Jak vrtat do betonu? Jak vybrat správný vrták?

Pokud jste někdy bydleli v panelovém domě nebo třeba i novostavbě s betonovými zdmi, zřejmě jste narazili na problém, jak pověsit obraz nebo třeba připevnit na zeď poličku. Vrtání do betonu totiž není žádná hračka a při nevhodném vybavení vám může kutilské práce na dlouho pěkně znechutit. Nestačí jen koupit tvrdý vrták, musíte koupit ten správný vrták přesně pro vrtačku, kterou máte doma vy. Anebo můžete zkusit i něco jiného, než je vrtačka.

Typy vrtáků

Pro vrtání do betonu se hodí tzv. tvrdokovové vrtáky s vloženými destičkami slinutého karbidu v hrotu. Slinutý karbid se nejčastěji vyrábí z karbidu wolframu a kobaltu. Existují i verze z karbidů titanu. Velmi tvrdé vrtáky bývají označovány nesprávně jako vidiové. Dalším označením, s nímž se u tvrdokovových vrtáků můžete setkat, je Masonry drill. Další alternativou jsou vrtáky s wolframovým násypem, které jsou při vrtání rychlé, ale jejich nevýhodou je vysoká cena.

Ve stavebnictví, kde se do betonu vrtá nejčastěji, se používají dvoubřité vrtáky s válcovou stopkou, vrtáky SDS-plus (dvoubřité a čtyřbřité), všechny vhodné pro příklepové vrtačky, nebo čtyřbřité vrtáky SDS-max pro velká vrtací kladiva.

Existují i univerzální vrtáky určené různé typy materiálů, ale vždy se přesvědčte, že se jedná o vrták určený pro příklep, jinak by se vám mohl při vrtání ulomit. Skutečně kvalitní vrták oceníte zejména ve chvíli, kdy při vrtání narazíte na armovací železné pruty, který je beton vyztužen. Takový vrták totiž bez problémů provrtá i železo, aniž by se posunul nebo uhnul ze směru vrtání, ale méně kvalitní se buď poškodí, nebo přímý směr vrtání nedodrží. Pokud potřebujete vyvrtat otvor s větším průměrem, například pro elektroinstalace, použijte vrtací korunku, ale nasaďte ji na vrtací kladivo s vyšším výkonem, protože při vrtání klade korunka větší odpor než vrták.

Vrtačka nebo kladivo

Nestačí jakákoli vrtačka, s obyčejnou elektrickou na beton zapomeňte. Potřebujete vrtačku s příklepovým mechanismem. Standardní příklepové vrtačky mají příkon v rozmezí 500-800W (hmotnost vrtačky pod tři kilogramy), silné vrtačky vážící více než tři kilogramy pak má výkon 800-1200W. Pro vrtání do samotného betonu stačí příklepová vrtačka, ale pro vrtání železobetonu je lepší použít vrtací kladivo s pneumatickým příklepem. Vrtání železobetonu příklepovou vrtačkou je totiž poměrně namáhavé.

Jak vrtat do betonu?

Prvním krokem je vyznačení místa, kde chceme vrtat otvor, a to nejlépe křížkem. Máte-li zkoušečku, prověřte si, jestli v místě vrtání není elektrické vedení. Pokud ji nemáte, je dobré vypnout v místnosti pojistky a zdroj elektřiny si přivést z jiné místnosti. Jistota je jistota. Pak si na značce udělejte průbojníkem, nebo třeba špičkou hřebíku důlek. Pokud to neuděláte, může se stát, že vám bude vrták běhat po zdi a odnesete to daleko víc omítky, než vám bude milé. Při prvním kontaktu se zdí totiž můžete narazit na kamínek.

Vrtáme kolmo na zeď, vrták držíme v klidu a tlačíme rovnoměrně. Žádné nárazy tlaku nám práci neurychlí. Beton není dřevo, takže nečekejte, že to bude trvat vteřiny, ale spíše minuty, nebo i déle, protože vrták je třeba občas zchladit. Na to stačí vrtání na chvíli zastavit a vrták z otvoru vytáhnout. Při té příležitosti si také odstraníme vyvrtaný materiál, který by nám další vrtání komplikoval.  Dávejte pozor, aby se vám vrták v otvoru nevzpříčil. V takovém případě byste vrták ohnuli a už by se nedal dále použít.

Ať už si vyberete vrtačku nebo vrtací kladivo a jakýkoliv vrták, nezapomínejte, že vrtání s příklepem je dost hlučné a při vrtání doslova vibrují celé stěny. Někde se dokonce uvádí, že je to stejná hladina hluku jako při startu letadla. Berte proto ohled na soukromí svých sousedů a nespavost neřešte domácím kutilstvím, jinak by to asi nedopadlo dobře.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (23 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články