Oplocení pozemku patří k základním preventivním opatřením při ochraně majetku. Než se do stavby plotu dáte, měli byste si důkladně promyslet pár základních věcí.
Oplocení pozemku patří k základním preventivním opatřením při ochraně majetku. Než se do stavby plotu dáte, měli byste si důkladně promyslet pár základních věcí.
I když oplocení zahrady nebo jiného pozemku patří obvykle mezi stavby, které nevyžadují žádné ohlašování ani povolování ze strany úřadů, existují přesto ploty, které se bez nezbytné administrativy neobejdou. Berte proto v potaz, zda:
Ačkoli zákon nevyžaduje souhlas sousedů v případech, kdy pro stavbu plotu není nutné územní řízení ani ohlášení stavby, pro udržení dobrých sousedských vztahů je dobré se vždy se sousedy domluvit předem. Někdy se sousedé jsou schopni i dohodnout na společné úhradě nákladů na plot, který odděluje jejich pozemky. Jindy se zase jeví jako praktické mít v plotu branku, pokud se sousedy běžně navštěvujete, nebo si společně hrají vaše děti. Vhodné je také konzultovat podobu plotu, aby vyhovovala oběma stranám.
Prověřte si, zda by vaše oplocení nezasáhlo do práv kohokoli dalšího. Oplotit nesmíte například pozemek, který je jedinou přístupovou cestou k dalšímu pozemku, je na něm nějaké věcné břemeno, které by bylo jeho oplocením porušeno, nebo v případě, že by vybudování plotu nějak poškodilo inženýrské sítě v dané lokalitě, případně narušilo památkovou ochranu či životní prostředí.
Pečlivě si změřte hranice svého pozemku. Pokud byste plot vybudovali třeba jen o několik centimetrů dál, tedy na pozemcích, které vám nepatří, mohli byste být vyzváni k jeho odstranění, a navíc ještě i dostat pokutu. Je také vhodné sladit styl svého plotu s okolní zástavbou. Extravagantní stavba v poklidné vilové čtvrti vám popularitu nepřinese, stejně jako betonová hradba v sousedství rozkvetlých zahrad. Respekt k ostatním se vám při plánování oplocení vždy vyplatí.