Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak renovovat staré dveře?

  

Staré dveře jsou krásné, ale čas od času je třeba je zrekonstruovat, aby mohly dál sloužit svému účelu. Zejména ve starších domech je to určitě lepší, než je měnit za nové. Existuje několik způsobů, jak dveře opravit.

  • přelakování
  • potapetování
  • potažení fólií

Vždy je třeba dveře sundat z pantů a odmontovat všechny kovové prvky.

Přelakování

Nejdříve musíte odstranit původní lak. Nejjednodušší je použít horkovzdušnou pistoli, kterou si lak postupně připravujeme na seškrabání špachtlí. Alternativou je elektrická bruska, nebo smirkový papír. Chemický odstraňovač nedoporučuji už kvůli tomu, že je v podstatě žíravina a dřevu ani ovzduší v místnosti zrovna neprospívá.

Než se chopíte štětce, je třeba dveře důkladně prohlédnout a opravit všechny nerovnosti a poškození truhlářským tmelem a následně dveře zbrousíme elektrickou bruskou, případně smirkovým papírem. Pak doporučuji důkladně vyluxovat, případně ještě dveře otřít, aby na nich nezůstala zrnka prachu, jinak by nový lak nebyl zcela rovný.   

Pokud jsou dveře venkovní, je lepší, když je první vrstva impregnační, aby se zabránilo vniknutí vlhkosti do dřeva. Počet vrstev je zcela na vás a také na vybrané barvě, ale dvě jsou minimum.

Jde to i bez lakování

Místo nátěru můžete zvolit i tapetu, nejlépe samolepicí. Výběr poměrně velký, takže dveře můžete mít jak v nenápadném designu dřeva, či jednobarevné tapety, tak v různých vzorech či dokonce s fotografií. Záleží jen na vašem vkusu. Další alternativou je potažení dveří speciální fólií, která je určená na jejich renovaci. To se ale hodí spíše na standardizované interiérové dveře, protože fólie je nařezána přesně dle rozměru dveří.

Co s kovovými díly?

Kování je třeba minimálně důkladně očistit. Na rezavá místa je vhodné použít kovový kartáček. Panty důkladně naolejujte a jednotlivé části kování pak ošetřete antikorozním nátěrem, případně včelím voskem. Je-li kování poškozené příliš, je vhodnější ho vyměnit, protože zašlé kovové části by dobrý dojem z opravených dveří zbytečně kazily. A namažte si i zámek, aby šly dveře dobře zamykat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články