Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak postavit suchou kamennou zídku?

  

Stále častěji se v našich domech, ale i na našich zahradách vracíme k metodám prověřeným staletími. Jednou z metod, která na mnoha místech nahrazuje ještě nedávno tolik používaný a všudypřítomný beton, je výstavba tradiční suché kamenné zídky.

Znáte je z výletů do přírody u nás či z dovolených ve středomořských zemích.  Nejčastěji oddělují políčka, ale najdete je i na starých zahradách, u některých hřbitovů či historických sídel. Často jsou viděné také na terasovitých zahradách či políčkách. A právě to může být inspirací i pro vás a úpravu vaší zahrady. Skvěle se hodí hlavně na pozemky ve svahu.

Typy zídek

Základní jsou dva typy zídek – s jedním a se dvěma čely. Zídka se jedním čelem se například používá ke zpevnění svahu, nebo oddělení cesty od vegetace apod. Proto ji vidíme jen z jedné strany, zatímco druhou stranu kryje svah. Zídka se dvěma čely je klasická samostatně stojící zeď, takže její kameny vidíme z obou stran. Dvoučelné zídky se ještě dále dělí na jednostěnné a dvoustěnné, přičemž stěna je řada kamenů. Někdy může být dvoustěnná a jednostěnná zídka kombinovány do jedné.

Co budete potřebovat

Suchá zídka se staví jen z kamenů bez jakéhokoli pojícího materiálu. Ale kameny si musíme pořádně vybrat. Jejich počet není jen čistě matematickým výpočtem objemu budoucí zídky lomeného průměrnou velikostí kamenů. Zídka potřebuje také základy, které jsou v zemi, a závisí také na tom, jaké kameny jsou, jak moc jsou opracované, jaký mají tvar a kolik „prázdného místa“ nám v zídce zbyde. Vždy je tedy vhodnější mít nějakou rezervu. Ne vždy se dají totiž sehnat úplně stejné kameny co do odstínu a struktury. Ale nemusíte jen utrácet peníze ve specializovaných obchodech. Někdy podstatně levněji získáte kameny z tzv. bouraček. Někteří majitelé se jich dokonce zbaví rádi jen za odvoz.

Základy jsou nutnost 

Z místa, kam chcete zídku postavit, odstraňte vegetaci a vykopejte základovou rýhu. Široká bude podle toho, jakou šířku má mít budoucí zídka, hluboká by měla být nejméně 30, lépe však 40 cm. Vlastní základy se skládají z několika vrstev. Ta první se skládá ze štěrku nebo drobných kamínků. Použít můžete i drť ze starých cihel. Tato nejspodnější vrstva má za úkol odvádět vodu, aby nad ní ležící první vrstva kamenů ležela pevně a také v suchu. Má tak zásadní vliv na budoucí stabilitu zídky a také její životnost.

První vrstva kamenů, které jsou vidět nad zemí, se nazývá pata, zatímco začátek či konec zídky jsou označovány jako hlavy. Ty mohou být stupňovité, šikmé, nebo oblé. Pata musí být široká zhruba jako 30 až 50 % nadzemní výšky zídky. V nejspodnějších vrstvách by měly kameny vybrány co nejpečlivěji. Je-li zídka dvoustěnná, budeme potřebovat kameny, označované jako vazáky. Ty spojí obě stěny z kamenů. Musí být skutečně velké, ale neměly by být ploché, aby se pod tlakem nerozlomily. Vazáky musí být dlouhé přes celou šířku zídky.

Jak postupovat

Kameny se kladou vždy od hlavy zdi a měly by to být ty největší. Od obou hlav (krajů) se postupuje do středu. Na základní vrstvu někdo dává trochu hlíny, někdo klade rovnou další vrstvu kamenů. Ty se kladou od paty vzhůru pod úhlem 10 až 15 stupňů, aby se zídka zpevnila. Musíte si dát pozor, aby nevznikly křížové spáry a aby všechny uložené kameny v zídce seděly. Když se některý z větších kamenů kýve, můžete ho ukotvit menšími kameny v jeho okolí. Ploché části kamenů se kladou dolů. S každou další vrstvou se zídka směrem vzhůru neustále zužuje.  

Finální vzhled zídky

Koruna je úplně poslední nejhořejší vrstva zídky. Její vzhled závisí na našem vkusu – můžeme jen vybrat hezké kameny a nechat zídku přirozeně hrbolatou, nebo můžeme jako korunu použít kamenné desky nebo ploché kameny. Okrasné rostliny mohou nejen zídku vizuálně vylepšit, ale také ji zpevní. Konkrétní výběr rostlin závisí na místě, kde je zídka umístěna, kolik slunce na ní svítí a jak je místo vlhké.

Obecně se musí jednat o rostliny, které potřebují jen mělké zasazení a méně vláhy Požívají se různé druhy tařice, mateřídouška, střemcha, lomikámen, mochna, plamenky, hvozdíky, zvonečky, kakosty a řada dalších. Rostliny zasazujeme přímo do spár mezi kameny, kam umístíme jejich kořeny s trochou zeminy.

Kamenné zídky mohou dotvořit zahrady do podoby starých dobrých časů, ale mohou být zároveň i zcela funkčním prvkem pro zpevnění terénu.  

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (4 hlasy)





Související články