Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak odstranit lihový fix?

  

Lihový fix je skvělý pomocník, pokud chceme něco trvale označit nebo popsat. Ale nesmí se dostat do rukou dětem, které s ním jsou schopné „vyzdobit“ i to, čeho se neměl fix vůbec dotknout. Co s tím? Úplně jednoduše to nepůjde už proto, že tento typ fixů bývá ne nadarmo označován jako permanentní.

Způsobů je hned několik, liší se hlavně podle toho, z jakého typu povrchu nechtěný nápis či malůvku odstraňujeme. U všech metod doporučujeme vyzkoušet je někde na méně viditelném místě, protože jak složení počmáraného materiálu, tak fixu se může trochu lišit. Metoda by tak nemusela zabrat, ale problém by mohla naopak ještě zvětšit. Ale z běžných materiálů, jako jsou dřevo, kůže, linoleum, dřevotříska, lamino a dokonce i některé typy látek, byste ho dostat měli.

Jak dostat lihový fix z pevných povrchů bez pórů?

1. ALKOHOL

Vyžeňte čerta ďáblem, respektive zkuste použít na lihový fix alkohol. Důležité je, aby zvolená látka měla co nejvyšší procento alkoholu – čistý líh z lékárny, nebo kvalitní pálenka. V žádném případě to ale nesmí být žádný slazený likér, to byste stav jen zhoršili. Navlhčete alkoholem čistý hadřík a opatrnými pohyby skvrny vyčistěte.

2. ZMIZÍK

Můžete si taky od dětí vypůjčit klasický školní zmizík. Pravděpodobně bude fungovat spíše na tenké čáry (nápisy, kresby), na větší plochu byste zmizíků spotřebovali celé balení.

3. HOUBA NA ČIŠTĚNÍ

Jedná se o bílou pěnovou houbu, kterou stačí namočit a čistit s ní skvrny z mnoha různých povrchů. Hodí se i na jiné typy skvrn, pokud máte děti, určitě si ji pořiďte. Nehodí se ale na lakované povrchy a je lépe ji předem vyzkoušet na malém kousku, zda nenechává na povrchu škrábance.

4. ZUBNÍ PASTA SE SODOU

Pokud výše uvedené nepomohlo, zkuste si vyrobit domácí čisticí pastu. Smíchejte v poměru 1:1 jednou sodu se zubní pastou. Směs naneste na skvrny a nechte pár minut působit. Pak ji vetřete hadříkem přímo do skvrn, které by se měly během chvíle začít uvolňovat. Nakonec omyjte povrch čistou vodou.

5. ODLAKOVAČ LAKU NA NEHTY

Naneste na hadřík trochu odlakovače (acetonového) a jemnými pohyby skvrny vyčistěte. Ne každý ale snese západ odlakovače, takže tuto metodu používejte pouze v dobře větrané místnosti.

6. KRÉM NA OPALOVÁNÍ

Nemám to vyzkoušené osobně, ale více lidí doporučuje krém na opalování. Samozřejmě by to neměl být tónovací samoopalovací, ale klasický krém na opalování. A taky by to měl být krém, ne mléko či olej. Krémem skvrnu namažte a setřete čistým suchým hadrem.

Jak dostat lihový fix z pevných porézních povrchů?

1. ZE DŘEVA

Pokud není dřevěný povrch lakovaný, bude to trochu obtížnější. Můžete zkusit použít zubní pastu (skutečně pastu, ne gel) a starší zubní kartáček. Krouživými pohyby naneste pastu kartáčkem na ušpiněné místo. Pasta obsahuje jemné abrazivo, kterým by se měly vyčistit i póry ve dřevě. Nakonec místo omyjte vodou nebo otřete vlhkým hadrem namočeným v čisté vodě.  Zkusit můžete i přípravky na bázi alkoholu, například čistič oken. Pokud nic nepomůže, přebruste nenalakované dřevo se skvrnou lehce velmi jemným brusným papírem (zrnitost 1200). Skvrna by měla zmizet, ale protože se jedná o papír určený v podstatě k leštění, na povrchu by neměly zůstat žádné škrábance.

2. Z KŮŽE

Lihový fix třeba z kožené pohovky odstraníte aerosolovým sprejem, třeba lakem na vlasy. Trochu spreje nastříkejte na suchý bavlněný hadřík a tím pak opatrně skvrnu setřete. Někdy je třeba postup opakovat dvakrát i vícekrát. Když se zbavíte lihovky, odstraňte zbytky laku navlhčeným hadrem. A nezapomeňte nakonec ošetřit kůži speciálním ochranným krémem.

Jak dostat lihový fix z různých typů látek?

U všech látek doporučujeme vyzkoušet metodu na méně viditelném místě nebo na záložce v rubu textilu. A jak se tedy lihovek zbavit?

1. Z BĚŽNÉHO OBLEČENÍ

Z triček, tepláků, mikin a podobných typů oblečení skvrny od lihového fixu odstraníte citronovou šťávou. Šťávu nakapejte přímo na skvrnu a jemně třete hadříkem nebo vatičkou do té doby, než úplně zmizí. Ale pozor, citlivější typy tkanin, které mají buď předepsáno praní jen na 30°, případně se vůbec prát nemohou, šťávu musíte naředit, jinak byste je mohli poškodit. Vyčištění oblečení hned vyperte běžným postupem.

2. ZE SATÉNU

Saténové povlečení, případně oblečení z této látky skvrn od lihového fixu zbaví speciální směs z mléka, octa, citronové šťávy a boraxu. Směs naneste na skvrnu, nechte cca 10 minut působit a pak se čistou houbičkou jemně dotýkejte skvrn, dokud nezmizí.

3. Z BÍLÝCH LÁTEK

Na čistě bílé a pevné látky zkuste klasické bělidlo naředěné vodou. Roztok naneste na skvrnu a nechte působit, dokud se skvrny neztratí. Ale nenechávejte látku pod vlivem bělidla příliš dlouho, abyste nepoškodili její strukturu. Pak látku vyperte jako obvykle.

4. Z UTĚREK ČI BAVLNĚNÝCH NEBO LNĚNÝCH POVLAKŮ

Použijte aceton nebo líh. Ten nalijte hadřík, houbičku nebo vatičku a skvrnu jemně vytírejte tak dlouho, až zmizí. Pak látku okamžitě vyperte.

5. Z KOBERCŮ

Pokud děti výtvarně vylepšili koberec, zkuste jejich dílko odstranit lihem, případně lakem na vlasy. Naneste líh na skvrnu a jen jemně vklepejte do koberce. Pozor, žádné roztírání, jen poklepávání, abyste nepoškodili vlákna. Navíc byste skvrnu mohli rozmazat. Pokud si vyberete lak, skvrnu postříkejte a pak opatrně setřete. Když skvrna zmizí, koberec očistěte trochu vody a vysušte starým ručníkem.

6. Z ČALOUNĚNÍ

Klasické čalounění byste měli skvrny zbavit lihem nebo odlakovačem. Trochu jedné z uvedených látek naneste na čistý hadřík (nanést, nenamáčet) a skvrnu opatrně poklepávejte, až zmizí. Ideální je použít hadřík ve stejné barvě, jaká je i na čalounění. Je možné, že to budete muset několikrát zopakovat. Očištěné čalounění suchým čistým hadrem. Pokud to jde, nechte křeslo či gauč uschnout venku, nebo alespoň u otevřeného okna.

Na čalounění z mikrovláken se hodí peroxid a líh. Na čistý hadřík naneste trochu peroxidu a skvrnu otírejte kolem čtvrt hodiny. Pak si vezměte další čistý hadřík, naneste na něj líh a dalších 15 minut pokračujte v otírání. Třetí hadřík navlhčete vodou a postižené místo jím dočistěte. Nakonec vysušte ručníkem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.91/5 (32 hlasů)





Související články