Vlhko a plísně spolu souvisejí
Tam, kde je příliš vlhko, se dříve nebo později plísně objeví. To platí zejména, když málo větráte a vlhkost zvyšujete třeba sušením prádla, vařením bez toho, aby měla pára kudy odcházet. Máte-li doma moc vlhko, omezte i pokojové květiny. Pokud máte problémy s vlhkostí a plísní, pořiďte si vlhkoměr, abyste mohli kontrolovat, jak vysoká vlhkost u vás je. Optimální vlhkost by se měla pohybovat v závislosti na ročním období a charakteru místnosti od 40 až 50 % do 60 až 70 %. Určitě ne výše. Pro snížení je třeba hlavně pořádně větrat. Pokud větrání nepomáhá, zkuste pohlcovače vlhkosti, což jsou plastové nádobky na tablety či sáčky se solí, která do sebe vlhko vstřebává. Vřele mohu doporučit i elektrické odvlhčovače. Nemusíte si ho hned kupovat, stačí si ho půjčit třeba na víkend v půjčovně nářadí. Za dva a půl dne dokáže z místnosti vytáhnout i několik desítek litrů vody. Pokud ale vlhkost do stěn vzlíná, stavebním úpravám pod dozorem odborníka se nevyhnete.
Plísně mají svá oblíbená místa
Nejčastějším místem výskytu plísní jsou rohy místností, stěny kolem oken a také stěny za velkými kusy nábytku, za nimiž neproudí vzduch, například knihovnami či šatními skříněmi. Mohou se vyskytnout i na podlaze, pod linoleem či kobercem. Ale objevit je múžete v podstatě kdekoli. Protože čím menší je skvrna plísně, tím rychleji se jí zbavíte, je důležité všechna riziková místa sledovat a pokud se plíseň objeví, okamžitě zakročit.
Jak se jí zbavit
Nikdy neodstraňujte plíseň mechanicky nasucho, jen byste spóry plísně rozšířili do okolí a problém byl za chvíli ještě větší. Pokud potřebujete plíseň odstranit seškrabáním, vždy to musí být mokrou cestou. K odstranění máte na výběr dvě základní metody – chemii či ekologické přípravky. Plísně nemají rádi kyselé prostředí, takže můžete zkusit i jiné kyselé látky.
Chemické přípravky:
- omyvatelné disperzní nátěry
- minerální nátěry na bázi vodního skla určené do interiéru
- odstraňovače řas, mechů a lišejníků
- SAVO proti plísním – česká klasika
Přírodní varianty přípravků:
- jedlá soda s vodou nebo octem
- ocet
- tea tree oil
- peroxid vodíku
- extrakt z grapefruitových zrnek
Je-li skvrna malá, aplikujeme rovnou vybraný prostředek na postižené místo. Je-li plísňová skvrna velká a potřebujete ji odstranit i mechanicky škrabkou, zeď předem namočte. Pokud jste alergik či astmatik, doporučuji i tak mít raději roušku na obličej. Na podlahu si dejte fólii a seškrabanou omítku do ní okamžitě zabalte a dejte do odpadu, ideálně do sběrného dvora.
U větších ploch pak stěnu se seškrabanou omítkou omyjte vodou s přípravkem na nádobí. Můžete použít i mazlavé mýdlo. Pak teprve použijte prostředek proti plísni, nebo disperzní nátěr s protiplísňovou složkou.