Úvod

Zámková betonová dlažba

  

Potřebujete spojit venkovní komunikaci s vaším domem, či zahradou? Nebo si vybudovat příjezdovou cestu do garáže, či na parkoviště a nechcete použit k tomu asfalt? Na trhu se stavebními materiály existuje zámková betonová dlažba, která je stále nejpoužívanějším stavebním materiálem, při vybudování chodníku. Vyniká přírodním vzhledem, rychlou aplikací. Dokonale pevný chodník zajistí především správnou chůzi, ale i pohodlné „ježdění“ po ni.

Vybíráme zámkovou dlažbu

Jak už bylo zmíněno, zámková betonová dlažba je nejpoužívanějším stavebním materiálem při budování chodníku. Vyniká nejen přírodním vzhledem, ale je i mrazuvzdorná, pevná, může mít různé tvarové i barevné provedení. Výběr této zámkové dlažby by měl vycházet k několika kritérií. A to je: nosnost a odolnost dlažby, půdní podmínky, požadované vlastnosti (mrazuvzdornost, zcela hladký, či drsný povrch pro protismykové opatření, barva, tvar a podobě).

Barevné provedení

Zámková dlažba může mít různé barevné, ale i tvarové provedení. Rozhodnete-li se pro složitější uspořádání dlažby, například ve tvaru kruhu a v něm několik různých barev, je dobré si vždy buď nechat udělat grafický návrh, nebo se podívat na již zhotovená díla. Tak aby váš chodník vypadal jednak podle vašich představ, ale byl i příjemný pro oči, či chůzi.

Jaká je pořizovací cena zámkové betonové dlažby a kdo ji vyrábí

Nejlevnější betonové dlažby stojí v průměru od 250 do 350 Kč/ 1 m2. Průměrný počet kamenů na jeden čtvereční metr bývá od 30 do 50 kusů a jejich hmotnost je od 2 do 5 kil. Tento stavební materiál je většinou umístěn na europaletách. Betonové dlažby jsou velice populární a oblíbené.

Mezi nejznámější výrobce u nás jsou firmy:

Tvarovaná dlažba:

Tvarovaná dlažba

Tvarovaná dlažba

Jak pokládat betonovou zámkovou dlažbu?

Máte-li vybrán typ, velikost, motiv dlažby, musíte při pokládce dodržovat pár základních pravidel. Díky nim, získáte krásný, rovný povrch. Jak tedy postupovat. Důležitým faktorem, který se nesmí nikdy podcenit je, jaký typ půdy máte. Možná se vám to zbytečné, ale půda někdy dokáže opravdu překvapit v podobě jak propadlých dlažeb, tak posunutí, či zvednutí dlažby. A následná oprava (rekonstrukce) nemile překvapí vaši peněženku.

Připravujeme podloží

Podloží musí být dostatečně pevné, stabilní tak, aby udrželo betonovou dlažbu pohromadě. Používáme např. vibrační pěch, desku. Následně přistoupíme k samotné pokládce.

Kamenivo je dobré ukládat po jednotlivých vrstvách tzv. frakcích (od největší po nejměnší zrna, nejmenší zrna jsou přímo pod dlažbou). K jeho rovnosti, ale i dokonalému rozprostření vám postačí dřevěná lišta, hrábě, lopata či hladítko (pro méně dostupné detaily).

Na jemný písek používáme koště. Samotný písek umožňuje částečné pronikání vody do spodní vrstvy.

Vymezení hranic – obrubníky

Chodník by měl mít jasně danou šířku, délku a ohraničení pomocí obrubníků (krajníků). Ty můžou být dvojitého typu. Klasický, ale i dvojitý obrubník. Dvojitým obrubníkem se myslí tím, že má uprostřed jakési korýtko, kterým může protékat voda. Obrubníky se do země upevňují pomocí vlhkého (tzv. suchého) betonu, nebo se hluboko „zasadí“. Před dlážděním necháme beton zatvrdnou alespoň den. Nezapomínáme na zalévání betonu vodou ať správně vytvrdne.

Betonáž obrubníků

Dláždění

Dlažební kostky se kladou za vhodného počasí. Venkovní teplota by se neměla pohybovat pod 5 ° C. Dláždit se začíná od nejnižšího do nejvyššího místa. Jednotlivé dlažby se pokládají těsně k sobě s malou mezerou, asi 5 mm (mezeru vymezí výstupky na dlažbě).

Dále musíte počítat s tím, že dlažba po zvibrování poklesne o několik milimetrů níže. Většinou ji tzv. přesadíme nad obrubníky o 10 mm. Po zvibrování vibrační deskou klesne do stejné úrovně, jako jsou obrubníky. Pro zasypávání mezer se používá suchý písek a nakonec se provede zhutnění vibrační deskou s podložkou jak v podélném, tak příčném směru celé plochy. Přebytek písku se ometáním odstraní. Rovnost dláždění se provádí ve všech směrech pomocí šňůrky, či dřevěnou, ale i kovovou laťkou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články