Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak projasnit vodu v bazénu?

  

Péče o bazén má svá pevně daná pravidla, ale pokud je budete dodržovat, nemusíte se bát kalné či špinavé vody. Základem je kvalitní filtrace. Mechanické nečistoty odstraníte síťkou nebo bazénovým vysavačem, ale jak na nejrůznější mikroorganismy jako jsou baktérie, viry a řasy?

Vyberte si dle velikosti vhodnou filtraci, protože bez ní vám nepomůže ani vlastní chemická laboratoř. Máte-li pískovou filtraci, je třeba v ní pravidelně měnit písek. Bazénovou chemii nikdy nepoužívejte bez čistého filtru.

Vše se točí kolem pH

Ať už budete používat jakýkoli přípravek, pro jeho správnou funkci je vždy nutné předem změřit hodnotu pH a pokud je mimo stanovené limity (7 – 7,4), použijeme dle potřeby výrobek na zvýšení či snížení pH. pH má zásadní vliv i na vizuální vzhled vody. Je-li nad 7,4, může se ve vodě srážet vápník a voda pak bude mít mléčný zákal. Při příliš nízkém pH mohou rychleji korodovat kovové části a ostatní materiály ztrácet svou původní barvu.

Zakalení může mít více příčin

Zakalení může způsobit více různých faktorů. Jedním z nich je příliš velká tvrdost vody. Ta by u bazénové vody neměla být vyšší než 18°N. Hodnotu tvrdosti zjistíte buď u svého dodavatele vody, nebo můžete použít jednoduché kapkové testy. Tvrdost se dá upravit speciálními přípravky. Pokud je v pořádku jak tvrdost, tak pH a přesto se objeví zakalení, zkuste bazénovou chemii na vločkování nečistot. Jedná se o přípravky shlukující miniaturní nečistoty do tak velkých celků, které už snadno zachytí filtrace. Větší shluky nečistot můžeme odstranit přímo vysavačem.

Pozor na řasy, zelenání i tmavé okraje

Teplé počasí s sebou přináší nejen pohodu u bazénu, ale také tvorbu řas. Pokud se denní teploty vyšplhají nad 20° C, je vhodné použít přípravky proti vzniku řas. Postupujte přesně podle návodu a nepřekračujte dávkování. Zelená voda při pH v mezích normy vyžaduje přípravek na bázi chloru, doplněný následně speciálními projasňujícími výrobky.

Neestetický je také tmavý, někdy až černý okraj na stěnách bazénu. Ten vzniká ze zrníček pylu a prachu, která se ze vzduchu dostanou do vody a pak se zachytí na stěnách bazénu. Nezapomínejte tak stěny pravidelně čistit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (2 hlasy)

Související články