Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak nalepit tapetu na dveře?

  

Pokud jste někdy bydleli v panelovém domě, den za dnem jste se museli dívat na dveře, které byly všechno, jen ne krásné. Ve všech bytech byla stejné napodobenina dřeva – stejná barva, stejná struktura, stejné kování, prostě nuda.

Nejjednodušší asi je dveře vyměnit, ale ne každý má dost peněz na to, aby takovou radikální změnu provedl. Přesto změna podoby dveří není zas až tak moc těžká. Buď dveře jen natřeme, nebo je můžeme vylepšit nějakou hezkou tapetou. Tapeta nám pomůže změnit vzhled jen vybraných dveří třeba v dětském pokoji, nebo sjednotit všechny dveře v celé bytě do stejného stylu.

Prvním krokem je výběr vhodné tapety. Fantazii limituje jen nabídka na tapetovém trhu, ale i když máte slabost pro extravaganci, uvědomte si, že to, co je krásně šílené den, dva, tři, může být po pár měsících už jen šílené. Někdy je jednodušší držet se klasiky a neexperimentovat zbytečně s barvami a designy. Pro tapetování dveří určitě doporučujeme samolepící tapety či samolepící fólie. Než se vydáte do obchodu, dveře si důkladně změřte. Pozor, u složitějších vzorů nezapomínejte na návaznost a předem si rozkreslete, jak chcete vzor umístit. Vždy nakupte něco navíc, můžete se vám to hodit nejen při lepení, ale i později na případné opravy drobných poškození.

Tapetování dveří krok za krokem

Dveře určené k tapetování nejprve vysaďte z pantů, pak odstraňte kování a kliku, aby vám zbyla jen deska dveří. Plocha dveří musí být zcela rovná, čistá, pevná a bez puklin. Pokud jsou dveře nějak poškozené, opravte je třeba zatmelením. Než se dáte do vlastního tapetování je třeba dveře důkladně očistit, zejména od mastnoty nebo olejových skvrn a také nánosy špíny, která je obvykle pod kováním kolem kliky. Pokud na dveřích zůstane nějaká mastná látka, na nalepené tapetě budou vidět skvrny. A na špínu či mastný flek lepidlo nepřilne. Panelákové dveře mají v naprosté většině případů povrchovou vrstvu z materiálu sololak, takže na odmaštění bez obav použijte třeba technický benzín.

Tapety mají a zadní straně mřížku – rastr, takže podle čar na rastru můžeme tapetu snadno nastříhat. Nezapomeňte mít na okrajích přesahy na zahnutí. Samolepící tapeta či fólie je vlastně taková velká samolepka. Před lepením plochu dveří zrosíme vodou se saponátem, například Jarem. Pomůže nám to tapetu při lepení lépe srovnat.

Lepení začneme pruhem tapety na dolním i horním okraji dveří s přesahem. Stejně jako u malé samolepky, nejdříve si sloupneme menší část krycího papíru na zadní straně tapety. Odhalenou část tapety přilepíme na kraj dveří a pak pomalu odstraňujeme další části papíru a tapetu lepíme na dveře a průběžně ji přihlazujeme, aby na ploše nezůstaly žádné bublinky vzduchu. Když máme spodek a vršek tapetovaný, stejným způsobem nalepíme i svislé pruhy tapety. Plastovou stěrkou neustále lepenou tapetu vyhlazujeme. Když máte polepeny celé dveře, je třeba ohnout a přilepit přesahující část. Případný příliš velký kus odřízneme ostrým nožem, třeba zalamovacím. Stejně se postupuje i na druhé straně dveří. Někdo doporučuje ještě použít vysoušeč na vlasy a teplým vzduchem tapetu víc zafixovat.

Skalpelem nebo ostrým řezákem je třeba proříznout tapetu v místech, kde je otvor pro kliku a také pro vložku zámku. Tohle musíte udělat důkladně a hlavně přesně. Případný zbytek tapety by na dokončených dveřích mohl komplikovat zamykání. Nakonec našroubujte zpět kliku a kování, ale než vrátíte dveře zpět do pantů, pro jistotu zkuste, zda zámek nikde nedrhne a správně funguje. Pokud je vše v pořádku, můžete nasadit dveře zpět do pantů a pak už se jen kochat pohledem na dveře, které vypadají jako úplně nové.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.64/5 (22 hlasů)

Související články