Co budete potřebovat?
Základní surovinou pro beton je cement. Pokud chcete udělat jen jeden květináč, tak najděte někoho, kdo ho potřebuje taky, protože klasický cement se prodává v pytlích po 25 kg. Ale někde se dá sehnat i menší balení. Dále bude potřebovat písek, vodu a formu nebo formy, zednickou lžíci a také nějakou nádobu, v níž budeme směs míchat. Může to být kovový kbelík, vanička nebo třeba zahradní kolečko.
Tajemství je v poměru surovin
Čím více písku, tím hrubší bude výsledná struktura, ale poměr cementu a písku by neměl být větší než 1:3, jinak nebude hotový beton dost pevný a bude se drolit.
Pokud budete květináče nechávat venku i v zimě, beton by měl být pořádně promísený, hutný a ideálně by měl obsahovat provzdušňovací přísady. Nemusíte kupovat nic speciálního – stačí obyčejný saponát na mytí nádobí. Pokud se beton míchá v klasické míchačce o objemu 80 litrů, dává se do směsi jedna polévková lžíce saponátu, takže na ruční míchání v kbelíku stačí pár kapek. Zvýšíte tím podstatně životnost betonu. Chcete-li vyrobit nějaký speciální tvar, nebo chcete u květináče jemný povrch, písek můžete vynechat úplně.
Formy „co dům dal“
Formou může být v podstatě cokoli – starý hrnec, forma na bábovku, kterou jste našli na půdě. Materiál formy nemusí být plastický a tvárný, i formy z nepoddajného materiálu můžete použít opakovaně, pokud je před naplněním betonem vymažete olejem. Ale můžete použít třeba i plastické krabičky zajímavých tvarů. Formu si můžete udělat také z dřevěného bednění nebo papírové krabice vystlané igelitem.
Z betonu se dá vyrobit i koryto, pokud nemáte staré necky, vaničku nebo kolečko, můžete si formu vyrobit vykopáním jámy v hlíně a vystlat ji igelitem. Před naplnění betonem použijte na dno 1-2 dřevěné kolíky, které zajistí, že na hotové koryto bude mít drenážní odtok.
Ať už použijete cokoli, nezapomeňte, že musíte mít také květiny kam zasadit, takže do formy potřebujete i vnitřní část. U menších květináčů to může být třeba zavařovací sklenice, u větších třeba starý prasklý plastový kbelíček. Je zajímavé tvary kombinovat – nikde není psáno, že čtvercový květináč nemůže mít kruhový vnitřek.
Vysychání betonu
Beton by měl vysychat pomalu. U menších květináčů či betonových dekorací to je několik dní, u velkých koryt i třeba několik týdnů. Formu odstraňujte opatrně, abyste si květináč nepoškodili. Neměli byste květináče sušit na přímém slunci a vůbec už ne u topení – beton opravdu není keramika.
Nemáte rádi beton? Zkuste alternativní řešení – hypertufu!
Pokud nechcete mít ze zahrady betonovou džungli, můžete na výrobu květináčů zkusit jiný materiál. Jmenuje se hypertufa a přišel k nám z Anglie.
Výrobky z hypertufy vypadají jako z kamene.
Hypertufa je směsí:
- vody
- cementu
- rašeliny
- a perlitu.
Recepty na poměr jednotlivých surovin se liší. Podle jednoho se mají namíchat stejné díly pevných částí hypertufy a postupně doplňovat vodou tak dlouho, až bude mít finální směs konzistenci měkké pasty. Jiný návod doporučuje místo perlitu písek – 1,5 dílu písku se smíchá s jedním dílem cementu a dvěma díly rašeliny smíchané s vodou. Fungovat by měly obě verze. Obsah vody se liší podle typu výrobku, ale přesně si to musíme vyzkoušet sami.
Pokud budete dělat květináče nebo třeba větší dekorační „kameny“, potřebujete materiál vnitřně zpevnit. Květináče vyztužíte třeba pletivem. Pokud použijete formy, které mohou být podobné jako u betonu. Pevné je lépe vymazat olejem, u ostatních můžete použít igelitovou tašku, případně fólii.
Truhlíky či korýtka z hypertufy musí mít silnější stěny, aby se nezlámaly. Čím mohutnější stěny, tím víc se budou podobat kamenným. Také tento materiál potřebuje čas na vyschnutí ve formě – aspoň dva dny. Stejně jako u betonu by to nemělo být na přímém slunci. Zaschlý květináč nebo truhlík pak vyklopte z formy. Finální povrch upravte podle svého vkusu buď dohladka nebo nahrubo třeba kartáčem s dráty. A nechte dále schnout asi dalších deset dní, než do květináče dáte zem a zasadíte květiny.