Jak vyvrtat díru do zdi?

Na otázku v titulku neexistuje jednoduchá odpověď. Hrozně moc záleží na tom, z čeho je zeď postavena, a taky na tom, jak těžký předmět má být na stěnu pověšen. Podle toho se vybírá vrták a volí i jeho průměr.

Na co byste neměli zapomenout!

Ať už je stěna vašeho bytu z cihel, betonu nebo ze dřeva, než začnete do zdi vrtat, vždy byste si měli ověřit, jestli ve zdi nejsou nějaké rozvody, navrtat se do elektrického vedení nebo třeba plynové trubky není dobrý nápad. Pokud máte plány bytu nebo domu, může to pomoci, ale nespoléhejte na ně stoprocentně. Mezitím, co projektant nakreslí a co dělníci skutečně udělali, mohou být nejen centimetry, ale klidně i decimetry rozdílu. To platí hlavně pro starší domy, které už prošly řadou úprav a rekonstrukcí. Dobře také zvážte výběr správného typu vrtačky, který může být stěžejní. Viz. např. Srovnávací test s recenzemi nejlepších vrtaček.

Vrtání do cihlové zdi

Cihlová zeď není při vrtání tím nejhorším nepřítelem a pověsit si obrázek nebo poličku jde celkem jednoduše. Vhodné jsou spirálové vrtáky s karbidovou ploškou na hrotu. Budoucí otvor si dobře vyměřte a označte. Pokud si uděláte do omítky v místě značky malý důleček, vrták vám nebude po stěně ujíždět, ale to platí hlavně o hladkých površích, například když je na cihlové zdi obklad glazurou.

Jak na to?

Vrtáme vždy kolmo ke zdi plynule a bez přílišného tlaku. Během vrtání s vrtákem neházíme ze strany na stranu, ale pohyb by měl vždy být plynulý. Průběžně ho z otvoru vysouváme, aby se ochladil a také aby byl odstraněn navrtaný prach.  

Vrtání do dutých cihel karbidovým vrtákem

Stavební vrták určený pro vrtání do zdiva

Vrtání o betonové zdi

Pověsit si něco v paneláku nebo na jinou betonovou zeď je o trochu tvrdší oříšek, zvlášť když se vám podaří v betonu strefit na kamínek. Ale s kvalitním vrtákem to jde. Můžete použít stejný vrták jako do cihly, nebo si pořídit ještě kvalitnější vidiové vrtáky s wolframovým posypem. V každém případě budete potřebovat příklepovou vrtačku a tak i vrták musí být určen pro příklep. Práce s vrtačkou je stejná jako u vrtání do zdi cihlové.

Vrták do betonu - celotvrdokovová monolitická vrtací hlava se 4 břity

Vrtání do zdi z vepřovic

Hlavně na venkově je značná část starých domů postavena z vepřovic neboli cihel z nepálené hlíny. Protože tento typ zdí se poměrně dost drolí, je vhodnější do nich vrtat menším vrtákem a opatrně. I když budete s vrtačkou zacházet velmi něžně, ve vepřovici se vám nikdy nepovede mít průměr otvoru stejný jako je průměr použitého vrtáku, vždy bude o něco větší.

Jaké otáčky použít?

Opět to závisí jak na typu zdi, tak i na tom, zda vrtáme klasickou či příklepovou vrtačkou. Obecně platí, že čím je tenčí vrták, tím vyšší lze použít otáčky. Na větší průměry vrtáku je lepší pomalejší chod. Na vrtání do hladkých povrchů, například do obkladů, je nejvhodnější použít vrtáky diamantové a vrtat bez příklepu při cca 1000 otáčkách za minutu. 


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články