Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak správně vybrat stůl na terasu?

  

Když začnou sluneční paprsky hřát, náš život se z bytů a domů přesune na zahrady a terasy. Není nic příjemnějšího než si dát oběd či večeři na čerstvém vzduchu, nebo se k pořádnému stolu na terase posadit s přáteli na šálek kávy. Ale jaký stůl by to měl být? Parametrů pro výběr je víc.

1. Velikost

To, jak velký stůl si pořídíte, by neměl ovlivňovat jen počet lidí, kteří k němu budou nejčastěji usedat, ale také velikost terasy, pro kterou je určen. Pokud si pořídíte stůl příliš velký vzhledem k velikosti terasy, posazení hostů k němu bude spíše skládáním puzzle než příjemným požitkem. Pro malou terasu tak může být vhodným řešením stůl skládací.

2. Materiál

Doby, kdy naše terasy okupovaly bílé nebo zelené plastové stoly, jsou už naštěstí pryč. Nic proti plastu, ale nabídka je dnes podstatně širší:

Dřevo

Klasické dřevěné stoly se prodávají v mnoha různých tvarech a velikostech. Ať už se rozhodnete pro stůl čistě dřevěný, nebo pro kombinaci dřeva třeba se sklem, určitě si vyberete. Měli byste ale preferovat stoly, kde je při nákupu poskytována záruční lhůta minimálně 5 let (a více). Takové stoly jsou skutečně kvalitní a stojí za to do nich investovat. Měkké dřevo má záruky kratší, ale na terasu, kde je stůl vystaven povětrnostním vlivům, se nehodí. Připravte se ale, že budete muset průběžně investovat čas a peníze také do údržby (čištění, renovační nátěry či nástřiky, lazury…)

Ratan

Před pár lety opanoval naše zahrady, balkony a terasy nábytek z přírodního ratanu, tedy z liány zvané rotang. Tento materiál je ohebný, lehký a vyrábí se z něj řada zahradního vybavení. Do exteriéru se hodí ale jen ratan neloupaný, což ne všichni majitelé ratanového nábytku věděli. Loupaný ratan je křehký a rád vlivem povětrnostních změn praská. Další nevýhodou je, že cenově výhodnější, ale také méně kvalitní kusy nábytku nejsou vždy perfektně zpracovány, takže škrábance na nohou, nebo zatržené nitě na oblečení nebyly výjimkou. Proto je stále oblíbenější ratan umělý. Vzhledově vypadá podobně, ale je odolnější. I když, také nábytek z umělého ratanu musíte na zimu skladovat mimo mráz, jinak se zničí, a hlavně si při výběru dát pozor, co kupujete. Garantovaná životnost může totiž být u umělého ratanu jen rok či dva, takže než se necháte zlákat cenou, chtějte podrobné informace.  

Kov

Kovové stoly jsou elegantní a ty kvalitní vydrží dlouhé roky. Při nákupu kovového nábytku si musíte dát pozor hlavně na kvalitu materiálu i provedení. Všechny sváry by měly být bez „třepení“ které by zachytávalo třeba ubrus, nátěr bezvadný, aby vám už v první sezóně nezačal stůl někde rezivět. Také konstrukce stolu musí být dostatečně pevná, a pokud si zvolíte hliník, tloušťka použitého materiálu by měla být minimálně 1,2 (trubky ze slabšího plechu se budou deformovat).

Kovový stůl

Autor: Saramukitza

Plast

Nezavrhujte ani plastový stůl, někdy se jeho pořízení vyplatí. Například když si pronajmete byt s terasou jen na 2 roky, pořizovat si drahý stůl je zbytečný luxus a kvalitní plastový vám poslouží stejně. Důležité je ale slovo kvalitní. Plastů je řada druhů, čím nižší cena, tím horší vlastnosti a také životnost. Ty levnější nejsou stálobarevné, často časem křehnou a lámou se. Plastový stůl na přímém slunci bude lapat teplo, večer zase bude chladit. Počítejte určitě s ubrusem a u židlí se sedáky.

Beton

Na zahradách se objevují i stoly betonové, ale není-li terasa přímo na zemi, ale například nad garáží, sklepem či dokonce obytnou místností, mohl by být příliš těžký. Pokud jste se do betonu zamilovali, zkuste raději jednu z odlehčených variant.

3. Cena

I když je snaha ušetřit určitě rozumná, u stolu na terasu byste měli vždy uvažovat o poměru ceny a požadované životnosti. Levný stůl kupovaný každé dva roky by se vám ve finále mohl podstatně prodražit. Lepší je nakupovat nový stůl na terasu koncem léta nebo na podzim, kdy i renomovaní výrobci a prodejci velmi kvalitního zahradního nábytku nabízejí svým zákazníkům výrazné slevy. Ale pokud si chcete užit u stolu na terase celé léto, je lepší si trochu připlatit a nekupovat druhořadý nábytek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.33/5 (3 hlasy)





Související články