Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak zazimovat nadzemní bazén

  

Nadzemní bazény jsou velmi populárním a cenově dostupným způsobem, jak si dopřát koupání na vlastní zahradě. Ale každý podzim přijde chvíle, kdy je třeba bazén vypustit a uskladnit před zimou. Ta nastane, pokud venkovní teploty klesnou v průměru pod 10 – 15 °C. Správně zazimovaný bazén pak může sloužit dlouhá léta, naopak chyby v přípravě bazénu na zimu mohou životnost bazénu podstatně zkrátit.

Typy nadzemních bazénů

Nadzemní bazény se vyrábějí z různých materiálů, z nichž každý vyžaduje poněkud odlišný postup zazimování a má různé nároky na velikost prostoru nutného k uskladnění. Nejčastěji se vyskytují bazény nafukovací, plastové, fóliové s nosnou konstrukcí z kovu, případně samonosné (s nafukovacím límcem).   

Jak na zazimování

Nafukovací bazény - je třeba před zimou zbavit všech nečistot, vypustit, omýt čistou vodou a potom důkladně vysušit. Suchý bazén pak uskladněte na suchém místě, kde nemrzne.

Během zimy je vhodné nafukovací bazény takzvaně přeložit, tedy rozložit a pak opět složit, ale jiným způsobem. Když se bazén nechá celou zimu v jedné poloze, mohou se na něm udělat nevítané sklady.

Čím větší je průměr bazénu, tím víc lidí bude potřeba na manipulaci. U průměru pod 4 metry by měli stačit dva lidé, u větších budete potřebovat aspoň tři lidi.  Pokud v bazénu využíváte filtraci či jinou technologii, je ji třeba rovněž pročistit, vysušit a uložit.

Fóliové bazény s kovovou konstrukcí - není nutné vypouštět a ukládat, ale jsou vyrobeny z natolik kvalitního materiálu, že je můžeme nechat venku i přes zimu.

Je u nich třeba nejdříve sítkem a vysavačem odstranit nečistoty z vody. Pak musíte propláchnout písek ve filtraci. Umyjte, usušte a ukliďte schůdky. Následně musíte upravit pH vody na hodnotu mezi 6,8 – 7,4 a hodnotu chloru mezi 0,3 – 0,5 mg/l. snižte hladinu vody na 10 cm pod skimmer a vratnou trysku uzavřete zátkou. V případě, že zátku nemáte, snižte hladinu na 10 cm pod vratnou trysku. Stěny bazénu očistěte některým ze specializovaných přípravků kartáčem. Dalším krokem je vyčištění skimmeru a odpojení hadic. Ty pak uložte na suché místo chráněné před mrazem.

Nakonec se do vody přidá tzv. zazimovací prostředek (množství podle doporučení výrobce). Liší se ale závěrečné doporučení – někteří prodejci a výrobci doporučují vložit do bazénu několik prázdných PET lahví jako prevenci před rozpínáním vody ve zmrzlém stavu. Jiní to nepovažují za nutné. Úplně posledním krokem je zakrytí bazénu plachtou a její důkladné upevnění.

Samonosné fóliové bazény - je třeba vypustit, odmontovat všechny hadice, skimmer, průchody a filtraci. Bazén očistěte čistou vodou. Horní prstenec následně vyfoukněte a bazén nechte důkladně vyschnout. Bazén poté neskládejte, ale stočte, jinak by na fólii vznikly sklady.  Proto je také třeba v zimě i tento bazén přeskládat. Bazén ukládejte až tehdy, kdy je vše skutečně suché. Místo pro uložení musí být suché, čisté a teplota by se tam měla pohybovat v rozmezí 5 - 30 °C.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.22/5 (9 hlasů)






Související články