Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vybrat sedací soupravu?

  

Ať už podléháte moderním trendům, myslíte ekonomicky, nebo jen máte rádi pořádný klasický kus nábytku, bez sedací soupravy se nejspíš neobejdete. V řadě bytů je sedací souprava dominantním bytovým prvkem. Na sedačce odpočíváme, lenošíme, spíme, jíme a děláme i mnoho jiného. Proto je důležité vybrat si tu správnou.

Jak velkou?

Promyslete si, kolik lidí a na co bude sedací soupravu pravidelně používat. Slovo pravidelně je velmi důležité. Kvůli večírku jednou za rok si obří sedačku skutečně nepořizujte.

Stále častěji není sedací souprava jen gaučem na odpolední šlofíček nebo na rodinné sledování večerních seriálů. Proto už je jen málokdy přisunutá ke zdi, ale naopak se stává hlavním prvkem obytné zóny. Protože je velmi často umístěna uprostřed místnosti, je vlastně takovým ostrovem domácí pohody. Respektive, měla by být.

Z hlediska velikosti můžete najít sedací soupravy se dvěma, třemi, čtyřmi i více místy, ale můžete i zkombinovat více kousků od jedné série, třeba pohovku a dvě křesla s taburetem. Vybraná velikost sedací soupravy by měla respektovat místnost, kde bude umístěna. Bude-li stát uprostřed místnosti, mělo by kolem ní být dostatek místa, aby se souprava dala pohodlně obcházet.

Funkčnost nebo styl?

Sedací souprava může být designovým kouskem a být zároveň i dokonale funkční. Anebo taky ne. I když vás některá na první pohled uchvátí svým vzhledem, vždy myslete také na pohodlí. Asi jste už někdy byli někde na návštěvě, případně na jednání ve firmě, kde měli sedací soupravu, do níž se při posazení doslova zapadne. Jednou za čas se to vydržet, ale zkuste si představit, že se budete složitě drápat ze sedačky na nohy každý den. Obdobně mohou na různé uživatele různě působit i typy čalounění. Někdo má rád kůži, jinému je nepříjemná. Další nedá dopustit hrubou látku, jiný dává přednost hladšímu povrchu

Proto je u sedací soupravy důležité, vyzkoušet si ji v obchodě. Posadit se na ní, zkontrolovat, jak vám vyhovuje povrchový materiál, a pokud je sedačka rozkládací, nebo má úložné prostory, tak si také otestovat, jak s ní umíte manipulovat.

Najdete už ale designově geniální sedačky s celou řadou speciálních funkcí například sedačky, které se dají proměňovat několika jednoduchými pohyby – otáčením, ohýbání, roztahováním nebo naopak stahováním získáte úplně jiný kus nábytku. Můžete si také koupit sedačku, v níž už je zabudovaná malá chladnička, knihovnička či polička na ovladače další drobnosti. A vývoj jde stále kupředu.

Stylová bílá sedačka

Autor: Alexas

Barevnost

Barva sedací soupravy by měla respektovat celkové ladění interiéru obývacího pokoje. Je-li sedačka barevně výrazná, zbytek místnosti by měl být spíše tlumený, v přírodním provedení, nebo v pastelových barvách. Naopak, extravagantnější barevnost ostatního nábytku či stěn vyžaduje sedačku v decentním barevném stylu.

Při výběru barvy přemýšlejte i o tom, kdo bude na sedačce nejčastěji pobývat. Bílý designový skvost s kůží a malé děti, to určitě nejde dohromady, stejně jako tmavá sedačka s povrchem přitahujícím nečistoty a domácí mazlíček se světlou srstí. S dětmi je ideální omyvatelný nebo pratelný povrch. Kdo má děti, ví, že je prostě nikdy nemůžete dokonale uhlídat a nějaká ta skvrnka se objeví vždy. Velmi praktickou vlastností je možnost snímat a prát potahy, případně povrchová úprava, která odpuzuje špínu.

Zdravé sezení

Jednou z nejčastějších civilizačních chorob jsou problémy pohybového aparátu. Proto bychom neměli zapomínat ani na zdravotní hledisko. Různé stupně tuhosti, polohovací prvky a hlavně opora pro záda, krk a nohy při odpočinku  - to vše je velmi důležité pro to, aby vaše relaxace byla nejen pohodlná, ale také zdraví prospěšná.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články