Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jaké tvary schodišť existují?

  

Schodiště může být nejen funkčním, ale také výrazným designovým prvkem každého domu. Mohou být kamenná, betonová, dřevěná, kovová, dokonce i plastová, nebo v kombinaci dvou i více materiálů, ale víte, kolik různých tvarů schodiště vůbec existuje? Pokud bychom brali v potaz kombinace základních tvarových variant a různé zužující se či rozšiřující se verze, typů schodišť je vlastně nekonečně mnoho, ale dnes se budeme věnovat spíše základním typům.

Dělení podle půdorysného tvaru

Tři základní kategorie schodišť podle půdorysného tvaru jsou:

  • schodiště s přímými rameny
  • schodiště se zakřivenými rameny
  • schodiště se smíšenými rameny

Všechny další podskupiny jsou jen kombinací či přizpůsobením těchto tří základních kategorií

Schodiště ve znamení pravých úhlů

Nejjednodušším typem je přímé schodiště. Jedná se o jedno pole (rameno) schodů bez jakéhokoli zabočení. Dvě taková pole vytvoří schodiště ve tvaru L vpravo (podle toho, kam stoupáte) nebo vlevo s tím, že mezi nimi je malá plošinka, obvykle čtvercového půdorysu. Pokud má takové schodiště při pohledu shora tvar hranatého U, kdy je jedno rameno schodů, pak plošina obdélníkového tvaru a pak další rameno schodů jedná se o přeložení vpravo, nebo přeložení vlevo. Stejný typ schodiště, kde je ale střední plošina nahrazena dalším polem se schody, se jmenuje trojramenné. Opět může být vlevo nebo vpravo. Může být i schodiště ve tvaru písmene T, kdy na jedno přímé pole uprostřed navazují dvě pole (jedno vpravo a jedno vlevo) nahoře kolmo.

Schodiště s oblouky

Schody pravidelně stoupající v mírném oblouku jsou označovány jako zatočení vpravo nebo zatočení vlevo

Výraznější oblouk je označován jako zakřivené točité schodiště, opět na obě strany. Točité schodiště je klasická spirála s tím, že uprostřed může bý sloup a schodiště se kolem něj obtáčí jako kolem osy, nebo kruhový volný prostor a spirála je tak širší.

Další podskupinou jsou schodiště ve tvaru klasického U (levá či pravá)  s tím, že mohou být zaoblená na vnitřním i vnějším okraji, nebo je vnější okraj rovný (při pohledu shora je půdorys obdélník či čtverec, zaoblený je jen okraj schodiště kolem šachty.

Sklon schodiště a výška stupňů

U schodišť je také důležité, jaký je jeho sklon.

Výpočet sklonu naleznete zde.

Dělí se na:

Typ schodiště

Sklon schodiště

Výška stupňů

rampové

7 až 20°

80 až 130 mm

mírné

20 až 25°

130 až 150 mm

běžné

25 až 35°

150 až 180 mm

strmé

35 až 45°

180 až 250 mm

žebříkové

45 až 58°

 

Nad 58°už se nejedná o schodiště, ale jen o žebříky.

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)


Související články