Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit mastné skvrny?

  

Mastné skvrny jsou pěkné potvůrky – vždy se objeví na nejvíce viditelném místě a u oblečení vždycky úplně nevhod. Naštěstí se dají skoro vždycky vyčistit, i když z různých materiálů bude odstraňování různě obtížné.

Oblečení, ubrusy a další látkové předměty

Ať už se vám skvrna objeví na jakékoli látce, nikdy ji nezkoušejte vyčistit studenou vodou, jen byste to zhoršili. Radši zkuste jeden z následujících postupů:

 1. Přípravek na nádobí
  Tento způsob funguje poměrně spolehlivě. Malé množství neředěného přípravku naneste přímo na látku, jemně promněte, nebo vytřete houbičkou či jemným kartáčkem (z obou stran látky) a nechte asi 5 minut působit. Látku pak vypláchněte teplou vodou. Můžete zvýšit účinnost saponátu vymácháním v octové vodě (ocet a voda v poměru 1:2). Nakonec vyperte klasickým způsobem, ale samostatně.
 2. Škrob
  Hodí se na čerstvé skvrny. Přímo na umaštěný kus látky nasypte škrob a nechte ho asi čtvrt hodiny působit. Škrob do sebe natáhne mastnotu a vy ho pak z látky odstraňte. Nakonec vyperte v pračce.
 3. Kypřící prášek do pečiva
  Prášek smíchejte v misce s vodou a vytvořte pastu. Tu pak naneste na skvrnu a nechte působit asi 10 minut. Potom propláchněte horkou vodou.
 4. Soda
  Způsob je úplně stejný, jen místo prášku použijte sodu.
 5. Odstraňovač skvrn
  V drogerii jich najdete celou řadu, záleží jen na vašich zkušenostech či doporučeních vašich přátel. Vyberte si ten, který vám vyhovuje, a postupujte podle návodu.

Mastné skvrny pryč ze dřeva

Také dřevu mastné skvrny nesluší, ať už je to flek od krému na boty na dřevěném botníku, nebo pozůstatek rtěnky, která upadla na dřevěnou podlahu. Co nejrychleji mastnou látku ze dřeva mechaniky odstraňte. Pak můžete dočistit chemickou látkou na čištění (nitroředidlo, perchlorethylen). Někdo zkouší i benzín, ale ten nemusí fungovat.

Můžete vyzkoušet i žehličku. Na mastnou skvrnu položíte savý papír nebo čistou látku, pak přejeďte horkou žehličkou. Musíte to opakovat několikrát, aby se mastnota vsákla do papíru či látky. Žehlička nejde dohromady z chemií, takže případné dočištění chemickými látkami můžete zkusit až ve chvíli, kdy je dřevo úplně vychladlé.

Mastnota nesluší ani podlaze

U podlahy velmi záleží na tom, z jakého je materiálu je vyrobena. Nejjednodušší je to z dlažby či linolea. Stačí horká voda se saponátem a mop. Jak na dřevo jsme si popsali výše a stejně to funguje i na dřevěné podlahy. Komplikovanější je to u koberců. Je-li mastná skvrna staršího data, radíme povolat profesionální firmu, jinak se fleku nezbavíte. Ale čerstvá skvrna se vyčistit dá. Důležitá je rychlost vaší reakce. Skvrnu posypte moukou a nechcte působit, aby se mastnota do mouky natáhla. Pak mouku vysajte a postižené místo vyčistěte vodou (nejlépe vlažnou) s pár kapkami saponátu. Nakoc důklaně vypláchněte a nechte uschnout.

Kde se vzaly mastné skvrny na zdi?

Vaří občas váš muž, případně máte doma děti? Tak už se neptejte. Kuchyňské obklady jsou obvykle na prskání oleje z pánve zvyklé, stačí je umýt horkou vodou se saponátem a opláchnout. Horší je mastný flek na tapetě nebo vymalované stěně. U stěny, které je vymalována, je dost důležité, jakou to bylo barvou. Omyvatelné barvy se čistí snadno – teplá voda se saponátem  nebo soda by měly stačit. Bílou stěnu omyjte pomocí houbičky. Tu namáčejte v roztoku a opatrně s ní skvrnu smývejte. Nakonec použijte klasickou bílou křídu na opravu výmalby. Na barevných stěnách se mastných skvrn můžete zbavit pomocí vnitřní strany chlebové kůrky, která do sebe mastnotu vtáhne. Postupujte ale opatrně, ať zeď nepoškodíte.

Jinou variantou je octový sprej. Namíchejte si roztok octu a vody v poměru 1:1, vložte do ostřikovače a nastříkejte na mastné skvrny na zdi. Nechte několik minut do zdi vsáknout a pak skvrnu utřete vlhkým hadrem. Můžete také opatrně vyzkoušet jemný smirkový papír. U tapet je asi nejjednodušší vyměnit pruh s mastnou skvrnou za nový.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.83/5 (6 hlasů)

Související články