Pokud nemáte okno správně seřízené, může jím unikat až čtvrtina tepla. To zásadně zvyšuje náklady na vytápění. Okna nejsou nejlevnější investicí, takže si pořádně i prostudujte podmínky své záruky. Může být delší než obvyklé dva roky a v jejím rámci můžete mít seřízení oken i další servis zcela zdarma.
Aby okno fungovalo hladce
Když zavíráme či otvíráme okno a nejde to hladce, je to první signál, že něco není v pořádku. Okno bychom měli pravidelně vizuálně kontrolovat a všechny pohyblivé části mechanismu také promazávat, aby byly plně funkční a zbytečně se neopotřebovávaly.
CC: mozzony
Jak na sednuté okno?
Nejčastější problémem je drhnutí okna, nebo jeho tzv. „sednutí“. Na spodní části okno začne drhnout o rám, který se dokonce může odřít či umazat, jak se dva díly okna o sebe třou. Nejčastější příčinou je až nadoraz zastrčený zvedač, obvykle díky uvolněnému přidržovacímu šroubku.
Takový problém se odstraní seřízením okna na spodním pantu za pomoci imbusového klíče. Okno musí při tom být vždy otevřené dokořán. Za pomoci klíče musíte nepatrně posunout okno nahoru, případně následně i dolů. Pozor na zarážky imbusových šroubů, pokud to přeženete, zničíte je a tím i celé kování.
Lépe je klíčem otáčet vždy jen malý kousek, maximálně několik stupňů, a hned opakovaným zavřením okna kontrolovat, co to s oknem dělá.
Čtěte také: Jak na umývání oken a dveří? | Kvalitní podlahy | Pokoj
Jak na netěsnící okno?
Jeli ovládací klička dotažená dolů a okno zavřené, mělo by skvěle těsnit. Jestli tomu tak je si můžete vyzkoušet jednoduchým testem. Mezi rám okna jeho křídlo vložte papír a pak okno uzavřete. Když se vám při zavřeném okně podaří papír vytáhnout a zůstane v celku, okno pořádně netěsní a je třeba ho seřídit. Ale problém nemusí být jen mechanický, netěsnost může zapříčinit i nečistota. Proto je dobré očistit a pak promazat vazelínou nebo silikonovým olejem těsnění. Poškozené těsnění je dobré vyměnit, ale to už z laiků zvládne málokdo.