Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak namíchat tyrkysovou barvu?

  

Tyrkysová patří k velmi oblíbeným barvám jak při malování stěn, tak třeba při renovaci nábytku nebo vyrábění nějaké recy-věci. Používá se i na tapetách, dekoračních textiliích a mnoha dalších věcech. Efektní je také bižuterie, kabelky či boty v tyrkysově modré, ale to si asi většina z nás doma vyrábět nebude.

Proč tyrkysová? Možná je to tím, že evokuje moře, ale pro hodně lidí představuje pohodu a klid. Tyrkysová barva leží v barevném spektru mezi modrou a zelenou. Jméno získala podle nerostu tyrkysu, který se v různých odstínech tyrkysové vyskytuje v přírodě. Legrační je, že jde vlastně o chybu. Do Francie, kde pojmenování vzniklo se, tyrkysy dovážely z Turecka. A právě zkomolením slova turecký údajně vznikl tyrkys.  

Olejové pastely CC: stux

Přívěsek s tyrkysovou barvou CC: monicore

Zpět k domácímu kutilství. Jak získat přesně ten odstín tyrkysové, který se líbí právě vám?

Můžete jít jednoduchou, ale finančně náročnější cestou a využít jedno z takzvaných míchacích center v hobby marketech nebo v některém ze specializovaných obchodů s barvami. Ale sebelepší vzorník nikdy nebude mít přesně takovou barvu jako reálně namíchaná barva či finální nátěr.  A navíc i ty nejobsáhlejší obsahují maximálně několik desítek tisíc barevných odstínů, ale my jich dokážeme rozlišit kolem milionu. Takže druhou variantou je namíchat si tyrkysovou barvu sami.

Nejdříve něco teorie, co nikoho nezabije. Existují takzvané primární barvy, které si sami nenamícháte, protože je nelze vytvořit kombinací žádných jiných barev. Musíte si je jednoduše koupit. Jsou tři – červená, modrá a žlutá a jejich smícháním vznikají další, takzvané sekundární barvy, které mají stejný podíl z obou nejbližších primárních barev. Barvy terciální vzniknou smícháním nejbližší primárná a sekundární barvy a tak se dá pokračovat v podstatě do nekonečna.

Jak získat tyrkysovou?

Když tedy chceme namíchat tyrkysovou barvu, musíme smíchat modrou a žlutou, ale zkušení malíři natěrači doporučují nemíchat je jen spolu, ale přimíchávat je do bílého základu. Čím více bílé, tím bude výsledný odstín světlejší. Přesný poměr modré a žluté musíte vyzkoušet, ale každopádně to bude více modré a méně žluté.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.15/5 (13 hlasů)

Související články