jejich zatahování či roztahování usazovat na čistých oknech.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Současná ekonomická situace a rostoucí ceny všeho nutí šetřit i ty domácnosti, které před pár měsíci ještě náklady na svůj provoz moc neřešily. Určitě i sami brzy najdete další způsoby, jak zbytečně nevyhazovat peníze, ale pokud s úsporami teprve začínáte, třeba se vám bude do začátku hodit pár rad.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
I když se snažíme sebevíc, neubráníme se, aby nám občas při vaření nevystříkla nějaká mastná tekutina na zeď za sporákem. Nehezké skvrny se nevyjímají dobře na žádném povrchu, ale z obkladů nám půjdou odstranit o dost jednodušeji než z omítnuté zdi nebo tapety.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Garáže mohou být jednotlivé, řadové, nebo hromadné. Parametry pro jednotlivou garáž určuje u nás norma ČSN 73 6058. Její rozměry se samozřejmě liší podle typu vozidla, takže v tomto článku se primárně budu zabývat jen garáží pro běžná osobní vozidla. Garáže pro jiné typy vozidel se samozřejmě liší velikostí a parametry určuje stejná norma. Jednotlivá garáž může být samostatným stavebním objektem, nebo může být součástí domu, a to maximálně pro 3 stání. Vždy je nutné dodržet dostatečné oddělení od obytných ploch z hlediska hluku a emisí.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Letní vedra rozpalují i naše domy. Ne každý snáší klimatizaci, protože velké teplotní šoky jsou častou příčinou angín, nachlazení a dalších onemocnění. Vůbec se třeba nehodí pro revmatiky. Navíc je klimatizace také velkým konzumentem energie, což se může nepříjemně odrazit v účtu za elektřinu. Ochladit byt či dům ale můžete i jinak. Každý stupeň na teploměru dolů příjemně ovlivní pobyt doma.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Každý majitel kočky vám potvrdí, že bydlí u své kočky, nikoli kočka u něj. A tak má velmi často dojem, že celý byt či dům jsou jedním velkým hřištěm, které patří jenom jí, což často může znamenat problém. Oblíbenou kočičí aktivitou tak třeba je okusování koberců, šplhání po záclonách nebo sítích proti hmyzu a krkolomné lezení po nábytku. I když jsou kočky originálními osobnostmi, zkušení chovatelé vědí, jak jejich zlozvyky omezit.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Nabízí se odpovědět, že nejlépe ve chvíli, kdy to byt potřebuje a kdy na to máme peníze. Než se do rekonstrukce dáte, měli byste si odpovědět na několik základních otázek.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Idylické doby, kdy jste mohli nechat dům a pozemek volně přístupný a nic se neztratilo, jsou už bohužel minulostí. V současnosti je třeba dům nejen dobře pojistit, ale hlavně pořádně zabezpečit. A to platí i o jiných nemovitostech. Jak konkrétně, to závisí nejen na typu nemovitosti, ale i na tom, kde se nachází.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Náklady na vytápění nemovitosti patří k těm, které mohou podstatně zasáhnout rodinný rozpočet. Proto se v posledních letech stále větší důraz klade na úspory tepla a na zateplení budov. Nový dům se dá postavit již jako energeticky méně náročný, ale jak zlepšit tepelné hospodaření u staršího rodinného domku, případně i novostavby, která nebyla postavena jako úsporný, nízkoenergetický či dokonce pasivní dům? Prvním krokem je odhalit, kudy z domu teplo uniká.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Plexisklo, chemicky polymethylmethakrylát (zkratkou PMMA), je syntetický polymer, tedy bezbarvá průhledná amorfní hmota. Jinak se také nazývá akrylátové (organické) sklo. Toto jméno získal díky svým optickým vlastnostem, které se sklu podobají. Tvrdé čiré desky či bloky se vyrábějí z methylesterů kyseliny methakrylové.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Sádrokarton je velmi populární materiál používaný nejen při rekonstrukcích, ale i v nové výstavbě. Jeho význam a tím i uplatnění stále roste. K tomu přispívá hlavně odolnost sádry vůči ohni a také schopnost bránit pronikání hluku. Ale s tím, jak ho víc a víc používáme, se musíme také snažit, aby se dal sádrokarton co nejlépe recyklovat.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Schodiště může být nejen funkčním, ale také výrazným designovým prvkem každého domu. Mohou být kamenná, betonová, dřevěná, kovová, dokonce i plastová, nebo v kombinaci dvou i více materiálů, ale víte, kolik různých tvarů schodiště vůbec existuje? Pokud bychom brali v potaz kombinace základních tvarových variant a různé zužující se či rozšiřující se verze, typů schodišť je vlastně nekonečně mnoho, ale dnes se budeme věnovat spíše základním typům.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Podle předního českého geologa a experta OSN v oboru geologie a hornictví profesora Jana Petránka je travertin „různě intenzívně zpevněný, obvykle značně pórovitý sladkovodní vápenec ukládaný z vod studených i teplých pramenů (tzv. pramenit), obvykle za spoluúčasti rostlinstva (jež vodě odnímá CO2, a tím vyvolává srážení uhličitanu vápenatého). Jako travertin bývají často označovány i podobné usazeniny např. vodních toků, tzv. pěnovce. Kompaktní odrůdy travertinu se intenzívně těží jako dekorační kámen.“ Zdroj: Encyklopedie geologie.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Každý, kdo má zahradu, ví, jak příjemné si sednou se šálkem kávy na čerstvý vzduch, nebo se na zahradě rovnou společně naobědvat či navečeřet. A také, jak je fajn, když vám u toho nesvítí slunce do očí ani do talíře. Jak si zastínit posezení na zahradě? Možností je řada, ale dost záleží na tom, kde se místo nachází.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Co je to zastavěná plocha stavby definuje § 2 odst. 7 stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb.), který říká: „Zastavěnou plochou stavby se rozumí plocha ohraničená pravoúhlými průměty vnějšího líce obvodových konstrukcí všech nadzemních i podzemních podlaží do vodorovné roviny. Plochy lodžií a arkýřů se započítávají. U objektů poloodkrytých (bez některých obvodových stěn) je zastavěná plocha vymezena obalovými čarami vedenými vnějšími líci svislých konstrukcí do vodorovné roviny. U zastřešených staveb nebo jejich částí bez obvodových svislých konstrukcí je zastavěná plocha vymezena pravoúhlým průmětem střešní konstrukce do vodorovné roviny.“
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Také už jste určitě viděli zahrady, které jsou doslova přeplácené prvky a kde marně přemýšlíte, jaký typ zahrady to vlastně měl být. Na takové zahradě s pravděpodobností hraničící s jistotou nepracoval žádný pořádný zahradní architekt. Pokud chcete mít zahradu krásnou a funkční, investujte do služeb zahradního architekta, protože vám otevře nové zahradní obzory a je-li skutečně dobrý, dokáže zhmotnit i to, co vy sami jen nejasně tušíte.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Každý majitel domu zodpovídá za správné provedení a také provozování komínu, ale ne každý to dělá přesně podle pravidel a také bez chyb. Uvádíme nejčastější typy závad a také doporučení, jak jim předejít. Obecně lze závady, které mohou zavinit požár nebo hromadění nebezpečných látek v budově, rozdělit do dvou základních skupin – konstrukčně-stavební a provozní.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Elektrické podlahové topení je jednou z nejmodernějších forem vytápění. Instaluje se jednoduše a uživatelům přináší nadstandardní komfort. Kdo z nás vy ho neuvítal třeba v koupelně, kde je rozdíl mezi teplou sprchou či vanou a studenou podlahou při jiném typu vytápění nejmarkantnější. Ale výborné je nejen v koupelně, skvěle se hodí i do dětského pokoje, kde spousta dětí tráví většinu času na podlaze, nebo do obývacího pokoje. Pokud si na něj zvyknete, jiný typ vytápění už chtít nebudete.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Pokud chcete mít u domu terasu, chodníčky či příjezdovou cestu se vzhledem přírodního materiálu, ale zároveň v kvalitě betonové plochy, pořiďte si dekorativní ražený beton. Vzor dlaždic či kamene je do čerstvé betonové vrstvy vyražen speciální raznicí. Ale nemusí se jednat jen o šedivou plochu se strukturovaným vzorem. Před začátkem ražby lze povrch probarvit na požadovaný odstín, ražby i barvy lze kombinovat. A když se na hotovou ražbu přidá i příslušná patina, vypadá ražený beton naprosto stejně jako přírodní materiály. Stačí si ve vzorníku vybrat barvu a strukturu, která se vám bude líbit.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Jednoduše řečeno – velmi těžko. Samozřejmě záleží na lokalitě a vašich finančních možnostech, ale skutečně stavební pozemek je úzkoprofilové zboží v podstatě v každé aspoň trochu atraktivní obci po celé republice, zvlášť pokud ho chcete ve starší zástavbě a ne mezi parcelami, které jsou si podobné jako vejce vejci. A většinou pak i domy na nich. Za originalitu v jakémkoli smyslu toho slova si připlatíte.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Každý provozovatel kanalizace má trochu jiné podmínky, takže o jejich přesném znění se přesvědčte přímo na jeho webu. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Pozor na jeden problém hlavně v rychle se rozšiřujících obcích či městských čtvrtích – je-li vyčerpána kapacita kanalizace nebo čistírny odpadních vod, provozovatel vás na kanalizaci připojit nemusí. Raději si to všechno předem ověřte.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Střešní okna jsou populárním řešením nejen v případě přestavby půdy či jiných podkrovních prostor, ale také u rodinných domů. Nabídka je poměrně široká, ale víte, kde je nakoupit? Máte několik možností:
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Plastová okna už dávno nejsou jen bílá. Vyrábí se řada velikostí, tvarů, různých typů profilů i dekorů v podobě venkovních fólií na profily. Můžete si také vybrat, zda chcete dvojité či trojité sklo a další vlastnosti. I když jsou některé velikosti obvyklejší, v podstatě každý dodavatel je schopen vyrobit okna přesně podle velikosti stavebního otvoru, tedy přesně podle rozměru, jaký potřebujete pro svůj dům právě vy. Dlouhá životnost a snadná údržba popularitu oken jen zvyšuje a výrobci se snaží, by s nimi zákazníci byli co nejspokojenější. Obvykle se přizpůsobí vašim potřebám i při výběru kování a dalších prvků.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Existují dva základní typy pergol:
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Umělé dřevo je materiál, který zachovává příjemný vzhled dřeva, ale nemá některé jeho negativní vlastnosti, zejména na místech, kde se k němu dostává vlhkost. Jedná se vlastně o spojení dřeva a plastu, neboli WPC (wood-plastic composite, nebo také wood-polymer composite). Zjednodušeně řečeno vzniká spojením dřevité součásti v podobě granulátu, nebo moučky s termoplastickými materiály a některými přídavnými látkami.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Pokud stavíte rodinný dům, měli byste myslet na zabezpečení. Čím dříve, tím lépe, protože ani stavba uprostřed města není bezpečná. Anonymní prostředí nahrává tomu, že budou sousedé zloděje považovat za nějakou dodavatelskou firmu. Pokud si nějakých cizích lidí vůbec někdo všimne. Ještě horší je to při stavbě někde na samotě, kde není vůbec nikdo, kdo by na případné podezřelé osoby mohl upozornit. Každopádně zabezpečovací zařízení byste si neměli pořizovat až do hotového domu, ale minimálně v nějakém základním provedení už po dokončení hrubé stavby a namontování oken a dveří.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Když začnou sluneční paprsky hřát, náš život se z bytů a domů přesune na zahrady a terasy. Není nic příjemnějšího než si dát oběd či večeři na čerstvém vzduchu, nebo se k pořádnému stolu na terase posadit s přáteli na šálek kávy. Ale jaký stůl by to měl být? Parametrů pro výběr je víc.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
To není tak jednoduchá otázka, vždycky totiž záleží na tom, o jaký koberec se jedná a kde ho kupujete. Stejně jako u jiného zboží se také u koberců cena liší v závislosti na kvalitě a velikosti. Koberce můžete nakupovat ve specializovaných prodejnách, hobby marketech, ale také online v e-shopech. Závisí jen na vás, zda vám stačí popis prodávajícího, nebo zda si chcete na vybraný koberec fyzicky sáhnout a zjistit, jak se vám po něm bude chodit, případně i jak se vám na něm bude ležet.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Pokud si svůj dům či byt nějak stavebně upravujete, velmi pravděpodobně budete mít doma nějaký odpad, mezi který patří i stavební suť. Klasik by řekl: „Kam s ní?“ Stavební suť se dá znova použít a proto je ji vhodné odevzdat k recyklaci. Takový materiál ale rozhodně nepatří do běžné popelnice ani do příkopu za obcí. Pokud nechcete dostat pokutu, nebo naštvat sousedy, musíte ji uložit jinak.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Netěsnící okna a dveře nejsou jen nepříjemností, která negativně ovlivňuje vaše pohodlí, ale mohou se vám i velmi zásadně prodražit. Přitom někdy stačí jen drobná úprava a situace se rapidně zlepší.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Rosící se okna nejsou nijak neobvyklý problém. Základní příčiny jsou dvě - v bytě je příliš vysoká vlhkost, nebo je sice vlhkost v normě, ale v bytě se málo větrá. K tomu se může přidat ještě nějaká další přitěžující okolnost a problém je na světě. Je-li v bytě příliš vlhko a zejména v zimním období, kdy je rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou vyšší, kondenzuje se přebytečná voda na studených okenních tabulích.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
V klasickém paneláku u nás bydlí poměrně velké množství lidí a zřejmě ještě hodně dlouho tam bydlet budou. Ale pokud chcete v paneláku bydlet jako v 21. století a ne jako v retro seriálu, rekonstrukci se nevyhnete. Než se vrhnete do vlastních stavebních prací, neměli byste podcenit přípravu.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Doby, kdy se daly do interiéru domu či bytu vybrat dveře bílé, nebo ošklivě hnědé (a snad ještě plné nebo se zrnitou skleněnou výplní) jsou už naštěstí dávno pryč. Dnes si můžete koupit dveře v mnoha různých designech, barvách i provedeních. Nabídka je naopak tak široká, že výběr není úplně lehký. Ale protože dveře jsou poměrně zásadním prvkem interiéru vašeho domova, měli byste si jejich výběr důkladně promyslet. Při tom nezapomínejte, že se jedná nejen o vzhled dveří, ale také o jejich funkčnost. Vybrat si můžete podle různých parametrů:
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Morče patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky. Aby mu bylo u vás doma dobře, potřebuje mít vhodný domeček, kde se bude cítit pohodlně a kam se bude moci schovat. Zároveň by měl domeček být postaven tak, abyste v něm mohli morčátko pozorovat a aby se dal také jednoduše čistit. Nejjednodušší cestou je sice koupit domeček hotový, ale ten vám nemusí zcela vyhovovat, nebo vám přijde příliš nákladný, i když ty nejlevnější se dají pořídit už v řádu stokorun. Zkuste ho tedy vyrobit sami, pro vás a vaše děti to může bát příjemná zábava.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Na to neexistuje jednoduchá odpověď. Obecně platí, že jak co a jak pro koho. Pokud si pořizujete novou, nebo rekonstruujete starou koupelnu, promyslete si, kdo ji a jak ji bude nejčastěji používat. Optimální je samozřejmě mít obojí, ale na to zejména ve starších koupelnách, nebo menších bytech není obvykle dost prostoru.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Dýha je tenký plát nebo pruh dřeva s tloušťkou od 0,3 do 6 mm, který se používá hlavně při výrobě nábytku, nebo při výrobě překližky. Často s ní ale také pracují domácí kutilové, modeláři a používá se také při výuce dětí ve školách nebo v různých výtvarných kroužcích.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Výběr plynového kotle do rodinného domu či bytu není právě levnou záležitostí, ale jako u všeho, také u kotlů velmi záleží na tom, jaký typ kotle kupujete. A také na to, pro jaký účel kotel potřebujete.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Při rekonstrukcích domu či bytu často narazíme na nutnost odstranit původní omítku. Ale zejména u historických budov můžeme narazit na problém, že omítka je nahozena na zdech z různých materiálů a u každého typu zdi je nutno postupovat trochu jinak. Domy často vznikaly různými dostavbami a přestavbami, takže v jednom objektu lze narazit na kámen, klasickou cihlu, ale i hliněnou zeď.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Málokterý domácí kutil má doma vybavení úplně na všechno, i když občas by se hodila i méně obvyklá technika či nářadí. Jak se dá třeba ohnout plech, pokud nemáte doma ohýbačku? Jde to, i když ne všechno a ne úplně snadno. Záleží nejen na tloušťce plechu, ale i na tom, o jaký typ plechu se jedná, a jaký typ ohybu potřebujete.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Ne každý pozemek je napojen na vodovod a i když je, vzhledem k rostoucím cenám vodného se třeba na zalévání velké zahrady určitě vyplatí mít vodu vlastní. Můžete sice zachytávat vodu dešťovou, ale jistotou je vlastní studna.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Termostatické hlavice jsou už dnes běžným standardem, ale dost z nás si ještě pamatuje černá plastová kolečka, která uměla radiátor buď otevřít naplno, nebo zavřít. Nic mezi tím nastavit nešlo, takže jste buď mrzli, nebo se potili.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Možná se ptáte, proč si vyrábět lepidlo doma, když nejrůznějších lepidel jsou plná nejen papírnictví, ale také supermarkety. A vteřinové koupíte klidně i na čerpací stanici. To je sice pravda, ale i tak se můžete dostat do situace, kdy se vám návod na domácí lepidlo bude hodit. Třeba jít kvůli lepidlu z horské chalupy několik kilometrů pěšky sněhem se asi nebude chtít nikomu.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Stavebnictví se v minulosti bez vápna neobešlo a naši předci ho používali nejen jako pojivo v maltových směsích, do omítek, ale hojně jím i malovali svá obydlí. A i když je dnes na trhu obrovské množství nejrůznějších barev různého složení, staré dobré vápno hraje pořád ještě nezastupitelnou roli třeba při údržbě zemědělských usedlostí, kde se používá z hygienických důvodů, nebo při opravách starých budov.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Když potřebujeme odstranit starý nátěr, můžete si vybrat z několika metod - můžete použít nějaký odstraňovač, starou vrstvu opálit, nebo ji obrousit. Každá z metod se hodí na jiný typ starého nátěru i na jiný materiál. Proto zejména u odstraňovačů čtěte bedlivě návod, abyste si dřevo neponičili nevhodným přípravkem.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Nábytek má tu nepříjemnou vlastnost, že i při sebevětší opatrnosti se na něm tu a tam objeví škrábance či jiná drobná poškození. Pokud máte doma děti, je to jen otázkou času. Většinou se to povede na místě, které je viditelné na první pohled. Ale to není důvod k nákupu nového nábytku, škrábance se dají opravit.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Plastová okna jsou stále populárnější. Dávno už neplatí, že jsou jen bílá či hnědá. Dnes se díky speciálním fóliím dodávají okenní profily ve všech možných barvách, designech dřeva i jiných přírodních materiálů, či dokonce kovu. Jejich výhodou proti klasickým dřevěným okenním rámům je daleko jednodušší údržba. Nečeká na vás pravidelné lakování, nebo dokonce namáhavé broušení, ale i tak je třeba se jim věnovat, a to minimálně jednou ročně.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Ne každý chce pobíhat po zahradě s konvicí či hadicí a zalévat a zalévat. Řešením je zavlažovací systém, který si buď můžeme objednat od specializované firmy, nebo si ho může na zahradě vyrobit i zručný kutil.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
S příchodem topné sezóny se začne projevovat častý problém domů a bytů s plastovými okny - rosení. Proč se to děje a co s tím dělat?
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Záleží totiž na tom, jaký vosk a z jaké podlahy chceme vyčistit. V podstatě existují dvě základní vosková nebezpečí pro naše podlahy – rozehřátý vosk ze svíček a vosky určené k ošetření podlah. Bohužel, ani takzvaně specializované vosky nemusí sedět přesně vaší podlaze a pak se místo královského lesku dostaví nevzhledné fleky, kterých se nemůžete zbavit. Ale vosk z podlahy odstranit skutečně jde, i když platí, čím dříve to uděláte, tím lépe, což platí zejména u dřevěných podlah nebo jiných porézních materiálů.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Nejdříve bychom si měli vysvětlit, co to vlastně bidet je. Toto slovo pochází původně z francouzštiny. Jedná se vlastně o sedací umyvadlo, které slouží k očistě intimních partií po použití toalety pomocí proudu vody. Bidet byl pravděpodobně vynalezen kolem roku 1710, ale kdo přesně byl autorem nápadu na toto zařízení, už se neví. Pouze se předpokládá, že to snad mohl být Christoph Des Rosiers a že bidet vymyslel pro francouzskou královskou rodinu. Bidet se více rozšířil s rozvojem instalatérství a koupelen v podobě, jakou známe i nyní. První vlna rozšíření přišla na přelomu 19. a 20. století.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Linoleum neboli lino patří dlouhodobě k nejpopulárnějším podlahovým krytinám u nás. Už dávno neplatí, že si můžete vybrat mezi šedým nebo béžovým. Lino a podobné materiály se dodávají v mnoha různých dekorech i barevných variantách. Z lina si klidně uděláte i „plovoucí podlahu“, stačí jen vybrat ten správný dekor.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Plísně jsou úhlavním nepřítelem řady domů a bytů. Nejen, že s nimi stěny, nábytek či koberce vypadají strašně, ale plísně mohou být i zásadním zdravotním problém, zvlášť, jste-li na ně alergičtí. Proto je třeba se jich zbavit a pokud možno i zabránit jejich návratu.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Bazény zdobí stále více zahrad našich domů. Koupání ve vlastním je skvělé hlavně pro rodiny s dětmi a pořizovací náklady nejsou zvláště u menších bazénů už dnes nijak vysoké. Přesto je několik povinností, které musíte plnit, chcete-li se koupat v čisté vodě. Jednou z nich je čištění filtrace.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Zdrojem příjemné vůně i způsobem, jak vykouzlit doma krásnou atmosféru jsou vonné svíčky. Můžeme si je sice koupit v drogerii či na řemeslném trhu, ale ne vždy je k dostání ta vůně, kterou bychom chtěli doma mít. Tak proč si nevyrobit vonnou svíčku přesně podle svého vkusu? Výroba vonné svíčky není nijak složitá.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Stále častěji se v našich domech, ale i na našich zahradách vracíme k metodám prověřeným staletími. Jednou z metod, která na mnoha místech nahrazuje ještě nedávno tolik používaný a všudypřítomný beton, je výstavba tradiční suché kamenné zídky.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Stále populárnější plastová okna jsou na povrchu potažena speciálními fóliemi. Tyto fólie jsou sice velmi odolné, ale ani ty neodolají mechanickému poškození. To se nám může snadno povést, když například na okno montujeme v létě sítě proti hmyzu, nebo když se příliš razantně snažíme zbavit okna nečistot.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Dveře v interiéru našeho domu či bytu jsou nejen funkčním, ale také velmi výrazným designovým prvkem. Materiál i barevnost dveří a zárubní mohou změnit vzhled místnosti a značně také ovlivnit užitné vlastnosti celé nemovitosti. Proto bychom si měli jejich výběr důkladně promyslet.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na tom, z jakého materiálu jsou dveře vyrobené, jak jsou staré, jsou-li poškozené či bez vad, zda jsou vystaveny přímému vlivu počasí, nebo je chrání veranda či nějaká stříška.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Indukční vaření, indukční nádobí, indukční varné desky jsou pojmy poměrně časté, ale skutečně víte, co znamenají?
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Staré domy jsou krásné, díky své nezaměnitelné atmosféře a také tomu, jak se osudy jeho obyvatel ho historie domu zapsaly. Častým problémem ale u nich bývá vlhkost, kterou mohou některé stavební zásahy místo zlepšení naopak zhoršit. Typickým příkladem je necitlivé zateplení, nebo výměna dřevěných oken za plastová. Pro staré domy je totiž velmi podstatným kvalitní a pravidelná cirkulace vzduchu a odvádění vlhkosti.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Zelené střechy jsou stále častějším prvkem měst i součástí nízkoenergetických budov. Zlepšují v mnoha ohledech životní prostředí a jsou-li kvalitně provedeny, tak i užitné vlastnosti budovy. V některých zemích už je zelená střecha třeba u nových průmyslových budov povinností.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Betonové skruže jsou na zahradě nejčastěji zakončením studní. Nemusí to být jen nevzhledný beton, ale dnes už se dají pořídit i skruže, které jsou vlastně designovými kousky. V každém případně musí být skruž od studny důkladně a bezpečně zakrytá, zvláště když máte doma malé děti.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Ideální samozřejmě, aby měl bazén spodní výpusť, ale ne vždy je to možné. Pak musí nastoupit čerpadlo, protože ať máme bazén z jakéhokoli materiálu, čas od času je nutné vypustit alespoň částečně úplně každý, aby ho bylo možné pořádně vyčistit. Obvykle se to děje před začátkem koupací sezóny a na jejím závěru, ale někdy je to třeba i častěji, například když se v bazénu objeví řasy nebo je voda jinak znečištěná.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Jako u všech skvrn, způsob odstraňování skvrn od plísně se liší podle toho, z jakého materiálu je odstraňujeme. U plísní ale platí navíc, že odstranění skvrny je jen napravení důsledku. Abyste za čas nemuseli čistit znova, je třeba se zbavit příčiny plísně. To je obvykle nadměrná vlhkost, nedostatečná izolace a chybné větrání. Obecně platí, že na plíseň funguje kyselé (citron, ocet), ale ne každý materiál je zvládne bez trvalých následků (nezkoušejte to třeba na kožené rukavice, jeden pár jsem si tak dokonale zničila).
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Podlahové topení je moderní a uživatelsky velmi příjemný způsob vytápění. Skvělý je jak v koupelně, kde díky němu odpadá nepříjemný chlad od nohou, tak i v obývacím pokoji. Tam je podlahové topení vynikající zvláště pro rodiny s malými dětmi, které tráví velké části dnů hraním na podlaze.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Lihový fix je skvělý pomocník, pokud chceme něco trvale označit nebo popsat. Ale nesmí se dostat do rukou dětem, které s ním jsou schopné „vyzdobit“ i to, čeho se neměl fix vůbec dotknout. Co s tím? Úplně jednoduše to nepůjde už proto, že tento typ fixů bývá ne nadarmo označován jako permanentní.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Známe to všichni, občas něco upadne na podlahu asi úplně každému. Někdy to zůstane bez následků, jindy si na podlaze objeví rýhy, škrábance i jiná poškození. A to platí zvlášť o podlahových krytinách z měkčích materiálů, jako například na linoleu. Případně potřebujeme změnit rozestavění nábytku a na místě bývalé skříně či postele nám zůstanou v linu dolíčky po nožičkách.Problém můžete vyřešit buď radikálně, to znamená výměnou celé podlahy, nebo lino opravit. Jak na to?
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Ačkoli se před lety zdálo, že s nástupem plovoucích podlah parketám odzvonilo, populární jsou stále. Ve starých domech mohou opravené parkety perfektně dotvořit historický interiér, ale uplatní se i ve zcela moderně zařízených místnostech. Ale právě ve starších domech se můžete setkat s jedním nepříjemným jevem – vrzáním parket.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Odstraňování staré malby nepatří právě mezi nejpříjemnější aktivity. Proto si nejdříve rozmyslete, zda je to skutečně nutné. Když je na omítce minimum vrstev, je odstraňování staršího nátěru poměrně náročné, protože bude velmi pravděpodobně špatně vsakovat vodu. A bez toho se stará malba odstranit nedá.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Naše vlastní postel je jedním z nejdůležitějších míst v našem životě. Průměrně v ní strávíme čtvrtinu až třetinu života, což může představovat až 25 let života. Proto je nesmírně důležité, aby naše postel byla pohodlná a abychom se po spánku v ní probouzeli odpočinutí a plni energie.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Radiátor je v současnosti nezbytnou součástí téměř každého domu i bytu. Ať už máte článkové, nebo modernější deskové, klasické litinové či ocelové, nebo hliníkové nebo měděné, může se stát, že vám z něj někde začne unikat voda. Mohou to být jen kapky, nebo rovnou pramínek, v každém případě je třeba radiátor opravit, jinak nebude pořádně hřát a vy budete běhat sem tam s umyvadlem nebo hrnečkem a odstraňovat následky.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Ať už podléháte moderním trendům, myslíte ekonomicky, nebo jen máte rádi pořádný klasický kus nábytku, bez sedací soupravy se nejspíš neobejdete. V řadě bytů je sedací souprava dominantním bytovým prvkem. Na sedačce odpočíváme, lenošíme, spíme, jíme a děláme i mnoho jiného. Proto je důležité vybrat si tu správnou.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Doby, kdy jediným způsobem, jak využít dešťovou vodu, byl sud pod okapem na zahradě, z něhož se nabírala voda do konve na zalévání, jsou už dávno pryč. Vzhledem k rostoucí ceně pitné vody stále více lidí přemýšlí o tom, jak její spotřebu snížit. Důležité je to i proto, že velkou část pitné vody spotřebováváme na činnosti, na něž by postačovala i voda užitková, tedy i dešťová. Věděli jste například, že průměrná domácnost spotřebuje více než 40 % vody jen na splachování WC?
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Malý byt nebo garsoniéra může být útulným a příjemným místem k životu, ale musí být vhodně zařízený. Neexistuje všeobecný návod, protože nejen byty, ale také jejich obyvatelé se vzájemně liší. A tím se i liší nároky na zařízení bytu. Přinášíme ale několik užitečných rad, které se vám budou hodit, ať už zařizujete studentské doupě, první bydlení mladého páru nebo bydlení pro single seniora.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Barvy působí na každého z nás a na děti ještě mnohem silněji. Proto je dobré se při volbě výmalby do dětského pokoje držet osvědčených rad a nepodléhat aktuálním módním barevným vlnám.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Chladnička je základním vybavením bytu. Když nemáte postel, dá se spát na matraci nebo ve spacáku na karimatce, když nemáte pohovku, stačí pár polštářů na zem, ale kam dát mléko/pivo/víno (podle vašeho výběru), když je venku 30 stupňů? I proto má u nás chladničku téměř každá domácnost. Chladniček je velký výběr – malé, velké, s mrazákem i bez, vestavěné i samostatně stojící, klasické i americké. Stačí si jen vybrat, ale jak?
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Ať už máte místnosti s velkou plochou, nebo naopak miniaturní garsonku, kterou potřebujete rozdělit do několika zón s rozdílnými funkcemi, na výběr máte hned několik způsobů, jak to udělat. Pracovně si můžeme takové dělící příčky rozdělit do dvou velkých skupin, které si pracovně nazveme stěny a optické prvky.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Někdo je miluje, jiný nesnáší, ale používáme je všichni. PET láhve jsou jedním z nejoblíbenějších nápojových obalů na celém světě. Přitom petky, jak jsme si je v Čechách pojmenovali, nepoužíváme zas až tak dlouho.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Je skvělé mít v místnosti koberec, který neklouže. Horší je to ve chvíli, kdy se rozhodne změnit podlahovou krytinu nebo koberec vyměnit za jinou barvu či vzor. Většina koberců je totiž přilepených a odlepit je není vůbec jednoduché. Je to jako se vším – co má držet, nedrží, co je třeba sundat, nemůžete odlepit.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Voda a zahrady patří od nepaměti k sobě. Zámecké zahrady byly plné jezírek, fontán a kašen, případně i rybníků a potůčků. Rybníčky i potoky se nevyhýbaly ani venkovským zahradám našich předků a najdou se i chalupy, kde potok teče přímo ve sklepě a značně ovlivňuje mikroklima domu.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Zahradní bazény jsou buď stálé, umístěné pod úrovní terénu, nebo nadzemní. Ty jsou sice podstatně levnější, ale také snadněji náchylné k poškození. Těchto bazénů je několik základních typů – nafukovacím, fóliové s nosnou konstrukcí, případně samonosné s nafukovacím límcem.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Pro kvalitní fungování bazénu je důležité udržovat správnou hodnotu pH. Ta určuje, zda vodný roztok reaguje zásaditě (alkalicky), neutrálně nebo kysele. V té souvislosti se objevuje také termín alkalita. Víte ale přesně, co to znamená?
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Letní horký den na zahradě bude hned příjemnější, když se budeme moci osvěžit. Skvěle nám v tom může pomoci zahradní sprcha. Můžeme se umýt po práci na zahradě, máme-li bazén, je dobré se před koupáním opláchnout, abychom si ho zbytečně neznečistili.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
I když jsou v současnosti ve většině obchodů s barvami takzvaná míchací centra, která jsou schopná připravit vám oblíbenou barvu v jednom z tisíců odstínů, z nejrůznějších důvodů můžete chtít si namíchat barvu sami. Třeba když chcete trefit stejný odstín, jako už má nějaký kus nábytku u vás doma. Lidské oko rozeznává kolem milionu barevných tónů a to vám nenabídnou v žádném obchodě. Druhým důvodem je, že profesionální míchací centra, případně míchací stroje, které obsluhují zákazníci sami, nemusí mít značku či konzistenci barvy, která vám vyhovuje.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Čas od času to potká každého majitele staršího WC – toaleta se po spláchnutí nezastaví, ale voda teče dál do mísy, takzvaně protéká. Není to sice zrovna prasklá trubka a potopa v bytě, ale obtěžovat to může i tak poměrně dost. Jednak zvukově, zvlášť, máte-li WC blízko ložnice, a taky finančně – účet za vodu se může dost prodražit.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Dřevěné brikety jsou velmi populárním druhem ekologického paliva. Díky různým dotačním programům v posledních letech v řadě přibývá domů, kde kotle na biomasu, včetně dřevěných briket, nahrazují kotle na uhlí.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Byly doby, kdy khaki barva nebyla právě oblíbená. Byla tehdy totiž symbolem povinné vojenské služby, tedy roku i dvou, kdy mladí muži téměř žádnou jinou barvu neznali. Částečně jí rehabilitovali trampové, kteří měli své usárny a parky taky v khaki odstínech.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Křišťálové lustry jsou krásné, zvláště ve starších domech se stylovým nábytkem, ale stejně jako na nábytku či obrazech, i na nich se usazuje prach a nečistoty. U tohoto typu lustrů, jejichž svítivost a celkový efekt jsou založeny na lomu paprsků na ověsech, to může celkový dojem dost pokazit. Proto je lustr třeba alespoň dvakrát ročně pořádně očistit.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Města plná auta, zastavěná každá možná (i nemožná) parcela, místo trávníků parkoviště – taková je častá realita měst v 21. století. Proto se stále větší oblibě těší takzvané zelené střechy, které mají řadu kladů:
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Někdo je možná miluje, ale já osobně chodím po trávě ráda bosa a pokud něco opravdu nesnáším, tak je to noha zamazaná měkkou slizkou hmotou. Ale nemáme to tak všichni. Na otázku „Jak na houby v trávníku“ by moje sestra řekla "nijak" a šla by zjistit, co z nich jde hodit do polévky. Minimálně část hub, které se vyskytují na zahradách, je totiž jedlá. Ale pokud se v nich právě nevyznáte, určitě nedělejte kulinářské pokusy, abyste neskončili v nemocnici.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Možná si ještě jako já pamatuje takzvané velké prádlo, kdy se ve staré mechanické pračce a samostatné ždímačce vypralo všechno najednou. Byla to dřina, takže maminka byla schopná zapojit nejen tatínka, ale i kohokoli z nás dětí, kdo dostatečně rychle neutekl. Ale naprostá většina lidí už zná jen pračky automatické. Podle Českého statistického úřadu je má 94 % českých domácností. Jsou pohodlné a jejich ovládání je natolik jednoduché, že si s nimi poradí i muži.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Mastné skvrny jsou pěkné potvůrky – vždy se objeví na nejvíce viditelném místě a u oblečení vždycky úplně nevhod. Naštěstí se dají skoro vždycky vyčistit, i když z různých materiálů bude odstraňování různě obtížné.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Máloco je tak nepříjemné, jako vylézt z horké vany či sprchy do ledové koupelny. Já jsem to ochotná tolerovat jen první večer po příjezdu na chalupu, než se nám ji podaří roztopit, ale doma v civilizaci musím mít v koupelně teploučko. A naprosto stejně to má většina lidí, nikdo nechce chytit rýmu u sebe v bytě. I proto by měla být teplota v koupelně o 2-3°C vyšší než v ostatních místnostech.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Každý, kdo má děti ví, jak moc důležitou roli hraje v dětském pokoji podlaha. Sotva začnou lézt, usalaší se na podlaze a vydrží jim to často až do studentských dob. Ostatně, my jsme to dělali taky. Jen naši rodiče měli tehdy podstatně menší výběr toho, co na podlahu dát.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Spát musíme všichni, ale ne vždy spíme dobře. Kromě mnoha dalších vlivů, jako je osvětlení, hluk, větrání i náš psychický stav, je pro kvalitní spánek zásadní také správný výběr matrace. Doby, kdy mnoho z nás spalo na molitanových matracích, nebo na matracích s kovovými spirálami, jsou už naštěstí pryč. Z molitanu mě bolí záda ještě dnes, stačí, když si na něj jen vzpomenu.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Indukční deska má mnoho skvělých vlastností:
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Ne každý má doma dálkové topení a dálkovou dodávku teplé vody, nebo kotel se zásobníkem. Teplou vodu ale potřebuje každý. Řešením je v takovém případě koupě a instalace bojleru nebo ohřívače vody. Jak velký bojler ale vybrat?
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Sušička může být skvělým pomocníkem, zvlášť když nemáte zahradu, kde se dá prádlo jednoduše usušit na sluníčku. Navíc je vítaným pomocníkem pro všechny, kteří (stejně jako já) nesnáší žehlení, protože naprostou většinu kusů prádla stačí po vyjmutí ze sušičky jen složit a uložit do skříně či komody.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Nadzemní bazény jsou velmi populárním a cenově dostupným způsobem, jak si dopřát koupání na vlastní zahradě. Ale každý podzim přijde chvíle, kdy je třeba bazén vypustit a uskladnit před zimou. Ta nastane, pokud venkovní teploty klesnou v průměru pod 10 – 15 °C. Správně zazimovaný bazén pak může sloužit dlouhá léta, naopak chyby v přípravě bazénu na zimu mohou životnost bazénu podstatně zkrátit.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Keramické nože se v posledních letech stále častěji stávají nedílnou součástí kuchyňského vybavení, ale i když jsou velmi ostré, čas od času je třeba je nabrousit. Při běžném používání zpravidla nás to čeká zhruba po dvou letech, případně ve chvíli, kdy se na ostří objeví zoubky. Broušení keramických nožů ale není úplně nejjednodušší, takže nejlevnějším způsobem broušení je koupě nože nového. Pokud to ale chcete zkusit, musíte respektovat specifika keramického materiálu.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Vířivka je pro mnoho majitelů domů či aspoň velkých teras častým místem relaxace a odpočinku. Abychom si ale mohli blahodárný vliv bublinek na naše tělo užívat celoročně, je třeba vířivku, podobně jako bazén, zastřešit. Dokážete si představit třeba zasněženou zahradu, oblohu plnou hvězd a sebe ve vířivce? Nebo skvělou party s přáteli, i když venku leje? Ostatně, zastřešení lze velmi snadno odsunout a užívat si bublinky a sluníčko.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Kanadské šindele jsou velmi populární střešní krytinou, která se používá jak na rekonstrukce starých střech, tak pro střechy zcela nové. Někdy jsou označovány taky jako šindele asfaltové. Jsou velmi odolné, mají dlouhou životnost a nízkou plošnou hmotnost. Jejich výhodou je i variabilita vzhledu a poměrně rychlá montáž. Jen je třeba držet se správného postupu. Vhodnou dobou pro pokládku kanadských šindelů je jaro až podzim.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Jedna z věcí, které se přihodí vždy, když se to hodí nejméně. Třeba kombinace plné pračky a ucpaného odpadu je skutečně výživná. Ať už se to týká kuchyňského dřezu, umyvadla, vany nebo toalety, problém je to vždycky, ale řešení není příliš komplikované. Jen to není vždy úplně příjemná práce.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Nejen trpaslíci na zahradě, ale hlavně obyvatelé přilehlého domu mohou být zaskočeni nepříjemným zápachem linoucím se ze septiku. Nejhorší to bývá při prudké změně počasí, nebo při velmi vysokých letních teplotách. Snášet tuto nepříjemnost ale nemusíte ani když zrovna nemůžete septik nechat hned vyvézt.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Pokud si chcete na zahradu pořídit nafukovací bazén, budete si muset v prvé řadě připravit pro něj půdu. A to doslova. Nafukovací bazény mají velmi tenká dna a nepříliš pečlivou přípravu podkladu byste cítili na vlastní chodidla při každé návštěvě bazénu.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Domácí vodárny jsou zařízení, případně celé soustavy zařízení, která jsou určena pro transport vody z místa na místo, a to v rodinných domech, v chatách, chalupách – prostě všude tam, kde není veřejný vodovod. Nejčastěji jsou využívány pro čerpání pitné nebo užitkové vody ze studní či vlastních vrtů, případně z vodního toku nebo nádrže na zachycení vody. Ale může se používat i v domě s vodovodem, například na čerpání užitkové vody k zalévání zahrady, nebo k udržování tlaku ve vodovodním řadu.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Mytí oken nepatří mezi nejpopulárnější lidské činnosti. Jedna kamarádka dokonce říká, že okna se myjí až tehdy, když přes ně není vidět. Ale většina z nás to takhle extrémně nevidí. Jak tedy nejlépe umýt okna?
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Dnes už se dají sice koupit matrace se snímatelným povlakem, ale třeba máte doma matraci která vám vyhovuje a chcete ji jen trochu vylepšit. Tak proč si na ni neušít povlak? V našem návodu budeme počítat s matrací s rozměry 200 x 100 x 20 cm.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Sauna patří k nejpopulárnějším metodám, jak pečovat o své zdraví. Dalo by se říct, že Česko, země pijáků piva a milovníků grilování, se za posledních zhruba 30 let změnila i v zemi saun. Ať už se jedná o klasické finské, parní nebo moderní infra sauny, jsou v hotelech, fitness centrech i sportovních klubech. Spousta lidí si saunu pořídila i domů.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Mramor je krásný a již tisíce let i velmi populární stavební materiál. Používá se jako podlahová krytina, na obklady stěn i výrobu nábytku. Najdete ho i na hřbitovních náhrobcích nebo na sochách do interiéru i exteriéru.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Nadměrné vlhko v domě je vždy problém. Vzlínající vlhkost poznáte podle viditelných mokrých map a omítky, které odchlipuje a opadává. Pokud v místnosti se vzlínající vlhkostí nebudete dostatečně větrat, bude v ní dost nepříjemný zatuchlý zápach. V takové místnosti budou navlhlé všechny textilní výrobky a velmi pravděpodobně i plíseň. Nejčastěji se vzlínající vlhkost objevuje ve starých domech, kde je buď nekvalitní, porušená, případně žádná hydroizolace.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Mikrovlnná trouba patří k nepostradatelnému vybavení většiny českých a moravských domácností. Ať už v ní jídlo jen ohříváte, vaříte či dokonce pečete, dříve nebo později ji budete muset důkladně vyčistit.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Jedním z nejvíce namáhaných míst každé skutečně používané kuchyně je dřez. Myjeme v něm potraviny, nabíráme vodu, omýváme nádobí, oplachujeme si ruce. A právě voda je tím, co na nerezovém dřezu nechává nejčastěji stopu – zaschlé kapky.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Uklízení je jedna z nejhorších domácích aktivit, protože je v podstatě nekonečné. Většina z nás uklízí způsobem, který jsme odkoukali od svých rodičů. Ale je to tak skutečně dobře? Abyste si čas, který musíte uklízením trávit, co nejvíce zkrátili, zkuste se zamyslet, zda právě váš způsob úklidu je efektivní. Možná vám pomůže pár tipů, jak na to.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Každý z nás má v registru obyvatel uvedenu konkrétní adresu trvalého pobytu, která je tak společně s rodným číslem jak pro úřady, tak i pro soukromé subjekty jedním ze základních identifikačních znaků. Pro většinu oficiální korespondence také slouží jako adresa doručovací.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Mosaz je slitinou známou již tisíce let a díky svým vlastnostem je velmi populární i v současnosti. Jeho nevýhodou je, že se může po čase zakalit a špínu a mastnotu dost přitahuje, ale vyčistit jí můžete jak chemickými přípravky z drogerie, tak i za pomoci domácích metod.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Samolepky už dávno nezdobí jen ledničky, jako v dobách našeho dětství. Dnes jsou samolepící materiály řešením mnoha problémů v domácnosti – od tapet, přes zrcadla až po věšáky a mnoho dalšího.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Vzpomínáte si na scénu z filmu Pretty woman, kde si šla Julia Robertsová „zaplavat do vany“? Tak to se většině z nás nepoštěstí. České koupelny jsou i v novostavbách většinou spíše menší a některé dokonce velmi malé. Ale ani to není na překážku toho, aby koupelna skvěle sloužila svému účelu a taky dobře vypadala. Nechte se inspirovat několika radami, jak na to.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Zelené bochánky pod vysokými stromy – idylická podoba mechu, chybí už jen Křemílek a Vochomůrka. Ale daleko častěji se s mechem setkáme v podobě nevítaného a o to vytrvalejšího vetřelce, kterého se zbavujeme jen těžko na střešní krytině, na zídkách, na terase, ale hlavně v trávníku.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Hned na začátek je třeba podotknout, že „nejlevnější“ je v tomto případě pojem relativní. Můžete si vybrat levný a kvalitní materiál, ale nemusí se vždy hodit pro váš pozemek. Snaha ušetřit na stavebním materiálu by se vám tak mohla paradoxně prodražit. Proto přinášíme hned několik různých materiálů, které můžete použít jednotlivě, nebo je kombinovat. Vyberte podle svých potřeb a podmínek.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Nehezké hnědé skvrny se objeví na věcech, kde se nám to opravdu hodí. Například skvělé staré nůžky po babičce perfektně střihají, ale na bílou látku už si s nimi netroufáte. Ale rzi se dá zbavit, ať už se dáte cestou nákupu specializovaného přípravku v drogerii, hrubé síly, nebo vyzkoušíte některou z „babských rad!“. Někdy to nezabere na první pokus, ale není od věci vyzkoušet po sobě i dvě různé metody. A nezapomeňte nakonec kov preventivně ošetřit nátěrem, nejlépe nějakou antikorozní barvou či lakem.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Betonové podlahy bývají hlavně ve starších domech často všechno jen ne rovné. A pokud není rovný podklad, ani finální pochozí vrstva nebude v pořádku. Pamatuji si jednoho kamaráda, který koupil na krásném místě dům stavěný v 70. letech svépomocí. Původně ho chtěl zrekonstruovat, ale při podrobnějším zkoumání se zjistilo, že v domě není rovná ani jedna podlaha a dokonce ani jedna zeď. Nakonec starý domek zboural a nechal si postavit nový. Pokud máte křivou betonovou podlahu, nemusíte být tak radikální, dá se to opravit.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Chcete prodat pozemek, ale nevíte, jak na to? Nejsnadnější cestou je najmutí realitní kanceláře, ale to ne každému vyhovuje. A taky ne všichni mají s realitkami pozitivní zkušenosti. Proto přinášíme souhrn kroků, na které byste neměli zapomenout.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Granit je stále populárnější variantou jiných materiálů pro kuchyňské dřezy. Granitové dřezy mají perfektní vzhled a také výborné uživatelské vlastnosti. Vyrábějí se z polymerové pryskyřice s obsahem malých částeček kamene.
Tento kompozitní materiál připomíná kámen díky tomu, že obsahují okolo 80 % drcené žuly, přírodních křemičitých písků nebo kameniva. Právě proto jsou dřezy z granitu odolné proti nárazu, škrábancům, znečištění i některým chemickým látkám a vysokým teplotám.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Pokud máte normální rodinu, poklop do mikrovlnné trouby je asi používat nedonutíte. Takže čas od času budete potřebovat ji pořádně vyčistit.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Tyrkysová patří k velmi oblíbeným barvám jak při malování stěn, tak třeba při renovaci nábytku nebo vyrábění nějaké recy-věci. Používá se i na tapetách, dekoračních textiliích a mnoha dalších věcech. Efektní je také bižuterie, kabelky či boty v tyrkysově modré, ale to si asi většina z nás doma vyrábět nebude.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Váš pokoj je vaše zázemí, ostrov soukromí a také viditelný projev vaší osobnosti. Ale někdy to prostě chce změnu, která nemusí být ani tak moc radikální. Stačí jen málo a budete se u sebe cítit hned lépe. Metody vylepšení pokoje jsou různé – od změn v podstatě kosmetických až po zcela radikální.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Mech má většina z nás ráda jen, když v něm najde pořádné hříbky, nebo když z něj děláme nějakou dekoraci. Ale na betonu? Pokud nechcete předstírat, že vaše nová betonová zídka je téměř historický kousek, tak vás mech na terase, zídkách či betonových květináčích tak maximálně rozčílí.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Jen máloco je tak nepříjemné, jako čištění trouby, snad s výjimkou čištění odpadu v koupelně nebo filtru pračky. Znáte se snad někoho, kdo by troubu čistil po každém použití? Já ne. Občas se něco připeče, někde něco vyteče, případně zapadne tam, kam nemá. A když se to nevyčistí hned, vznikne mastná nevzhledná vrstvička, kterou už odstranit musíme.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Skvrny od trávy na oblečení jsou nepříjemností, ať už jsou čerstvé nebo zaschlé. Máte-li doma malé děti nebo vášnivého zahradníka, bude se vám hodit pár receptů, jak skvrny od trávy dostat z látky pryč. Ne vždy totiž stačí jen běžné praní v pračce. Postup se poněkud liší podle toho, zda je skvrna čerstvá, nebo už zaschlá.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Rychlovarné konvice provázejí rána skoro v každé domácnosti, ale používáme je často a rádi i jindy. Protože ale na většině území České republiky je středně tvrdá nebo tvrdá voda, většina z nás má také jeden problém – vodní kámen v konvici. Pokud se neřeší, může to skončit i poruchou topného tělesa. A to při ceně dnešních oprav většinou znamená koupi konvice nové. Takže čas od času musíme konvici vyčistit. Cesta jsou na to dvě – chemie, nebo domácí prostředky.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Dřevo je dřevo, i na podlaze. Jednou z nejpopulárnějších podlahových krytin jsou parkety. Najdete je na zámcích, v historických domech, ve starších činžácích i v novostavbách. Jednou za pár let je ale i parketám třeba věnovat větší renovaci, vrátit jim původní lesk a zbavit se i vrzání uvolněných parket.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Byt není koloběžka a tak bychom si měli pořádně rozmyslet, jaký byt, v jaké lokalitě, za jakých podmínek a hlavně za kolik peněz chceme koupit. A hlavně, jak budeme postupovat. Můžeme sice vše zařizovat sami, ale není to úplně jednoduché. Nebo se svěřit do rukou profesionálů, což zase není zadarmo. Volba je jen na vás.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Sádrová omítka má řadu výhod a zvládne ji udělat i šikovný amatér.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Parkety jsou základem krásných podlah už dlouhá staletí. Najdete je na zámcích, ve starších domech a bytech, ale také v novostavbách. Pokud rekonstruujete starší nemovitost, často stačí na parkety jen dát nový lak a krásná dřevěná podlaha může sloužit další dlouhé roky. Proto patří parkety stále mezi nejpopulárnější podlahové krytiny.
Ve starých domech je stačí jen natřít a podlaha je často krásnější než i ty nejmodernější podlahové materiály. Dřevo dává bytu hřejivost a zabydlenost. Ale jako všechno mají i parkety, zejména ty starší, jednu velkou vadu – vrzání.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Máte na stěnách tapety a už vás nebaví se na ně dívat? Můžete je vyměnit, nebo místo tapet vymalovat, ale nejdříve budete muset ty staré nějak sundat. Tapety mají tu nepříjemnou vlastnost, že padají, když mají držet, a drží, když je chcete dát dolů. Proto vám snad přijde vhod pár rad, jak na to.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Štuk je takové krásné české slovo, ale víte, že původně pochází z italského stucco? Je to směs jemného písku a vápna. Místo vápna lze použít i sádru nebo cement. Používá se jako svrchní vrstva omítky, která se nanáší v kašovitém stavu. Po zatuhnutí je tvrdá a také poměrně křehká. Dříve se ze štuku tvořily na stropech i stěnách reliéfní ozdoby jak v interiérech, tak i na fasádách.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Úplně nejjednodušší je nechat si vrtáky nabrousit odborníkem, ale můžete to zkusit i sami, i když od prvního broušení zázraky moc nečekejte. Můžete taky zkusit různé ostřiče z hobby marketů, ale pravý kutil je dost pravděpodobně bude považovat za urážku broušení. Každopádně, samostatně takzvaně v ruce se nepokoušejte nabrousit vrtáky s průměrem nad 10 mm. S těmi raději zamiřte do profesionální brusírny.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Sklo má spoustu skvělých vlastností – je průhledné, je pevné, ale je zároveň také křehké a snadno se rozbije. Okna zejména v přízemí domů a bytů jsou tak slabým místem ochrany nemovitosti. Stejně tak skleněné tabule v domácnostech s malými dětmi nebo seniory mohou být rizikem, ne-li rovnou nebezpečím. Proto jsou vhodným bezpečnostním prvkem bezpečnostní fólie, které se na okna či skleněné tabule nalepí a výrazně zvýší jejich bezpečnost, a to jak z hlediska možného vloupání, tak i poranění při rozbití skla nešťastnou náhodou nebo vlivem nepříznivého počasí.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Dlažba je skvělý podlahový materiál zejména do chodeb, kuchyní, koupelen a na WC a dalších namáhaných prostor, tedy všude tam, kde je třeba často vytírat a udržovat čistotu. I když o ni budete pravidelně pečovat, za čas se na ní objeví šrámy či poškození. A dvojnásob to platí, pokud máte v domácnosti malé děti.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Plastová okna jsou populární, ale ne každý ví, jak se k nim chovat. Samozřejmě si můžeme objednat specialistu z některé okenářské firmy, ale můžeme to zkusit i sami. Jen bychom u toho měli být velmi opatrní, abychom místo seřízeného okna neměli jen trvale zavřenou průhlednou zeď.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Pračka je nedílnou součástí téměř každé domácnosti. Americký styl veřejných prádelen se totiž u nás moc neuchytil. Své prádlo si raději pereme doma a v soukromí. Ať už perete jednou týdně, nebo skoro denně, každá pračka potřebuje čas od času pořádně vyčistit, pokud se v ní má prádlo skutečně vyprat a ne spíš umazat. Neexistují univerzální návody, na stav pračky má vliv mnoho faktorů od kvality a tvrdosti vody až po to, co v ní pereme. Manželka kominíka na tom bude asi trochu hůř než třeba lékařka.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Staré dveře jsou krásné, ale čas od času je třeba je zrekonstruovat, aby mohly dál sloužit svému účelu. Zejména ve starších domech je to určitě lepší, než je měnit za nové. Existuje několik způsobů, jak dveře opravit.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Parcelní číslo přesně identifikuje určitý pozemek. Parcelní čísla jsou přidělována v číselných řadách v rámci konkrétního katastrálního území a používají se v katastru nemovitostí či na katastrálních mapách. Parcelní číslo se používá i při popisu budov, které nejsou zapsány v katastru nemovitostí nebo nemají přiděleno domovní číslo. V České republice existují dva typy parcel – stavební a pozemkové, které v některých katastrálních územích existují vedle sebe, v jiných územích je řada společná.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Na otázku v titulku neexistuje jednoduchá odpověď. Hrozně moc záleží na tom, z čeho je zeď postavena, a taky na tom, jak těžký předmět má být na stěnu pověšen. Podle toho se vybírá vrták a volí i jeho průměr.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Není moc věcí, které zapáchají tak odporně jako zatuchlina, zvlášť, máte-li ji ve vlastním bytě či domě. Její příčinou může být vlhkost, hnijící podlaha nebo hnilobou napadený nábytek a také plísně. Pokud se chcete zatuchlého odéru zbavit, musíte v prvé řadě odstranit její příčinu. Zatuchlina ale nemusí být jenom nepříjemností, která vám otravuje život. Protože se jedná o směs spór plísní, bakterií a dokonce i některých virů, mohl by vám dlouhodobý pobyt v takovém prostředí způsobit i zdravotní problémy.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Kdo to zažil, nezapomene. Voda na podlaze, nacucaný koberec, elektrické kabely pod hladinou. Je úplně jedno, jestli vás vytopila povodeň, vlastní prasklé potrubí nebo přeteklá vana od sousedů nad vámi, problém je to vždy. V pár krocích si popíšeme, jak postupovat, pokud vás taková pohroma postihne. Platí to jak o zatopení vodou, tak i odpady,když praskne kanalizační potrubí.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Pokud chceme kolem domu nebo na zahradě zpevnit nějakou plochu, nemusíme ji proměnit v masu asfaltu nebo betonu. Elegantním spojením pevného a zároveň zeleného podkladu je zatravňovací dlažba neboli zatravňovací tvárnice. Skvěle se hodí nejen do nerovných, ale také do vlhkých terénů. Zatímco po asfaltové cestě vám bude voda stékat a budete ji muset nějak odvézt pryč, nechcete-li jezdit rybníkem, zatravňovací dlažba vodu propustí a ta se vsákne. Navíc je zatravňovací vrstva mrazuvzdorná a taky je na ni o moc o moc hezčí pohled. Naopak, nehodí se do míst, kde se často pohybují například senioři, kteří požívají hole, nebo berle, nebo dámy na vysokých podpatcích.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Obklady stěn jsou nedílnou součástí nejen kuchyní, ale i koupelen, toalet a někdy i dalších částí bytu. Vedle klasický kachlíček s glazurou i bez ní to mohou být i dlaždice a nejrůznějšími deskami. Všechny uvedené materiály mají něco společného - těžko se do nich vrtá.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Molitan je u nás velmi známý materiál, z něhož se v minulosti kutilsky vyrábělo všechno možné, i nemožné. Mnoho z nás si ještě pamatuje spaní na molitanové matraci na zemi, než se hlavně mladým lidem podařilo našetřit na postel (taky to mám za sebou), ale v nábytkářství se používá dodnes. Jedná se vlastně o pěnový lehčený polyuretan (PUR), který má objemovou hmotnost 25 – 50 kg na metr krychlový. Vyrábí se reakcí izokyanátů a hydroxilové složky.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Betonové nebo také cementové stěrky se z oblasti čistě technických materiálů stále častěji stávají i výrazným designovým prvkem moderních interiérů. Přesto stěrky samonivelační vyrovnávací (podkladní) zatím ještě převládají. Používají se k vyrovnání betonové plochy, cementového potěru, zakrytí nerovnosti u původní dlažby, prostě kdekoli, kde má původní podklad nějaké nerovnosti. Používá se jak na podlahu, tak na stěny.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Málokdo přesně ví plochu každé místnosti v domě nebo velikost své zahrady, dvora či třeba příjezdové cesty. A dost často nám nějaká taková informace chybí, protože od travního semene přes zámkovou či normální dlažbu nebo třeba lazury na dřevěnou chatku u venkovních projektů až po podlahové krytiny, barvy na výmalbu nebo třeba tapet - potřebná množství materiálu se vždy počítají podle plochy.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Péče o bazén má svá pevně daná pravidla, ale pokud je budete dodržovat, nemusíte se bát kalné či špinavé vody. Základem je kvalitní filtrace. Mechanické nečistoty odstraníte síťkou nebo bazénovým vysavačem, ale jak na nejrůznější mikroorganismy jako jsou baktérie, viry a řasy?
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Zejména ve starších domech se stále ještě můžeme setkat s původními kovovými zárubněmi. Obvykle jsou natřeny nepříliš hezkou barvou – nejčastěji to bývá tmavě červená, hnědá nebo béžová. Při úpravách bytu se obvykle vymění dveře, ale málokdo se odhodlá vybourat i zárubně, pokud byt neprochází celkovou rekonstrukcí. Přesto můžete vzhled zárubní zásadně vylepšit novým nátěrem.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Rabicové pletivo je u nás velmi často využíváno jak pří výstavbě rodinných domů, tak i komerční či průmyslové výstavbě. Jedná se o drátěné pletivo, jehož účelem je zpevnění povrchu jakékoli zdi a zajištění lepšího přilnutí omítky k podkladu, a to jak u nosných stěn i příček, tak i u stropů. Nejčastěji se používá na povrchy s nízkou, případně nerovnoměrnou soudržností (cihlové nebo kamenné zdivo, vepřovice). Pomoci může také při rekonstrukcích starších domů. Je-li potřeba, tak pod omítky ho lze použít i ve více vrstvách. Využívá se také při ochraně potrubí, které se rabicovým pletivem obaluje při instalaci do země, nebo jako podklad zahradních nádrží.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Stejně jako u interiérového nábytku, tak i pro zahradu se stále častěji používají recyklované materiály. Zahradní stůl tak můžete vyrobit ze starých trámů, nepoužívaných dveří, stojanu na plechové umyvadlo nebo rámu starého šicího stroje, záleží jen na tom, jak velký stůl budete potřebovat.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Pro zámkovou dlažbu jsou charakteristické tvarové zámky, díky nimž k sobě jednotlivé částí dobře přiléhají a nemohou se horizontálně posunovat. Vytvoření zpevněné plochy je tak snadnější.
Zámková dlažba je vhodná pro více namáhané plochy, a to, jak pochozí, tak pojezdové, jako jsou chodníky, parkoviště, příjezdové cesty. Vyrábí se z betonu nejen v šedé, ale i v řadě dalších barevných odstínů, které mohou efektně doladit okolí každého domu.
Pokládku zámkové dlažby není možné realizovat za nepříznivých klimatických podmínek, proto jsou pro tyto práce nejvhodnější letní měsíce, kdy je obvykle nejméně srážek. Nemusí být horko, ale při spárování nesmí pršet.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Koupě nemovitosti a domu zvlášť není investicí na pár dní, proto byste si měli na začátku dobře rozmyslet, zda si na to troufnete sami, nebo se raději svěříte do rukou realitních odborníků. Obě varianty mají svá pro a proti.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Pilové kotouče musí být technicky v pořádku a také ostré, jinak nejen nebudou správně plnit svou roli, ale mohou být i nebezpečné. Jejich rychlost je velmi vysoká a každá chyba tak může mít fatální následky. Problém může způsobit nejen tupý pilový kotouč, ale také kotouč s různě obroušenými zuby. Při chybném broušení mohou vzniknout na kotouči drobná poškození či trhliny, ale i takový kotouč se stává nebezpečným.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Pravý úhel – to zná přece každý. Teoreticky určitě, ale vyznačit ho vždy, když potřebujeme, zas až tak triviální není. Všichni jsme sice měli ve škole Pythagorovu větu, Thaletovu kružnici či jiné užitečné poučky, ale jednak je už asi jen velmi obtížně dolujeme z paměti a také má většina z nás poměrně velký problém s tím, jak teorii aplikovat do praxe, aniž bychom nebyli terčem vtípků celé rodiny.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Ať už renovujete starý nábytek z nouze, protože na nový vám nezbylo, nebo jste propadli kouzlu retro stylu a recyklace je vaším koníčkem, s trochou šikovnosti můžete získat originální vybavení domu či bytu za pár korun. Metod je celá řada, stačí si jen vybrat podle vašeho vkusu a taky manuální zručnosti.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Dlažba je nejen praktickým materiálem pro interiéry rodinných domů, ale stále častěji si s ní vylepšujeme také terasy a různé části zahrad. Pokud chceme, aby nám dlažba dlouho sloužila, je dobré vybrat vhodný materiál podle místa, kde bude dlažba použita, intenzity zatížení povětrnostními a jinými vlivy a tak typu jejího využití. Nejčastěji jsou používány tyto materiály:
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Krásné suché kamenné zídky jste už určitě viděli – jsou kolem historických zahrad, hřbitovů nebo také na terasových políčkách. Ale můžeme si s ní vylepšit i svou zahradu, hlavně pokud je ve svahu, a dát jít tak přírodní vzhled i jakýsi punc starých časů. Suchá zídka je postavena jen z kamenů, bez malty či jiného pojiva a při troše šikovnosti ji zvládne vybudovat každý.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Než se dáte do malování, je třeba seškrabat starou malbu. Anebo taky ne. Než se do škrábání dáte, zkuste si udělat malou zkoušku pevnosti malby a taky případně zjistit, kolik barevných vrstev na zdi máte. Odstraňování tenké vrstvy nátěru je totiž komplikovanější než silnější vrstvy. Příliš tenká vrstva malby bude pravděpodobně daleko hůř vsakovat vodu než silnější a zvětralejší malba. Pokud se chystáte jen na nový barevný nátěr a neplánujete stěrkování, štuk nebo lepení tapet, škrábáním se nezdržujte.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Na zahrádky, terasy i balkony potřebujeme různě velké květináče, ale ne vždy v obchodech najdeme to, co by se nám líbilo. Nebo se nám sice květináč líbí, ale jeho cena už méně. Proč si tedy nevyrobit originální květináče přesně podle svého vkusu z betonu? Můžeme udělat květináče klasického i originálního tvaru a na rozdíl od plastových je zaručeně nepřemístí ani vydatná letní bouře.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Jestli hospodyňky při uklízení v kuchyni něco opravdu nemilují, je to čištění trouby. Nebo snad znáte někoho, kdo by se rád patlal s mastným, hnědým a mazlavým povlakem a ještě u toho klečel na podlaze? Maminky a babičky by asi řekly, že musíme troubu čistit po každém použití a nemusíme pak používat ani žádnou chemii. Rada hezká, ale v dnešní hektické době poněkud nerealizovatelná.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Kuchyně a koupelny jsou místy, kde je třeba připevnit velké množství nábytkových prvků i nejrůznější doplňků či světel. Naprostá většina těchto místností má stěny obloženy nějakým typem obkladového materiálu – klasickými kachlíčky s glazurou či bez, dlaždicemi, nejrůznějšími deskami …. Rady, jak do nich navrtat otvory, aniž bychom obklady poničili, najdete právě v tomto textu.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Broušení vrtáků je něco jako vysoká škola kutilství. Málokterý kutil přizná, že to neumí, takže se často stává, že se místo nabroušeného vrtáku dočká spíše návštěvy nejbližší profesionální brusírny, nebo rovnou hobby obchodu, kde si koupí vrták nový. Jako u všeho, i u broušení vrtáků je nejlepší prevence. Pokud používáte správný vrták na správný materiál, vydrží vám bez broušení podstatně déle.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Malování domu či bytu se většina lidí děsí, protože vzhůru nohama je obvykle celá nemovitost, nejen místnost, která je právě malována. Taky máte narvanou knihovnu jako já? Tak to znamená před malováním obýváku všechny knihy vyndat, aby se s knihovnou dalo vůbec hnout, a po malování je zase naskládat zpět. A podobně je to s porcelánem po babičce nebo šatními skříněmi.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Pokud jste někdy bydleli v panelovém domě, den za dnem jste se museli dívat na dveře, které byly všechno, jen ne krásné. Ve všech bytech byla stejné napodobenina dřeva – stejná barva, stejná struktura, stejné kování, prostě nuda.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Recyklování všech možných nemožných materiálů je poslední dobou stále populárnější. Kombinování starého a nového je originální a svou atypičností může osvěžit nejeden interiér. A nemusí to být jen starožitnosti či starý nábytek, ale přímo i stavební prvky jako třeba staré trámy. Určitě už jste někdy takový trám viděli – má v sobě něco, co se u nových věcí nedá nikdy přivolat – historii skrytou ve dřevě.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Parkety jsou i v současnosti velmi populární podlahovou krytinou. Ve starých domech je stačí jen natřít a podlaha je často krásnější než i ty nejmodernější podlahové materiály. Stejně jako ostatní dřevěné podlahy, i parkety evokují pocit tepla, takže po nich rádi chodíme i bosí. Mně třeba připomínají dětství a starý byt mých rodičů, kde se ještě topilo v kamnech na uhlí. Dřevěné parkety jsou prostě úžasné, až na to vrzání…
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Poslední suché roky a stále rostoucí ceny za vodu nutí většinu z nás hledat způsoby, jak ušetřit. Stejného názoru je i ministerstvo životního prostředí, které připravuje nový program dotací „Modrá úsporám“, který bude určeným majitelům domů a také zahrad, kteří vodu šetří.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Kuchyňské dřezy už dávno nejsou jen smaltované či nerezové. Moderní alternativou může být třeba dřez granitový, který nejen skvěle vypadá, ale má také vynikající užitné vlastnosti.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Pokud jste někdy bydleli v panelovém domě nebo třeba i novostavbě s betonovými zdmi, zřejmě jste narazili na problém, jak pověsit obraz nebo třeba připevnit na zeď poličku. Vrtání do betonu totiž není žádná hračka a při nevhodném vybavení vám může kutilské práce na dlouho pěkně znechutit. Nestačí jen koupit tvrdý vrták, musíte koupit ten správný vrták přesně pro vrtačku, kterou máte doma vy. Anebo můžete zkusit i něco jiného, než je vrtačka.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Počet lidí, kteří se potýkají ve vlastním bytě s vlhkostí, je vyšší, než by se mohlo zdát. A zdaleka se to netýká jen starých domů. Nekvalitní izolace, plastová okna, opuštěný studený byt v sousedství nebo všechny stěny neprodyšně obložené nábytkem? Stačí jen málo a řešíte plíseň nejen v rohu místnosti, ale třeba i za skříní. Kromě estetických a zdravotních problémů to může způsobit pořádný průvan v peněžence.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Polystyren není jen bílá pěna z malých kuliček - vedle této nejznámější podoby existují také další varianty, včetně čirého polystyrenu. Ale v tomto článku jde o onu známou bílou pěnu, kterou nejčastěji známe jako tepelnou izolaci nebo výplň krabic s elektronikou (ta slast, když se to může rozlámat).
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Cementový potěr bývá někdy označován také jako cementová mazanina nebo betonový potěr. Jedná se o jednu z vrstev podlahové konstrukce, která je upravena před ztuhnutím tak, aby dosáhla co nejvyšší pevnosti a rovinnosti. Používá se jako podkladová vrstva pod podlahové krytiny, ale lze ji využít i jako finální pochozí vrstvu např. ve sklepech, garážích, či dílnách.
Cementové podlahové potěry se hodí i do vlhkých prostor. Mají dlouhou životnost, jsou hygienicky nezávadné a odolají ohni i chemickým látkám. Nevýhodou je poměrně dlouhá doba vysychání a nutnost dodržet přesně podíl přidané vody.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Ať už chcete doma pokládat jakoukoli podlahu, prvním krokem je vždy vyrovnání podkladu, které se většinou provádí stěrkováním pomocí speciálních vyrovnávacích hmot - tzv. stěrek. Není to úplně jednoduché – na dvou metrech délky podlahy by neměl činit rozdíl více než 2 mm. Nejjednodušší proto je přenechat stěrkování profesionálům, protože materiál není právě nejlevnější a pro stěrkování také potřebujete speciální nářadí. Ale zvládne to i šikovný amatér, když se bude držet osvědčených pravidel. Jejich souhrn vám přinášíme v tomto textu.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Ačkoli je betonová dlažba velmi odolným materiálem, kterému nevadí teplotní výkyvy ani déšť či sníh, ani u ní se nevyhneme běžné údržbě, včetně nutnosti ji alespoň občas vyčistit. Snad nikomu se nemůže líbit, když dlažba pod nánosem nečistot změní svou podobu nebo dokonce i barevnost.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek