Menu
Úvod

Zámková betonová dlažba

  

Potřebujete spojit venkovní komunikaci s vaším domem, či zahradou? Nebo si vybudovat příjezdovou cestu do garáže, či na parkoviště a nechcete použit k tomu asfalt? Na trhu se stavebními materiály existuje zámková betonová dlažba, která je stále nejpoužívanějším stavebním materiálem, při vybudování chodníku. Vyniká přírodním vzhledem, rychlou aplikací. Dokonale pevný chodník zajistí především správnou chůzi, ale i pohodlné „ježdění“ po ni.

Vybíráme zámkovou dlažbu

Jak už bylo zmíněno, zámková betonová dlažba je nejpoužívanějším stavebním materiálem při budování chodníku. Vyniká nejen přírodním vzhledem, ale je i mrazuvzdorná, pevná, může mít různé tvarové i barevné provedení. Výběr této zámkové dlažby by měl vycházet k několika kritérií. A to je: nosnost a odolnost dlažby, půdní podmínky, požadované vlastnosti (mrazuvzdornost, zcela hladký, či drsný povrch pro protismykové opatření, barva, tvar a podobě).

Barevné provedení

Zámková dlažba může mít různé barevné, ale i tvarové provedení. Rozhodnete-li se pro složitější uspořádání dlažby, například ve tvaru kruhu a v něm několik různých barev, je dobré si vždy buď nechat udělat grafický návrh, nebo se podívat na již zhotovená díla. Tak aby váš chodník vypadal jednak podle vašich představ, ale byl i příjemný pro oči, či chůzi.

Jaká je pořizovací cena zámkové betonové dlažby a kdo ji vyrábí

Nejlevnější betonové dlažby stojí v průměru od 250 do 350 Kč/ 1 m2. Průměrný počet kamenů na jeden čtvereční metr bývá od 30 do 50 kusů a jejich hmotnost je od 2 do 5 kil. Tento stavební materiál je většinou umístěn na europaletách. Betonové dlažby jsou velice populární a oblíbené. Mezi nejznámější výrobce u nás jsou firma Best, Ferobet, Presbeton Nova, CS-beton a další.

Jak pokládat betonovou zámkovou dlažbu

Máte-li vybrán typ, velikost, motiv dlažby, musíte při pokládce dodržovat pár základních pravidel. Díky nim, získáte krásný, rovný povrch. Jak tedy postupovat. Důležitým faktorem, který se nesmí nikdy podcenit je, jaký typ půdy máte. Možná se vám to zbytečné, ale půda někdy dokáže opravdu překvapit v podobě jak upadlých dlažeb, tak posunutí, či zvednutí dlažby. A následná oprava (rekonstrukce) nemile překvapí vaši peněženku.

Připravujeme podloží

Podloží musí být dostatečně pevné, stabilní tak, aby udržely betonovou dlažbu pohromadě. Používají se k tomu dvě vrstvy a to: spodní vrstva – drcené kamenivo a vrchní vrstva – křemičitý písek.  Tento písek umožňuje pronikat vodu do spodní vrstvy. Kamenivo, křemičitý písek je dobré ukládat po jednotlivých vrstvách. K jeho rovnosti, ale i dokonalému rozprostření vám postačí větší hladká, dřevěná lišta, či větší kovové hladítko.

Vymezení hranic – obrubníky

Chodník by mít jasně danou šířku, délku a ohraničení se provádí pomocí obrubníků, krajníků. Ty můžou být dvojitého typu. Klasický, ale i dvojitý obrubník. Dvojitým obrubníkem se myslí tím, že má uprostřed jakési korýtko, kterým může protékat voda. Obrubníky se do země upevňují pomocí vlhkého betonu, nebo se hluboko „zasadí“.

Dláždění

Dlažební kostky se kladou na suchý, čistý, nezmrzly povrch za ideálního slunného počasí. Venkovní teplota by se neměla pohybovat pod 5 ° C. Dláždit se začíná od nejnižšího do nejvyššího místa. Jednotlivé dlažby se pokládají těsně k sobě s malou mezerou, asi 2 – 3 mm. Dále musíte počítat s tím, že položení dlažby vlivem své váhy podklesne o několik milimetrů níže. Pro zasypávání mezer se používá suchý písek a nakonec se provede zhutnění jak v podélném, tak příčném směru celé plochy. Přebytek písku se ometáním odstraní. Rovnost dláždění se provádí ve všech směrech pomocí šňůrky, či dřevěnou, ale i kovovou laťkou.