Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vybrat podlahovou krytinu?

  

Při zařizování nového domova či při likvidaci propšlapaných koberců a letitého PVC v pokojích se naskýtá široká škála v sortimentu podlahovin.

Chcete našlapovat měkce a tiše? Máte zájem především o bezúdržbové podlahové krytiny? Vybíráte podle ceny nebo kvality?

Pokud si umíte nastavit všechna optimální kritéria, není nic jednoduššího, než se porozhlédnout a pořídit podlahové krytiny na míru vašim potřebám a požadavkům.

Předem dlužno podotknout, že i tady platí inovované rčení: Co klient, to jiný výběr podlahové krytiny.

Ale jednoznačně lze potvrdit, že kobercům už pravděpodobně odzvonilo. Své místo mají sice v hotelích a v kancelářích (zejména pro nízkou cenu, nehlučnost), avšak manuální nebo strojové čištění je spíše nevýhodou. Pravdou je, že jsou dobrým zvukovým izolantem a například kusové koberce jsou mnohdy třešničkou na dortu obývané místnosti. Většinou ale doma chceme mít všichni hladký a hygienický povrch, který se bude snadno stírat a udržovat. Záleží tedy spíše na investičních možnostech a vkusu, stylu bydlení a módních trendech. Pozvání na přehlídku podlah tudíž nelze odmítnout…

Podlahy

Laminátové plovoucí

Jsou stále in. Oblíbené jsou zejména díky nízké pořizovací ceně, odolnosti, snadné a rychlé pokládce i údržbě. Oceňována bývá pak zejména estetická stránka, přičemž výběr typů, barevností, vzorů a imitací je skutečně velmi slušný. Při čištění jim však vadí voda, jsou tvrdé, hlučné a studené, pokud pod nimi zrovna nefunguje podlahové vytápění.

Laminátová podlahaPokládka laminátu na dřevenou podlahu (Autor Lee Ruk CC)

Dřevěné

Vypadají podobně, ovšem jsou mnohem kvalitnější. Klasické, krásné a prokreslené dřevo si nezadá s žádným jiným druhem podlahovin, je prostě bezkonkurenční. Jsme na ně vlastně zvyklí již z dob, kdy bytům i vilkám vévodily klasické parkety, které však bylo nutno čas od času vydrátkovat. Podlahu ze dřeva můžete mít také na zakázku, a to přesně podle vašich představ. Navrhněte si podlahy tak, aby dokonale ladily s domácím interiérem a nábytkem. Mezi známé výhody počítejme vůni, ekologičnost, teplo, nehlučnost, krásu detailu, komfortnost. Nevýhodou je vyšší cena, náročná péče a nutnost povrchové úpravy. Nelze opomenout, že dřevo pracuje a vadí mu vlhko.

Mezi další dřevěné podlahy patří:

  • masivní
  • třívrstvé
  • podlahové palubky
  • sportovní dřevěné

Bambusové

Jako jeden z typů dřevěných podlah jsou stále modernější a užívanější pro svůj exotický vzhled a dokonalý design. Aplikují se volným položením a nalepením na betonový, bezpodmínečně rovný podklad.

Novodobé parkety

Patří také stále k oblíbené a užívané podlahové variantě, zejména pro svoji vzhledovou atraktivitu. Nejednoduchá je však jejich pokládka, což je lepší přenechat profesionálům. Jsou tradiční, krásné, kvalitní a lze je, na rozdíl od jiných, renovovat.

Korkové podlahy

Jejich typický dekor zajistí jedinečný vizuální zážitek, který nás přiblíží blíž k přírodě a naturálnímu životnímu stylu. Dříve byl korek hojně využíván, i dnes si však nachází širokou klientelu pro nejrůznější využití v bydlení.

Kamenné

Patří také do kategorie přírodních krytin. Upoutají svou jedinečností, exkluzivitou a reprezentativností. Žádají si je zejména velmi nároční klienti, důvody jsou prosté – kámen nenese ani minimální známky opotřebování, je nezničitelný, opravdu hodně vydrží. Navíc výborně vypadá ve velkých halách, recepcích, volných prostorách.

Linoleum

Počítáme mezi nízkonákladové podlahové krytiny, které byly fenoménem své doby. Faktem je, že slaví svůj comeback a s módními vzory zvou k nákupu pro využití například v pracovních prostorách, provozovnách a podobně. Vyhledávané jsou zejména pro svoji nízkou cenu, jednoduché položení, dlouhou životnost a hygienicky doporučený standard. Mnohdy však jenom imitují podlahy ostatní, jsou umělé a nekomfortní.

  • Vinylové podlahy - se těší mimořádné oblibě, zejména pro obrovský výběr z různých dekorů, dokonalá je imitace dřeva, kamene, látky, dlaždic, jsou však mnohem kvalitnější, než levné PVC. Jednotlivé druhy se liší právě v kvalitě, síle a pevnosti materiálu, tudíž zákonitě i v ceně. Záleží na tom, k jakému účelu bude vinylový typ a vzor vybrán, ve svých nepřeberných možnostech je téměř dokonalý. Pokládat ho lze po lamelách, čtvercích, dílech a nutno ho přilepit k podložce. Důležitou informací je, že vinyl kopíruje povrch, proto je třeba důsledně vyrovnat podkladovou desku.
  • Marmoleum - by se dalo na první pohled přirovnat k linoleu. Je ovšem vyrobeno na bázi přírodních a tím i ekologických materiálů (lněný olej, korková drť, pryskyřice, vápenec, dřevitá moučka), kdežto linoleum je plast. Pokládka není nikterak složitá, lze ho lepit nebo pokládat jako plovoucí podlahy click systémem, marmoleum se dá ale použít i kdekoli jinde, například za kuchyňskou linku či v koupelně. Design mramorového vzhledu je novodobý a originální, hodí se do moderních domácností. Výhodami je recyklovatelnost materiálu, příjemný pocit, estetický i praktický bonus, dokonalá protihluková a tepelná izolace, marmoleum je dlouhověké a tudíž velmi odolné.

Další použití

Málokdo ví, že podlahy můžeme využívat také v exteriéru, např. na terasách, ovšem kvality venkovních desek (vyrábějí se ze dřeva PVC) i ceny jsou zcela jiné. Nezmíněny zůstaly také odolné podlahy lité, nenáročné na realizaci, však poměrně chladné a drahé.

Před plánovanou rekonstrukcí či zařizováním bytu, domu i jiných prostor je třeba začít skutečně od podlahy. Nesmírně důležité je si vše promyslet, zvolit materiály a barvy, dezén a dekory, lišty a doplňky. Sladit veškerý interiér i exteriér je otázkou citu a vkusu. Pro nepolíbené estetickou múzou nezbývá než doporučit konzultaci s odborníky z oboru. Jiné podlahy se budou hodit ke krbu, jiné do ložnice a k dětem. Je tedy nezbytné mít v patrnosti všechny důležité požadavky, parametry, včetně rozměrů a cen.

Mějte tedy šťastnou ruku při výběru podlah. Ať se vám po nich dobře chodí!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články