Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit rychlovarnou konvici?

  

Rychlovarné konvice provázejí rána skoro v každé domácnosti, ale používáme je často a rádi i jindy. Protože ale na většině území České republiky je středně tvrdá nebo tvrdá voda, většina z nás má také jeden problém – vodní kámen v konvici. Pokud se neřeší, může to skončit i poruchou topného tělesa. A to při ceně dnešních oprav většinou znamená koupi konvice nové. Takže čas od času musíme konvici vyčistit. Cesta jsou na to dvě – chemie, nebo domácí prostředky.

Běžná údržba

Pokud se konvice pravidelně čistí, déle vám bude sloužit. Nezapomínejte tedy čistit filtry a nenechávejte v ní zbytečně stát vodu dlouhou dobu, například přes víkend nebo dokonce celou dovolenou. Z venku ji čistěte dle materiálu, z něhož je povrch vyroben (plast, kov, nerez, případně sklo) obvyklým způsobem.

Bílá rychlovarná konvice

CC: RonPorter

Vodní kámen nejen špatně vypadá, ale také škodí.

Vodní kámen není jen estetický problém, ale prodlužuje dobu ohřívání, snižuje jeho ohřívání a zvyšuje náklady. Konvice s vrstvou kamene se může přehrát. Navíc se kousky vodního kamene odloupávají a mohou končit ve vašich nápojích. Ne každá konvice má dost jemné sítko. Usazený vodní kámen také zvyšuje riziko znečištění, které se neodstraní ani varem.

Chemické prostředky

Nejjednodušší cestou k odstranění vodného kamene, jsou chemické přípravky – odvápňovače, které seženete jak v drogeriích, tak i v obchodech s domácími elektrospotřebiči. Prodávají se buď tekuté, nebo jako tablety. Každý je trochu jiný, proto striktně dodržujte návody na nich uvedené.

Domácí recepty

Kyselina citronová

Lžičku až dvě (podle obsahu konvice) kyseliny citronové pro potravinářské účely zalijte vodou, kterou konvici naplňte až po maximální linii. Nechte přejit roztok varem a pak na chvíli odstát. Roztok vylijte a konvice několikrát důkladně propláchněte čistou vodou.

Ocet

Do konvice dejte opět podle velikosti konvice 1 až 2 decilitry octa a doplňte vodou. Někdo přidává i lžičku soli, ale jde to i bez ní. Roztok nechte přejít varem, ale i když na vodní kámen bude mít skvělý účinek, připravte se na to, že ocet nebude právě vonět. Vyplachovat bude několikrát horkou vodou a pravděpodobně víckrát než v prvním případě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články