Jak vyčistit pračku od usazenin?

Pračka je nedílnou součástí téměř každé domácnosti. Americký styl veřejných prádelen se totiž u nás moc neuchytil. Své prádlo si raději pereme doma a v soukromí. Ať už perete jednou týdně, nebo skoro denně, každá pračka potřebuje čas od času pořádně vyčistit, pokud se v ní má prádlo skutečně vyprat a ne spíš umazat. Neexistují univerzální návody, na stav pračky má vliv mnoho faktorů od kvality a tvrdosti vody až po to, co v ní pereme. Manželka kominíka na tom bude asi trochu hůř než třeba lékařka.

Kde se usazuje špína nejradši

Skutečnou lahůdkou bývá filtr tzv. hrubých nečistot. Můžete v něm najít nejen zapomenuté mince, utržené knoflíky, ale také skutečně nechutný špinavý šedohnědý povlak. Pokud ho nebudete čistit, může se začít z pračky linout nepříjemný zápach a nakonec se může ucpat i odtoková hadice. U většiny praček bývá filtr v dolní části. Kde je a jak se dá vyndat, najdete ve svém návodu k pračce. Doporučuji ho nejen vyjmout a opláchnout, ale skutečně důkladně vydrbat. Skvěle funguje třeba starý kartáček na zuby.

Buben se musí čistit i tam, kde není vidět

Zase se to typ od typu liší, ale u většiny praček se nemáte šanci dostat k bubnu i z vnějšku. Výjimkou jsou samozřejmě pračky s vrchním plněním, kde si stačí buben jednoduše otáčet a otřít. Ale i tyto pračky mají místa, kam se prostě nedostanete. Pak se můžete spolehnout buď na speciální a většinou i dost drahé přípravky, nebo na stejně účinné, ale o to levnější babské rady. V druhém případě jen dejte pozor na dávkování, protože to, co čistí, může i poškozovat například gumové části.

Domácí péče

Nejpopulárnějším čisticím prostředkem je zřejmě ocet.  Funguje velmi dobře, ale nesmí se to přehánět. Obvykle se doporučuje ho použít dvakrát, maximálně třikrát za rok. Liší se ale doporučované množství, někdo doporučuje tři menší šálky, někdo až litr. Ale právě ocet a guma se nemají nejradši. Moje doporučení je začít spíše s menším množstvím a teprve když to nepomůže, množství octa zvýšit. Vhodné je použít delší prací program a vyšší teplotu.

Kdo nemá rád ocet, může zkusit sodu, kterou použijte místo pracího prášku, případně kyselinu citronovou.  

Co jde vyjmout, umyjte

Nezapomínejte ani na plastové části. U novějších modelů se dají snadno vyjmout a očistit. Zejména přihrádky na prací prášek a aviváž mají tendenci černat, pokud se pořádně nečistí. Použijte horkou vodu. Pokud to nestačí, hadříkem nebo kartáčkem mechanicky očistěte špinavý povlak.

Nezapomínejte na límec a těsnění

Těsnící guma neboli límec bubnu má tu špatnou vlastnost, že časem ustrne v jedné poloze a v záhybech gumy se usazuje šedý povlak. Pokud ho nečistíte hadříkem s čisticím prostředkem pravidelně, šedá se změní na černou a ta už se čistí hůř.

Horká lázeň pro pračku

Stále více lidí používá programy s nízkými teplotami. Ale pak je dobré čas od času dopřát pračce horkou koupel – pustit naopak pračku bez prádla na tu nejvyšší teplotu. Když dáte do bubnu starou utěrku nebo tričko na vyřazení, nečistoty se do látky vstřebají. Skvěle to funguje s ¾ běžného balení kyseliny citronové místo prášku. 


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.33/5 (3 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články