Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Co je travertin?

  

Podle předního českého geologa a experta OSN v oboru geologie a hornictví profesora Jana Petránka je travertin  „různě intenzívně zpevněný, obvykle značně pórovitý sladkovodní vápenec ukládaný z vod studených i teplých pramenů (tzv. pramenit), obvykle za spoluúčasti rostlinstva (jež vodě odnímá CO2, a tím vyvolává srážení uhličitanu vápenatého). Jako travertin bývají často označovány i podobné usazeniny např. vodních toků, tzv. pěnovce. Kompaktní odrůdy travertinu se intenzívně těží jako dekorační kámen.“ Zdroj: Encyklopedie geologie.

Travertin byl historicky používán jako stavební materiál, díky němuž vznikly slavné stavby, například Koloseum v Římě, některé prvky na chrámu sv. Petra ve Vatikánu a řada dalších římských staveb. V současnosti se travertin používá hlavně na obklady. Barva travertinu je světlá, nejčastěji krémově bílá, béžová, světle šedá a nažloutlá, ale travertin může být i hnědý nebo červenohnědý. Barevnost určují příměsi navázané na kalcit. Každé naleziště má trochu jiný travertin. Jeden z nejkrásnějších se těží na římských nalezištích.

Travertin se ale vyskytuje také u nás, někde je jeho naleziště dokonce chráněno jako přírodní památka, což je také případ Travertinové kaskády v okrese Nový Jičín. Travertin se vyskytuje také v Tučíně u Přerova, na Karlovarsku a mezi Prahou a Berounem. V zahraničí se travertin těží hlavně v oblasti Tivoli u Říma a v Itálii ještě také v Toskánsku, dále v Turecku, Íránu, Makedonii, Maďarsku i jinde. A těží se také u našich sousedů na Slovensku na Spiši.

Vlastnosti travertinu

Atraktivnost pro využití v moderním stavebnictví mu dává hlavně jeho mnohovrstevnatá struktura. Póry na povrchu dodávají tomuto přírodnímu kameni zvláštní krásu a také originálnost. Travertin má výborné fyzikální vlastnosti. Je pevný a odolný, ale díky svému chemickému složení je zároveň také pružný, na rozdíl od některých jiných přírodních materiálů. Je tak odolnější proti opotřebení i proti případným nárazům. Skvěle také akumuluje teplo, odolává teplotním změnám a také vlhkosti.

Protože se travertin těží pomocí řezů diamantovými lany, finální vzhled každého odřezaného bloku závisí na tom, jak se řez lanem provede. Může to být buď po vrstvách žíly, což je označováno jako vein cut a na travertinu jsou jasně vidět původní vrstvy sedimentu v pruzích, nebo vodorovně přes žílu („cross cut“). Druhá varianta řezu dopřává travertinovým deskám velmi různorodý přírodní design, včetně tzv. oblázkové kresby.  Bloky se pak dále řežou na desky.

Úprava povrchu travertinu

Travertin si můžete koupit buď v původní přírodní verzi s póry, nebo s povrchovou úpravou. Pro interiéry se travertinové póry (kaverny) obvykle vyplňují tmelem v barvě daného travertinu, nebo také transparentním epoxidovým tmelem. Pak si můžete vybrat, zda chcete travertin matný nebo lesklý. V prvním případě se použije metoda kartáčování, v druhém leštění. V obou případech bude travertin hladký, ale matný nebude odrážet světlo, zatímco lesklá varianta ano. Lesklý travertin se tak poměrně dost podobá lesklému mramoru.

Na co se dá travertin použít

Díky výborným parametrům lze travertin použít v podstatě kdekoli v interiéru. V kuchyni či koupelně na obklady, v obývací zóně na obložení krbu či stěny a v podstatě kdekoli třeba k obkladu oken, včetně plastových. Hodí se i do hal, chodeb či na schodiště. Ale travertin lze využít i vně budovy, třeba na okolí bazénu či vířivky, na pěšinky na zahradě, na terasu a dokonce i na fasádu.

Pozor na levné náhražky

Travertin jako přírodní materiál není úplně levný. Proto se dají koupit jeho napodobeniny z betonu nebo keramiky. Dávejte proto pozor, abyste nezaplatili přírodní originál a místo toho nedostali jen levnou kopii.

 
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.67/5 (3 hlasy)





Související články