Zahrada

10 tipů - jak se vypořádat se suchem na zahradě

Letní měsíce dávají zahradě pořádně zabrat. Tráva žloutne, rostliny stačí chvíli nezalít a nestíháte se divit, jak se vám zahrada proměňuje před očima. Máme pro vás 10 tipů, jak se vypořádat se suchem na zahradě. Některé budete znát a některé vás možná překvapí. 

Zahradní posezení na terase - jak na něj

Kvalitní a odpočinkové posezení na terase může být opravdovou oázou klidu i praktickým místem k setkávání. Plánujete zahradní posezení na terase, ale nevíte, kde začít s výběrem? Přečtěte si pár praktických rad, na které je vhodné myslet ještě před nákupem. 

Benzínová nebo elektrická sekačka: která volba je pro vás ta pravá?

Při výběru sekačky na trávu se mnoho lidí zaměřuje na výkon, cenu nebo velikost. Avšak jedním z nejdůležitějších faktorů je volba typu motoru. Benzínové a elektrické sekačky mají své výhody i nevýhody, což zahrnuje výkon, náklady na provoz, hlučnost, ekologické dopady a flexibilitu. V tomto článku se podíváme na oba druhy sekaček a pomůžeme Vám vybrat si tu pravou pro Vaše potřeby.

Jak často natírat kovový nebo dřevěný plot?

O ploty je důležité se dobře postarat, pravidelná údržba i nátěr pomohou zvýšit životnost plotu o několik let. Jak často ploty natírat většinou záleží na celkové kvalitě plotu, nátěru, který byl použit i pečlivosti jeho nanášení. Existují ale obecná doporučení, která se vám budou hodit.

Jak se dá odvodnit pozemek?

Zavodnil se vám nebo sousedovi pozemek a hledáte způsoby, jak to rychle vyřešit? Nebo jen zakládáte novou zahradu a promýšlíte odvodnění vaší zahrady? V článku najdete tipy na to, jak to vyřešit i tipy, jak se tomu příště vyvarovat.

Plánování oplocení

Oplocení pozemku patří k základním preventivním opatřením při ochraně majetku. Než se do stavby plotu dáte, měli byste si důkladně promyslet pár základních věcí.

Jak udržovat pískové hřiště pro děti

Máte na zahradě pískové hřiště, které nevíte, jak udržovat? Správná údržba pískového hřiště je důležitá nejen pro bezpečnost dětí, ale také kvůli hygieně. Jakmile budete vědět, na co si dát pozot, je údržba pískoviště hračka a děti si mohou zase nerušeně hrát.

Zazimování skalky: práce před zimou

I když se může zdát, že je skalka téměř samoúdržbová, bude se jí dařit lépe, pokud ji věnujete trochu péče. Správná údržba skalky je důležitá obzvláště před zakončením sezóny. Zazimování skalky pomůže přečkat zimní období tak, aby rostliny přežily a na jaře znovu rozkvetly.

Jaké rostliny a keře použít do skalky

Rostliny a keře do skalek, krásně by vypadaly všechny, ale jen některé se na skalky skutečně hodí. Vybírat rostliny na skalku by se mělo nejen podle vzhledu, ale i podle jejich odolnosti. Mrkněte na seznam rostlin a keřů, které se do skalek hodí nejvíce. Navíc si přečtěte tipy, co k rostlinám zvolit, aby se jim dobře dařilo. 

Kdy je čas stavět bazén a s čím začít

Kdo by nechtěl mít na zahradě vlastní bazén? Jen tak si večer po práci skočit do plavek a užívat si pohody ve vodě. Postavit bazén ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. V dnešním článku vám poradíme, kdy a kde si postavit bazén a tipy, jak začít.

Jak si vyrobit betonový poklop na studnu

Mít vlastní zdroj vody je obrovskou výhodou. S tím však přichází také nutnost studnu zabezpečit pomocí vhodného poklopu. Poklop lze vyrobit, nebo koupit z více materiálů, jako je dřevo, plech, plast nebo beton. Abyste poklop nemuseli dále zabezpečovat proti snadnému odsunutí, je nejlepší zvolit těžký a odolný poklop z betonu. Pojďme se podívat na to, jak jej vyrobit v domácím prostředí.

Kde postavit kadibudku?

Kadibudka není překonaným vynálezem. Kde se s ní stále ještě setkáte a jak vypadá její moderní varianta?

Jak vybrat zahradní domek?

Ať už je vaše zahrada malá či větší, ať už jste zahradní rekreant nebo poctivý zahrádkář kutil – jedno je jisté. Na vaší zahradě se vám rozhodně bude hodit praktický zahradní domek. A jak vybrat ten pravý – to vám poradíme v následujících řádcích.

Jak odvodnit zatopenou zahradu?

Stojíte na své zahradě a jednu z částí nemůžete používat, protože je podmáčená? Pak tu pro vás máme hned několik rad, které by měly pomoci zodpovědět otázku: "Jak odvodnit zatopenou zahradu?". Přestože odvodnění zahrady není věcí jednoduchou, tak existují způsoby, které zajistí správný odvod přebytečné vody, která zatopení způsobila.

Proč oplotit stavební pozemek? Je to zbytečnost nebo nutnost?

Důvodů pro oplocení stavebního pozemku existuje hned několik. V první řadě jde o zajištění bezpečnosti na stavbě a dalším důvodem je ochrana stavebního materiálu a veškerého majetku používaného pro výstavbu. Volně přístupný pozemek je totiž nedostatečně chráněn a může být snadným cílem pro případné zloděje. Zjistěte si více informací o důvodech, proč si stavební pozemek rozhodně oplotit.

Jak vybrat travní směs pro založení krásného trávníku?

Při výběru travní směsi je dobré pamatovat na to, že trávník je tvořen různými druhy rostlin. Z toho důvodu je možné vybírat mezi travní směsí určenou spíše na slunné stanoviště, do stínu či na hodně namáhané plochy. Správný výběr kvalitní travní směsi je přitom jedním z nejvíce důležitých kritérií pro úspěšné založení krásného trávníku, který bude při správné údržbě optimálně prosperovat.

Jak postavit a vybavit zahradní jezírko

Zahradní jezírka patří mezi jednu z nejkrásnějších ozdob zahrady. Zvláště, pokud do něj majitel umístí barevné rybičky, vodotrysk nebo jiné zajímavé dekorace. U zahradního jezírka ale platí zásada, že je potřeba věnovat čas do jeho pravidelné údržby, jinak se z krásného zahradního prvku může stát spíše na pohled odstrašující záležitost. Špinavé zapáchající jezírko na zahradě nikdo mít nechce. V následujícím článku vám poradíme, jak postavit pěkné zahradní jezírko svépomocí a na co všechno by se měl majitel zahrady při budování jezírka zaměřit.

Jak udělat ze zahrady stavební pozemek?

Přišla chvíle, kdy jste se rozhodli změnit zahradu na stavební pozemek. Jednoduše chcete stavět a získat nové větší a lepší vysněné bydlení pro rodinu. Důležité je vlastnit pozemek, na kterém můžete stavět. Většinou nestačí jen údaje získané z katastru nemovitostí, protože tento úřad eviduje pouze základní informace o pozemku a jeho druhu. A co tedy dělat, když jste zjistili, že pozemek je zahradou a ne stavební parcelou? Právě to se od nás dozvíte.

Jak zajistit soukromí na zahradě?

Ve chvíli kdy se nastěhujete do domu, těšíte se nejen z něj, ale také s přilehlé zahrady. Těšíte se, až si zasadíte první bylinky, koupíte novou sekačku a zastřihnete trávu a vzrostlé keře. Už se vidíte, jak si postavíte velký prostorný bazén a budete se tam s ratolestmi těšit z vodních radovánek. Ale když se poprvé vydáte na svou vlastní zahradu, zjistíte, že soused o vás ví od chvíle otevření balkónových dveří a kolemjdoucí se tiše baví a pochvalují vaše křivky a kritizují vaše zahradní úspěchy. Tak jste si to jistě nepředstavovali.

ZVLNĚNÁ ZAHRADA - jak ji srovnat?

Řešení pozemků a nejbližšího okolí zástavby je podmíněno nejen požadavky na moderní bydlení, ale i širšími vztahy k okolnímu území. Jde především o velikost a tvar pozemku, konfiguraci vzhledem k světovým stranám, půdní a klimatické podmínky lokality při respektování místních zvláštností a podmínek stavebního povolení.

Jak zajistit truhlík proti pádu z okna?

Na jaře si osázíte truhlíky, dáte si je na okna, poctivě se o ně celou sezónu staráte a potom přijde silnější vítr, truhlíky Vám z oken či parapetů shodí a je po parádě. Nenechte se odradit, není nic hezčího a příjemnějšího než mít kousek přírody za okny. S našimi radami na upevnění truhlíků  zabráníte jejich uvolnění či pádu.

Kde sehnat kvalitní ornou půdu pro zahradu?

Základem zahrádkářského a zahradnického úspěchu je bezesporu kvalitní půda. To se lehko řekne, ale občas poměrně špatně udělá. Kde takovou správnou zeminu vzít? Kolik mě to může stát a vůbec, jak to celé funguje, když si ji chci pořídit? Pokud vás všechny tyto otázky trápí, už nemusíte zoufat. Dovedly vás totiž na správnou adresu, kde si je všechny zodpovíme.

Co jsou střechy biodiverzní a vegetačně chudé?

Určitě jste už někdy slyšeli či četli o tzv. zelených střechách. V České republice zatím nejsou zrovna populární, ale jinde ve světě si už stačily vybudovat silné jméno. Hlavním úkolem zelených střech je kompenzace nedostatku rostlinstva v hustě osídlených a zastavěných městech. O zelené střechy by se měl zajímat každý, komu není jedno, jak se chová k planetě a životnímu prostředí. Nejen ekologicky smýšlející lidé by měli před stavbou domu tuto střechu zvážit. Zelené střechy ale nemají význam pouze z ekologického hlediska. Nesou výhody také v jiných ohledech. O co vlastně přesně jde? Jaké druhy zelených střech existují? 

Jak se vypořádat s přívalovými srážkami?

Také jste se stali obětí přívalových dešťů a srážek? Obvzlášť pokud vlastníte dům a zahradu, pak vás čeká mnoho práce, ale nezoufejte, poradíme vám, jak na to!

Jak zabránit sesouvání svahu na zahradě?

Pozemek ve svahu může být výhrou i výzvou. Svah bývá efektní dominantou a nejkrásnějším prvkem pozemku. Nejdůležitější částí je úprava pozemku. Může se nést v duchu ryze přírodním a pozemek nenásilně zakomponovat přímo do krajiny, nebo zvolit verzi uzavřené zahrady. Obě verze mají svůj půvab.

Kdo je zahradní architekt?

Také už jste určitě viděli zahrady, které jsou doslova přeplácené prvky a kde marně přemýšlíte, jaký typ zahrady to vlastně měl být. Na takové zahradě s pravděpodobností hraničící s jistotou nepracoval žádný pořádný zahradní architekt. Pokud chcete mít zahradu krásnou a funkční, investujte do služeb zahradního architekta, protože vám otevře nové zahradní obzory a je-li skutečně dobrý, dokáže zhmotnit i to, co vy sami jen nejasně tušíte.

Jak propojit dům se zahradou?

Proč propojovat dům se zahradou? Je velmi příjemné odpočívat v zeleni, se šálkem kávy, s rodinou nebo s přáteli... A protože jsme líní pořád někam jezdit, chceme mít kousek své přírody doma. Máme-li to štěstí, že můžeme žít v domě se zahradou, pokusíme se co nejvíce propojit interiér a zahradu. Jak to udělat, ovlivňuje několik faktorů:

Jak správně dům osadit vzhledem k zahradě?

Stavba domu sestává z větších i menších starostí. Jednou z otázek, která trápí každého, kdo o stavbě uvažuje, je spojena s umístěním zahrady vzhledem k domu. Jaké osazení lze hodnotit jako nejlepší možné?

Jak postavit zahradní okrasné jezírko?

Voda v krajině, biocentrech, neřkuli v parcích a zahradách, pokud je to jen trochu možno, by měla mít a má svou nezastupitelnou úlohu a měla by zde být umístěna. Zvířata mají kde pít a vzduch je v létě zvlažován a jezírko poskytuje příjemné ovzduší.

Jak likvidovat zahradní odpad?

Každý začínající zahrádkář se občas potýká s otázkou zpracování zahradního odpadu. Možností je však dostatek a všechny jsou v souladu se životním prostředím.

Jak využít skruž v zahradě?

Betonové skruže jsou na zahradě nejčastěji zakončením studní. Nemusí to být jen nevzhledný beton, ale dnes už se dají pořídit i skruže, které jsou vlastně designovými kousky. V každém případně musí být skruž od studny důkladně a bezpečně zakrytá, zvláště když máte doma malé děti.

Z čeho vytvořit obruby a lemy zatravněných ploch?

Zahradní obrubníky slouží coby jednoduchý předěl mezi zatravněnou plochou a prostorem chodníků či pěšin, případně od sebe mohou oddělovat různé sypké materiály a bránit jejich nežádoucímu mísení. Které materiály jsou na trhu dostupné a jak mezi nimi vybírat?

Jak založit zahradní jezírko?

Voda a zahrady patří od nepaměti k sobě. Zámecké zahrady byly plné jezírek, fontán a kašen, případně i rybníků a potůčků. Rybníčky i potoky se nevyhýbaly ani venkovským zahradám našich předků a najdou se i chalupy, kde potok teče přímo ve sklepě a značně ovlivňuje mikroklima domu.

Jak navrhnout zahradu?

Ať už bydlíme v novostavbě s rozbláceným pláckem kolem nebo ve starším domku se zahradou, která nám již nevyhovuje, žádná zahrada nevznikne (ani se neopraví) sama od sebe. A než vyrazíme do terénu se skicákem nebo s notebookem, měli bychom znát odpověď na několik základních otázek.

Jak porazit strom?

Kácení stromů je práce, která vyžaduje určité zkušenosti. V případě, že uděláte chybu, tak už nejde jen o výslednou kvalitu, ale někdy i o život! Proto je dobré si o tom napřed něco přečíst, zjistit, čeho byste se měli vyvarovat, nebo se domluvit s někým, kdo má s dřevorubectvím zkušenosti, a kdo vám na začátek pomůže. Podívejme se tedy na celou problematiku společně trochu blíže.

Jak uložit okrasné svahové tvárnice?

Okrasné svahové tvárnice

Okrasné svahové tvárnice nám slouží k výstavbě lemů, zmírnění mírných svahu či k vytvoření protihlukové stěny zahrad, parků a skalek. Pokládku lze provádět několika způsoby. Hotovou okrasnou stěnu můžeme vhodně osázet trvalkami nebo prosypat zeminou a štěrkem. K nejoblíbenějším typům okrasných tvárnic patří vibrolisované výrobky s hrubozrným povrchem nebo se štípanou čelní stranou. Vhodné jsou jak k terénním úpravám, tak se rovněž hodí coby dekorační prvky.

Jak zničit kořeny stromů?

Hyzdí Váš pozemek nevzhledný starý pařez? Srovnáváte pozemek a narazili jste na spleť kořenů? Existuje hned několik osvědčených způsobů, jak si s kořeny a pařezy poradit.

Jak vybrat zahradní sekačku na trávu?

Zahradní sekačka na trávu patří k běžné výbavě každého zahrádkáře a majitele rodinného domku. Kdo by taky chtěl přemoci zelený živel způsobem z dob našich dědečků, a pustit se do sečení s kosou či srpem. Naštěstí na tuto dobu můžeme už pouze vzpomínat, nebo si zkusit takové sečení jen tak z legrace, ale při pravidelné údržbě trávníku se můžeme naštěstí spolehnout na kvalitní zahradní sekačku na trávu.

Jak upravit zahradu?

Začátek jara nepřináší jen vyšší teploty, ale také se ze zimního spánku probouzejí různé keře a rostliny. Jestliže vlastníte nějakou zahrádku, je dobré jí ze zimního spánku trochu pomoci. Na zarostlý trávník či nemocné větve stromů vám může dobře posloužit různá zahradní technika. Jaká? Na to se podíváme blíže v tomto článku.

Jak vyrobit zahradní stůl?

Stejně jako u interiérového nábytku, tak i pro zahradu se stále častěji používají recyklované materiály. Zahradní stůl tak můžete vyrobit ze starých trámů, nepoužívaných dveří, stojanu na plechové umyvadlo nebo rámu starého šicího stroje, záleží jen na tom, jak velký stůl budete potřebovat.

Tipy na zahradní dekorace

Pokud máte to štěstí a jste majiteli zeleného plácku, který vám říká pane, pak zcela jistě o svou zahradu pečujete a chcete si ji vyladit a vyšperkovat k dokonalosti. Přinášíme vám pár tipů, jak můžete svou zahradu vylepšit a vyzdobit – ať už tradičně či neobvykle.

Jak zrekonstruovat zahradu?

Změna je život! Každý den si vezmete jiné oblečení, probudíte se s jinou náladou, je jiné počasí, potkáte se s jinými lidmi, něco jiného se vám za ten den přihodí. Ani doma nezůstává všechno stejné. Někdo se stěhuje, někdo třeba jen vymaluje nebo koupí novou skříň... Tak proč by měla stále stejná zůstávat vaše zahrada? Nebo jiný případ. Co když se na ní podepsala třeba živelná pohroma? K důvodu rekonstruovat zahradu přijdete, ani nevíte jak. Jenže co když nevíte jak na to? Nevadí! Koukněme se na to společně!

Jak kombinovat keře v zahradě?

Zahrady vždy měly estetickou funkci již od dob dávnověku. Jakmile člověk přišel na to, že se dají pěstovat krom užitkových plodin také květiny a jiná okrasná zeleň, staly se zahrady chloubou panovníků a zahradníci byli velmi žádanými občany. Ti by vám také řekli, že rozhodně není jedno, kterou rostlinku vysadíte vedle které.

Jak se zbavit plevele?

Plevel je noční můrou každého zahrádkáře. Bez ohledu na to, jestli vlastní velkou zahradu plnou záhonů nebo jen malou předzahrádku u městské řadovky. Žádná zaplevelená zahrádka nedělá čest svému majiteli. Nemluvě o tom, že plevel rostlinám škodí, ubírá jim světlo, vláhu i prostor a v neposlední řadě může být nositelem různých onemocnění rostlin.

Jak a v čem grilovat sele na zahradě?

Ke správnému ugrilování selete je zapotřebí dodržet několik základních kroků. Na úvod je třeba vybrat vhodné sele. Mělo by mít váhu okolo 35-40 kilogramů. Sele se opláchne a nechá okapat, přičemž mezitím se připraví ohniště a usadí rožeň. Selátko se dává rožnit na velmi žhavý popel. Maso je vhodné napíchat injekční stříkačkou se silnou jehlou s náplní oleje a grilovacího koření.

Jakou zahradní sekačku na trávu?

Ne každý bere sečení trávy jako příjemnou relaxaci, při které spálí pár kalorií, projde se na čerstvém vzduchu, protáhne tělo a vyčistí hlavu. Většina z nás bere údržbu zelených stébel jako nutné zlo, které k radostem vlastnit zahradu či zahrádku zkrátka patří. Jak se říká – něco za něco. Když už tuto činnost pro příjemný pohled na krásně posečenou zahradu musíme vykonávat, proč si ji neusnadnit správným výběrem sekačky na trávu.

Výroba kompostéru na zahrádku

Důvodů ke kompostování bio odpadu může být celá řada. Smrdí vám odpadkové koše plné tlejících zbytků? Chtěli byste výjimečně kvalitní hnojivo zadarmo? Místo vyhazování kilogramů bio odpadu do popelnice můžete posekanou trávu, slupky od brambor nebo třeba ohryzky od jablek třídit do hezkého, levného a především velmi praktického kompostéru z palet.

Jak aranžovat kameny v zahradě?

Při řešení prostoru zahrady je třeba vždy vycházet nejen z estetických potřeb, ale také mít na zřeteli účelnost všech využitých prvků. K využitelným zahradním prvkům řadíme i kámen. Proto již při plánování zahrady dbáme na to, abychom nezapomněli na jednotlivé úseky, které má zahrada zahrnovat:

Intimní úsek pro chvíle odpočinku, místo k dětským hrám, využití vodního prvku, volný prostor ke slunění a místo pro pěstování plodin a případné oddělení části zahrady živým plotem.

Stálezelené neopadavé popínavé rostliny

Zelené fasády chrání domy a vytváří přirozenou ochranu zdiva před degradací vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek.

Z čeho postavit zahradní domek?

Ač se jedná v případě zahradního domku pouze o dočasné bydlení, i takové bydlení podléhá určitým pravidlům. I zahradní domek musí zapadat do okolí a být vystavěn v souladu s okolním prostředím. Příroda nás nabíjí, a proto pobyt v ní máme rádi, což však neznamená, že si vůči ní můžeme dovolit takřka všechno. Musíme se vůči přírodě chovat citlivě a ukázněně a nenarušovat ji zbytečně svými nepřiměřenými zásahy.