Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak získat nejlepší stavební pozemek?

  

Jednoduše řečeno – velmi těžko. Samozřejmě záleží na lokalitě a vašich finančních možnostech, ale skutečně stavební pozemek je úzkoprofilové zboží v podstatě v každé aspoň trochu atraktivní obci po celé republice, zvlášť pokud ho chcete ve starší zástavbě a ne mezi parcelami, které jsou si podobné jako vejce vejci. A většinou pak i domy na nich. Za originalitu v jakémkoli smyslu toho slova si připlatíte.

Co je stavební pozemek?

Ne každý pozemek je skutečně stavební. Co musí parcela splňovat, aby se na ní dalo stavět, definuje zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon). Podle tohoto zákona je stavebním pozemkem takový „pozemek, jeho část nebo soubor pozemků, vymezený a určený k umístění stavby územním rozhodnutím, společným povolením, kterým se stavba umisťuje a povoluje, anebo regulačním plánem“.

Takže než o výběru pozemku v dané lokalitě vůbec začnete uvažovat, zjistěte si, jaký má obec územní plán. Ten určuje, v které lokalitě se smí a kde nesmí stavět. A také co se tam smí stavět. V místě, kde může být občanská vybavenost, rodinný dům nepostavíte, stejně jako na parcele pro rodinný dům nepostavíte dílnu ani stáje pro krávy. A když postavíte, aniž by vám stavební úřad nařídil odstranění nepovolené stavby, tak objekt nezkolaudujete. Můžete samozřejmě koupit pozemek, který stavební není, a požádat o změnu územního plánu, ale taková změna se klidně protáhne na roky a nikde nemáte záruku, že skutečně proběhne. Ani příslib od starosty nic neznamená. O změně územního plánu nerozhoduje sám a také to, co slíbí dnešní zastupitelé, po volbách nemusí být k ničemu.

Jak velký pozemek potřebujete? 

Stejně tak si zjistěte, jaká je v dané obci nejmenší možná velikost stavebního pozemku. Pro samostatně stojící rodinný dům se obvykle doporučuje velikost od 400 m2 výše, ale jsou obce, kde trvají na pozemku podstatně větším. Dost závisí i na tom, jak velký dům chcete stavět. Zastavěné plochy, což je nejen dům, ale i garáž, terasa, příjezdová cesta atd., by v součtu neměly zabírat více než třetinu celkové výměry pozemku. Čím více soukromí chcete, tím větší vzdálenost by měla být od hranic sousedních pozemků, takže velmi podstatný je i tvar pozemku. V případě, že chcete stavět dvojdomek, nebo řadový domek, měl by vám stačit pozemek o velikosti 300 m2.

Zákon také stanoví, jak daleko může být váš dům od sousedního. Vzdálenost mezi nimi musí být minimálně 7 m, jen stavíte-li na malém pozemku, je možné tuto vzdálenost snížit na 4 m, ale v takovém případě nesmí být na tak blízké stěně ani jednoho z domů žádné okno do obytné části objektu. Samostatný dům nesmíte ani nalepit hned na hranici sousedova pozemku. Smí stát minimálně 2 m od této hranice, od silnice či jiné pozemní komunikace se nesmí nový dům postavit blíže než 3 m.

Další parametry

Při výběru pozemku byste dále měli dále brát v potaz:

  • z jaké světové strany je k němu přístup, respektive zda vůbec je a v jakém je stavu
  • zda je či není pozemek svažitý (dům ve svahu je sice obvykle moc hezký, ale terénní úpravy a zasazení domu přesně do daného svahu ho prodraží)
  • zda je zasíťovaný, případně jak daleko jsou síťová vedení (voda, kanalizace, plyn, elektřina)
  • jaké je geologické složení
  • zda existují případná věcná břemena na pozemku (například právo průchodu na sousední parcelu, umístění síťových vedení atd.)
  • jsou-li plánovány stavební aktivity v okolí vaší parcely, zejména velké dopravní stavby, masivní bytová výstavba, stavba sloupů vysokého napětí apod.)
  • jako občanskou vybavenost v dané lokalitě budete mít, tedy jak daleko je škola, školka, lékař, obchod, zastávka MHD atd.)
  • sledujte nejen nabídku realitních kanceláří i přímých prodejců

Kde ho tedy vzít?

Ideální je ho asi zdědit, ale zázraky se moc nedějí. Nezbývá vám než si přesně stanovit parametry hledaného pozemku, vybrat si několik lokalit, které vám nejlépe vyhovují, a hledat. Sledujte nejen nabídku realitních kanceláří i přímých prodejců, ale také úřední desky vybraných obcí. Prodávat majetek může i stát prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, firmy působící v dané obci či developeři, kteří se rozhodli redukovat nebo zrušit původní záměr. Připravte se spíše na dlouhé hledání, zvlášť pokud máte specifické požadavky.

Můžete si samozřejmě i najmout realitního agenta, ale zázraky nečekejte ani od něj. Samostatnou kapitolou jsou exekuce. V katastru nemovitostí si můžete najít informace o vlastníkovi pozemku, který by vás zajímal, včetně toho, zda není pozemek předmětem exekuce. Pozemky v exekuci jsou nabízeny v dražbách levněji, než je běžná cena. Minimálně vyvolávací cena je jen třetinou odhadu, ale zda a kdy bude dražba, si už musíte ohlídat sami.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články