Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vybrat plastová okna a dveře?

  

1. Okno může změnit charakter místnosti

Plastová okna už dávno nejsou jen bílá. Vyrábí se řada velikostí, tvarů, různých typů profilů i dekorů v podobě venkovních fólií na profily. Můžete si také vybrat, zda chcete dvojité či trojité sklo a další vlastnosti. I když jsou některé velikosti obvyklejší, v podstatě každý dodavatel je schopen vyrobit okna přesně podle velikosti stavebního otvoru, tedy přesně podle rozměru, jaký potřebujete pro svůj dům právě vy. Dlouhá životnost a snadná údržba popularitu oken jen zvyšuje a výrobci se snaží, by s nimi zákazníci byli co nejspokojenější. Obvykle se přizpůsobí vašim potřebám i při výběru kování a dalších prvků.

Profily a skla

Okenní profily, tedy jednoduše řečeno rámy, v nichž je upevněna vlastní okenní tabule, jsou vícekomorové, obvykle pěti, šesti či sedmikomorové. Na evropském trhu se vyskytují okenní profily třídy A až C, přičemž třída A má tloušťku vnější stěny 3 mm, třída B tloušťku 2,7 mm a třída C tloušťku 2,5 mm. Třída B a C je spíše východní provenience. Zavedené firmy zejména v Německu vyrábějí nejkvalitnější profily třídy A. Proto byste se měli zajímat také o to, jak kvalitní je profil, z něhož budou vyrobena vaše okna.

Kvalita profilu je podstatná i pro rozhodnutí, zda si pořídit dvojité nebo trojité sklo. Trojsklo má lepší tepelně izolační vlastnosti, ale rozhodně nelze tvrdit, že by vám dobře nemohla sloužit i dvojskla. Trojskla se dnes běžně montují nejen do nízkoenergetických a pasivních domů, ale také do starších domů, včetně panelových po zateplení. Snižují totiž velmi významně tepelné ztráty. Poraďte se s odborníkem, zda jsou pro vaši nemovitost vhodná, a to jak z hlediska tepelné izolace, tak i z hlediska ochrany proč venkovním hlukem. Zatímco profil třídy A vyšší hmotnost trojitého skla bez problémů zvládne, méně kvalitní profily by se mohly deformovat. Čím kvalitnější profil, tím delší životnost celého okna.

Plastové okna

Autor: StockSnap

Dekory 

Plastová okna se dnes vyrábějí nejen jednobarevná, ale také s fóliemi napodobujícími velmi věrně přírodní materiály, jako je dřevo či kámen, ale také kov či beton. Jednobarevné fólie se řídí módními trendy, posledním hitem jsou třeba černá okna, která dobře ladí s betonovými fasádami, ale v nabídce jsou i pastelové barvy. Třeba dřevěná okna mají povrch dokonce s drobnými vizuálními nedostatky, jaké má skutečné dřevo. Tyto fólie jsou podstatné nejen z estetického hlediska, ale také pro své užitné vlastnosti. Ty nejkvalitnější dokáží odrážet sluneční paprsky a prodloužit tak životnost okenního profilu, jsou stálobarevné a snadno se udržují. Zjistěte si, jaké fólie používá výrobce plastových oken. Pokud pracuje s renomovanými materiály, určitě má na svém webu podrobné informace. Ale pozor, už i fólie na okenní profily se falšují. Proto si o výrobci vyhledejte dostatek informací.

Doplňky

Neměli byste zapomenout ani na vhodné parapety a doplňkové prvky, jako jsou například sítě proti hmyzu, žaluzie či jiné stínící komponenty a také na bezpečnostní fólie na okna. Myslete také na bezpečnost svých dětí a pořiďte si buď bezpečnostní pojistky, nebo zamykací kličky. V případě, že chcete okna zabezpečit elektronicky, vhodné kování si můžete koupit už pro první montáž.

2. Plastové dveře dovnitř i ven

Plastové dveře se vyrábějí z podobných profilů jako okna, a to jak do interiéru, tak do exteriéru. Jednotlivé typy se liší také počtem komor, počtem těsnění a mírou tepelné prostupnosti. Čím je nižší, tím jsou dveře kvalitnější. Obvykle jsou také vyztuženy ocelovou výztuhou, která zajišťuje zejména u venkovních tvarovou stabilitu. Mohou být osazeny sklem, nebo tepelně izolační výplní v různých variantách. Pokud jde o barvy, obvykle je barva dveří sladěna s barvou okenních profilů a stejně jako u oken je na trhu obrovské množství designových variant, včetně věrných imitací dřeva.

Plastové dveře mohou být také zvenku překryty hliníkovou deskou, která zlepšuje zvukové, tepelné i bezpečnostní parametry zejména vchodových dveří. Pro bezpečnost je důležitý také počet uzamykacích bodů a výběr zámku či jiných bezpečnostních prvků.

Na co si dát pozor

Výběr oken i dveří si důkladně promyslete. Pro lepší orientaci se můžete podívat třeba na nějakého rádce pro výběr oken a dveří na internetu, pomůže vám minimálně se zorientovat v nabídce. Pokud si je budete kupovat i s montáží, zkontrolujte si, zda vám firma skutečně instaluje to, co jste si objednali. A pečlivě si zkontrolujte i kvalitu montáže, protože škrábance mohou poškodit svrchní venkovní fólii na profilu a opravy nejsou úplně levné. Jak okna, tak dveře jsou investicí na dlouhá léta. Rozhodně byste se tedy neměli rozhodovat jen podle ceny, a to platí jak o oknech a dveřích, tak i o montážní firmě. Zjistěte si reference, nejlépe osobní, a nikdy neplaťte přemrštěné zálohy předem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)

Související články