Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak najít parcelní číslo?

  

Parcelní číslo přesně identifikuje určitý pozemek. Parcelní čísla jsou přidělována v číselných řadách v rámci konkrétního katastrálního území a používají se v katastru nemovitostí či na katastrálních mapách. Parcelní číslo se používá i při popisu budov, které nejsou zapsány v katastru nemovitostí nebo nemají přiděleno domovní číslo. V České republice existují dva typy parcel – stavební a pozemkové, které v některých katastrálních územích existují vedle sebe, v jiných územích je řada společná.

Zjistit si dnes informace o čísle parcely už není nijak komplikované. Ještě před několika lety se to neobešlo bez návštěvy katastrálního úřadu, ale díky digitalizaci je dnes vše zjistit z domova online a zadarmo.  

Jak na to?

V okně jakéhokoli prohlížeče si otevřete webovou stránku Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (www.cuzk.cz) a v levém horním rohu domovské stránky úřadu kliknete na tlačítko „Nahlížení do katastru nemovitostí“. Pak máte několik možností, jak zjistit, číslo parcely, kterou potřebujete.

  1. Pokud se jedná o parcelu, na které je nějaká stavba, nebo je v blízkosti konkrétní stavby, zvolte na horní liště „stavba“. Pak zadáte jméno obce, část obce, například Praha, Vinohrady. Pak si vyberete, zda chcete zadat číslo popisné nebo evidenční. Popisné číslo každý zná. Ale co je to evidenční? Je podobné číslu popisnému tím, že v každé obci jsou taková čísla přidělována jako jedinečná, ale na rozdíl od popisného, evidenční číslo se týká stavby, které nejsou určeny k trvalému bydlení (chata, chalupa), nebo se jedná o stavby dočasné. Po zadání zvoleného čísla se objeví okénko pro zadání CAPTCHA kódu se objeví popis konkrétní stavby, včetně toho, na jakém pozemku, leží, tedy jaké je parcelní číslo.
  2. Pokud víte, kde pozemek leží, ale neznáte jeho přesnou adresu, zvolte v horní liště „mapa“. Do ní zadáte katastrální území a najdete si na ní svůj pozemek tím, že se na něj proklikáte. Číslo parcely je na mapě uvedeno přímo na pozemku.  
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (6 hlasů)

Související články