Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak zlikvidovat mech?

  

Zelené bochánky pod vysokými stromy – idylická podoba mechu, chybí už jen Křemílek a Vochomůrka. Ale daleko častěji se s mechem setkáme v podobě nevítaného a o to vytrvalejšího vetřelce, kterého se zbavujeme jen těžko na střešní krytině, na zídkách, na terase, ale hlavně v trávníku.

Proč je mech i tam, kde ho nechceme?

Mech je zelená rostlina, která nemá hluboké kořeny, protože živiny ze sebe vstřebává celým svým povrchem.  To je také důvod, proč se zachytí v podstatě kdekoli, zejména tam, kde se nám to vůbec nehodí. Mechů je celá řada druhů, ale všechny mají rády vlhko, stín a kyselou půdu.

Mech v trávníku

CC. Eugenes

Změňte mechu životní podmínky

I mech má své oblíbené podmínky, které mu vyhovují. Stačí mu je tedy zničit a hned se s ním bud lépe bojovat:

  • změňte mu podmínky třeba tím, že prořežete zeleň a pustíte do zahrady více slunce a odstraníte tím i část vlhkosti
  • snižte kyselost půdy tím, že ji posypete vápenatým ledkem, který zvýší její pH, půdu zneutralizuje a dodá jí potřebné živiny
  • nemulčujte posekanou trávu, nebo aspoň ne veškerou trávu, kterou posekáte; příliš mnoho rozpadající se zelené hmoty opět kyselost půdy zvyšuje
  • zvyšte přirozenou schopnost půdy vstřebávat vodu vertikulací a provzdušněním vidlemi s dutými hroty
  • trávu sekejte krátce, maximálně na 3 cm
  • vyberte si travní semeno odrůdy, které nevadí stín

Jak na mech v trávníku?

Boj s mechem na zahradě začíná ve chvíli, kdy zmizel poslední sníh, tedy obvykle v březnu. Můžete to zkusit travními hráběmi, ale účinnější je vertikulátor. Důkladně jím provzdušněte celý trávník a zároveň odstraňte loňský mech. Během jara a léta trávník pravidelně sekejte, ale posekanou trávu okamžitě likvidujte. Zřejmě to ale nebude stačit a budete muset sáhnout po chemii.

Existují dvě velké skupiny herbicidů – přípravky založené na zelené skalici (hubí mech) v kombinaci se síranem amonným (regeneruje travní porost) a pak další přípravky bez zelené skalice, fungující například jako inhibitory fotosyntézy. Ať už si vyberete kterýkoli přípravek, budete ho muset aplikovat buď v zálivce, nebo jako postřik.

Mech na zdích, betonu, asfaltu či dřevu

Nejen trávník mívá nevítanou mechovou návštěvu. Může se objevit i na stavebních objektech, dřevěných altánech, plotech atd. K jeho odstranění můžete použít několik metod, které ale nejsou vhodné pro trávník: 

  • mechanicky (drátěným kartáčem, špachtlí, tlakovým čističem)
  • použijte vápenný roztok
  • posypte mech solí nebo dřevěným popelem
  • použijte specializovaný chemický přípravek, třeba antimech nebo odstraňovač zeleně
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.75/5 (4 hlasy)

Související články