Hned na úvod bychom si měli vysvětlit, že kromě klasických bojlerů – tedy přístrojů ohřívajících vodu v nádrži – existují i tzv. průtokové ohřívače. Ohřívače vodu neakumulují, její teplota se zvyšuje při průtoku ohřívačem. Bojler si z takového ohřívače můžete udělat výběrem ohřívače s akumulační nádrží.
Jak vybrat správný bojler?
Typ bojleru podle zdroje energie
Na trhu můžete narazit na bojlery a ohřívače na elektřinu, plyn, kombinované a akumulační. Pokud máte domů zavedený plyn, je plynový ohřívač dobrou volbou, ale zavádět si do domu či bytu jen kvůli ohřevu vody se nevyplatí. Obvykle tedy plynem zároveň vytápíme a ohříváme vodu a k tomu se používají plynové kotle, které potřebují komín se speciální vložkou. Elektrický bojler se dá umístit prakticky, ale může vám výrazně zvýšit účty za elektřinu. Stále populárnější jsou tak kombinované bojlery, které kombinují dva typy energie. Elektrickou využívají při nižším tarifu a k ní buď vodu z externího teplovodního zdroje, nebo lze využít solární energii, plyn, případně i kotel na tuhá paliva. Moderní domácnosti šetří energii a v takovém případě si mohou také používat bojler akumulační, který využívá přebytkové teplo z vytápění (kotel na různé typy paliva, solární systém, tepelné čerpadlo atd.).
Umístění a velikost
Podle toho, kolik místa máte na umístění bojleru prostoru, si můžete vybrat buď svislý, nebo ležatý bojler. Pro běžnou domácnost (do 4 osob) postačuje bojler s objemem nádrže kolem 100 litrů, ale závisí i na zvycích obyvatel (například sprcha potřebuje méně vody než vana). Existují ale také podstatně větší bojlery až do 300 l. Naopak, pokud potřebujete ohřát vodu třeba jen na mytí rukou v dílně, nebo kuchyňce na chatě, můžete si koupit malý bojler s objemem 6 či 10 l. Takové malé bojlery lze umístit nad i pod dřez či umyvadlo. Průtokové ohřívače sice vodu ohřejí kdykoli i bez nádrže a nemusíte čekat, až se zase nahřeje, ale pokud je ohřívač daleko od koupelny, zbytečně ztrácíte vodu odpouštěním studené. Pozor na zbytečně velkou nádrž. Čím větší je její objem, tím delší čas potřebujete na ohřátí vody a tím víc energie na to také spotřebujete.
Další parametry – beztlaké vs tlakové, ovládání
Ohřívače vody mohou být tlakové, takže z nich ohřátou vodu můžete odebírat na více místech, nebo beztlakové sloužící k odběru pouze na jednom místě, které tak jsou většinou menší (cca do 15 l). Existují ale i přístroje, které zvládnou jak tlakový, tak beztlakový režim.
Pozor, pro beztlakový potřebujete speciální beztlakovou baterii. Jako u všech zařízení, které pravidelně doma používáme, také při koupi nového bojleru byste měli dbát na to, aby byl z energetického hlediska co nejefektivnější. Můžete si vybrat i různé typy ovládání. Mechanické je obvykle jednodušší a hodí se třeba pro starší nebo technicky méně zdatné zákazníky. Ale moderní bojlery mohou mít i elektronické ovládání s možností neprogramovat si provoz dle potřeb celé domácnosti. Pokud máte bojler na chatě či chalupě, kam jezdíte méně pravidelně, mohly by se vám hodit dvě zajímavé funkce. Funkce Anti-Freeze slouží jako ochrana proti zamrznutí kotle a tím i jeho poškození. Kotel se automaticky zapne, když teplota vody uvnitř dosáhne jen 5 °C. Podobně funguje i funkce Anti-Legionella. Bakterie legionella se v rozvodech teplé vody může objevit, pokud se pravidelně neohřívá nad 70 °C. Když se voda na takovou teplotu neohřeje určitý počet po sobě jdoucích dní (obvykle 30), automaticky se zapne ohřev vody a ohřeje ji právě na bezpečnou teplotu, tedy na 70 °C, což vodu pročistí.
Bojler není krátkodobá investice. Pročtěte si recenze uživatelů na internetu a je-li to možné, vyberte značku nabízející prodlouženou záruku. S výběrem vám rád pomůže specialista na topení a koupelny, internetový obchod AkoupelnyAtopeni.cz.
Předchozí článek Další článek
Úvod › Seznam štítků › Technická zařízení › Jak vybrat ... ? › Voda › Kotelna › Koupelna
Související články
- Jak velký koupit bojler?
- Jak vybrat vhodný systém pro ohřev vody pomocí solárních panelů?
- Jak na přípravu teplé vody v rodinném domku?
- Jak na ohřev teplé vody v domě?
- Nejlepší způsob jak ohřívat a skladovat teplou vodu
- Jak vybrat správný bojler?
- Jednoduchý postup údržby bojleru svépomocí
Aktuální články
- Jak měřit a vybrat perfektní barovou židli (pro domácí bar)
- Jak na parkovací stání před plotem
- Rozpočet základů
- Bydlení ve stodole
- Jaký je vliv malých domů na životní styl a kvalitu života?
- Dílna - jaké nářadí a vybavení potřebujete pro zřízení domácí dílny?
- Drenážní beton - popis, jak jej připravit, tipy na jeho využití
- Odvětrání odpadu – k čemu je dobré, jak jej realizovat
- Oprava podlahy z betonu – jak na drolící se beton, výtluky a trhliny?
- Co dělat, když plastová okna drhnou