Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Možnosti umístění pergol a přístřešků

  

Pergoly

Existují dva základní typy pergol:

  • pergola jako podpěra pro rostliny
  • pergola jako místo posezení

Je-li pergola jen dřevěnou oporou pro pnoucí nebo převislé rostliny, umisťujeme ji zpravidla na nejviditelnějším místě:

  • u vchodu do zahrady, takže poté, co rostliny vyrostou a začnou na nich kvést květy, vytvoří barevnou vstupní bránu, která zve ke vstupu
  • jinou variantou, zejména u větších zahrad, je střed, nebo místo, kde se sbíhají pěšinky

Obvyklejší jsou ale pergoly, které slouží jako místo pro posezení a kombinují okrasnou funkci s praktickou, tedy s posezením pro obědy či večeře, nebo jen na šálek kávy. V takovém případě se nejčastěji pergola umísťuje hned u domu, například u francouzského okna na zahradu, na terase nebo v blízkosti domu. Konkrétní umístění dost často závisí i na tom, kolik místa pro pergolu máme k dispozici, jak moc soukromí chceme mít, jakým směrem svítí slunce, nebo kde je vzrostlá vegetace. I když ani vysoké stromy nemusí vadit, pergola se dá postavit třeba kolem kmene stromu.

Přístřešky

Nejdříve je třeba si definovat, co to konkrétně přístřešek je. Má-li pergola stříšku, dala by se mezi ně zařadit taky. Každý výrobce či prodejce to definuje trochu jinak, některé obchody mezi ně počítají i přenosné altánky s látkovou střechou, ale většinou se přístřeškem chápe pevná konstrukce. V podstatě máme několik základních typů přístřešků:

  • přístřešky na auta
  • přístřešky pro zvířata, případně pro farmáře
  • přístřešky na dřevo
  • přístřešky v podobě altánů

Nejčastější jsou přístřešky na auta, tedy kryté stání pro auto.  Nejlépe je umístit takový přístřešek na příjezdové cestě nebo před garáž. Výhodné je mít z jedné strany stěnu budovy, která bude tvořit přirozenou ochranu auta před povětrnostními vlivy. Na druhé straně buď střecha může dosáhnout až na zem, nebo ji lze podepřít sloupky. Konstrukce může být buď hliníková, ocelová nebo dřevěná, střecha je nejčastěji z průhledného plastu, nejčastěji polykarbonátu.

Přístřešek - pregola

Jednoduchá pergola z dřevěných šprušlí - Autor: marc

Na farmách či statcích najdou využití přístřešky s kovovou konstrukcí a plastovou plachtou. Používají se třeba na uskladnění slámy, nebo jako přístřešek pro koně na pastvině apod. Jejich umístění je čistě na potřebách a prostorových možnostech majitele. U rodinných domů se také čím dál častěji objevují přístřešky na dřevo. Jejich velikost závisí na tom, zda se dřevo používá jen do krbu, nebo se dům dřevem vytápí celý. Jsou to v podstatě moderní obdoby kůlen, které stavěli naši dědové právě pro dřevo. Mohou být buď samostatné, nebo spojené se stojanem pro umístění polen či špalíků. Vyrábějí se jako celokovové, dřevěné nebo plachtové (kovová konstrukce s plachtou). Umístění takového přístřešku by mělo být hlavně praktické, tedy aby bylo dřevo dostatečně ukryto před deštěm či sněhem a také, aby bylo snadno dostupné. Nejčastěji jsou tak hned u dveří na zahradu a minimálně z jedné strany je kryje stěna domu či garáže.

Altánky jsou nejčastěji kovové konstrukce s plastovou střechou a textilními bočnicemi, ale vyrábějí i střechy čistě z látky. K dostání jsou také celodřevěné, celohliníkové, případně altány z různých kombinací uvedených materiálů. Pro umístění altánků se nejčastěji používají volné prostory uprostřed zahrady, často se umisťují na dřevěná pódia, a pokud je zahrada u vody nebo má větší jezírko, může být i na pontonu nad vodní hladinou.   

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)






Související články