Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak zabezpečit dům a pozemek?

  

Idylické doby, kdy jste mohli nechat dům a pozemek volně přístupný a nic se neztratilo, jsou už bohužel minulostí. V současnosti je třeba dům nejen dobře pojistit, ale hlavně pořádně zabezpečit. A to platí i o jiných nemovitostech. Jak konkrétně, to závisí nejen na typu nemovitosti, ale i na tom, kde se nachází.

Obsah článku:

Dům

„Můj dům, můj hrad.“ O některých budovách to platí doslova. Jsou obklopeny vysokými zdmi a z venku vypadají spíše jako vězení. Otázkou je, jak moc efektivní to je, protože přehnaně zabezpečené domy přitahují nevítanou pozornost zlodějů. Upřímně řečeno, asi neexistuje nepřekonatelná ochrana před zloději. Jde tedy o to, zvolit si takové prostředky, které jsou adekvátní. Nezapomínejte přitom, že v domě budete žít a bezpečnostní prvky by neměly majiteli znepříjemňovat život natolik, aby je radši vůbec nepoužíval.

Jaké máte možnosti:

  • oplocení zahrady
  • bezpečnostní fólie, skla, mříže či další zabezpečení na okna, francouzská okna a balkonové dveře
  • bezpečnostní dveře, bezpečnostní známky, řetízky
  • poplašná zařízení, kamery a další elektronika
  • světla napojená na pohybové senzory
  • napojení na pult centralizované ochrany

Pozemek

Nejčastěji jsou zabezpečovány zahrady kolem domů, ale existují i samostatné zahrady se zahradními domky, či jiné parcely, které si majitelé zabezpečují hlavně oplocením. Pole, louka nebo les se dají zabezpečit dost těžko. Maximálně se umísťuje zamykatelná závora nebo vrata na příjezdovou cestu. Oplocení zemědělské půdy či lesa je spíše výjimečné. V lese se obvykle oplocují jen školky jako ochrana před zvěří. Proto se zaměříme hlavně na domy a zahrady.

Oplocení domu

Ačkoli se dá překonat v podstatě jakýkoli plot, je oplocení pozemku základním prvkem zabezpečení domu. Možností je řada – od obyčejného pletiva mezi kovovými sloupky před různé typy dřevěných plotů až po zděné či betonové ploty. Někdo chce vysoké zdi, aby si chránil soukromí, ale já osobně preferuji buď pletivo, nebo dřevo v kombinaci se zelení. Soukromí vám dá stejné a nebudete si připadat jako na Borech. Nezapomeňte ani na vhodné branky a vrata. Třímetrový plot s věčně otevřenou brankou, nebo s vraty, která se zavírají tak pomalu, že by za vaším autem projelo v klidu minimálně jedno další, jsou spíše vyhozené peníze.   

Okna

Nejcitlivějším místem přízemí, ale i v 1. patře jsou obvykle okna. I ta se však dají zabezpečit. Na okenní tabule se buď aplikovat bezpečnostní fólie, nebo si rovnou můžete koupit bezpečnostní skla. Důležité je okna zabezpečit i proti vylomení na pantové straně, či jinému poškození, které by umožnilo nepovolaným osobám vstoupit do domu. Můžete si pořídit:

  • zámek okenních klik, případně zámek kliky s alarmem
  • rozvorové zamykací systémy
  • přídavné okenní zámky
  • ochranu okenních pantů

Důležité je nikdy nenechávat otevřenou ventilaci, pokud odcházíte z domu. Z vlastní zkušenosti po zabouchnutí klíčů v zámku bytu vím, že třeba otevření ventilace dvoukřídlého okna dokořán je otázkou minuty. Speciální zabezpečovací prostředky existují i pro střešní okna, protože oblíbeným cílem zlodějů je i podkroví, kam se dostanou ze střechy.

Bezpečnostní dveře

Pokud si pořídíte dům za miliony, určitě si vyplatí investovat i do bezpečnostních dveří s minimálně tříbodových zamykáním, protipožární ochranou dveří, kukátkem a řetízkem. Ale i u starších domů se vyplatí přidat alespoň přídavný zámek, případně dovnitř namontovat bezpečnostní závoru. Důležitý je i zámek – vhodné jsou kvalitní zadlabávací zámky a cylindrická vložka s bezpečnostní kartou a případně i s krycí rozetou.

Poplašná zařízení, kamerové systémy a další elektronická ochrana

Každý zabezpečovací systém má ústřednu, čidla a ovládání, případně i zvukový alarm (sirénu). Takový systém může být buď jen lokální, nebo je napojen na pult centralizované ochrany. Existuje také široká nabídka drátových i bezdrátových kamer, včetně otočných, nebo kamery pro denní/noční vidění. Signál z kamer buď může být online přenášen, nebo nahráván. Existuje možnosti, jak bezpečnostní systém propojit třeba s chytrým telefonem majitele nebo počítačem bezpečnostní agentury. Můžete si také pořídit videotelefon ke vchodu na pozemek či zahradu, a to i bezdrátový. Další možností, jak svůj dům ochránit, je programovatelné osvětlení obytných prostor, nebo také venkovní osvětlení napojené na pohybová čidla. Než ale nakoupíte drahé vybavení, poraďte se s někým, kdo tomu rozumí.

Hlídač nebo bezpečnostní služba

Pokud často nebýváte doma nebo odjíždíte na dovolenou, vyplatí se buď požádat někoho z rodiny, aby vám dům ohlídal, nebo rovnou najmout bezpečnostní agenturu. Blízký člověk může také vybírat schránku a zalévat zahradu, pověsit prádlo a další den ho sundat, případně si u vás doma večer dát kávu nebo se podívat na film a tak dát najevo, že dům není prázdný. Rozsah služeb bezpečnostní agentury záleží na vašich požadavcích a finančních možnostech. Nabídka je individuální.  

Pojistka

Nezapomeňte se pojistit. Sebelepší zabezpečení nedokáže ochránit vše. Značnou škodu může způsobit nejen zloděj, ale třeba také vandalové. Proto byste kromě zabezpečení neměli zapomínat ani na vhodné pojištění. A to nejen pro domácnost, ale také pro nemovitost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články