Jak začít s rekonstrukcí panelákového bytu?

V klasickém paneláku u nás bydlí poměrně velké množství lidí a zřejmě ještě hodně dlouho tam bydlet budou. Ale pokud chcete v paneláku bydlet jako v 21. století a ne jako v retro seriálu, rekonstrukci se nevyhnete. Než se vrhnete do vlastních stavebních prací, neměli byste podcenit přípravu.

Rozmyslete si, co všechno chcete změnit

Prvním krokem by mělo být důkladné rozmyšlení, co všechno chcete měnit. Stanovte si také finanční limit a tomu přizpůsobte jak metody práce, tak nákup stavebního materiálu a vybavení. Skoro všechno se dá vymyslet a provést mnoha způsoby, které se finančně dost zásadně liší. A stejně je tomu i se stavebními materiály.

Kdy budete potřebovat povolení

Česká legislativa nezná pojem rekonstrukce, ale stavební úprava. Nicméně, je to totéž. U panelákového bytu můžete úpravy provádět třemi různými způsoby, a to v závislosti na rozsahu rekonstrukce. Jedná se o:

  1. Stavební povolení

To velmi pravděpodobně u rekonstrukce panelákového bytu potřebovat nebudete. Zákon ho vyžaduje jen tehdy, pokud se během stavebních úprav zásadně změní vzhled celé budovy. Panelák nesmí změnit svou vnější podobu tak, že si každý majitel bytu udělá, co chce, to by se dům změnil v sen šíleného architekta. Upravovat můžete vnitřek, ale zásahy vyžadující stavební povolení k nim nepatří. Jsou to:

  • zásahy do nosných konstrukcí a stěn
  • změna velikosti či umístění oken
  • změna velikosti balkonu
  • změna způsobu vytápění či další vlivy na požární bezpečnost domu
  1. Ohlášení

Jednodušší, ale přesto zákonem vyžadovanou formou administrativy je tzv. ohlášení. To musíte mít, pokud se s rekonstrukcí změní forma užívání některé části bytu, např. zvětšení koupelny na úkor jiné místnosti, přesunutí kuchyně. Netýká se to ale velmi oblíbeného odstraňování příček (nenosných zdí) a spojení obývacího pokoje a kuchyně do jednoho celku, bez toho, že byste měnili jejich umístění. Další variantou je, že při rekonstrukci použijete materiál, který je těžší ten, který je nahrazován. V takovém případě budete potřebovat i posudek statika a projekt. V žádném případě ale nesmíte zasáhnout do nosných konstrukcí, to byste už potřebovali stavební povolení.

  1. Bez povolení i ohlášení

Rekonstruovat ale můžete i zcela bez povolení či ohlášení. Musíte ale splnit tyto podmínky:

  • nebudete provádět zásahy do nosných konstrukcí
  • nebudete měnit dispozici bytu
  • nebudete měnit způsob užívání jednotlivých místnost bytu
  • nebudete používat výrazně odlišné materiály, než byly použity původně
  • nebude nijak ohrožena požární bezpečnost budovy

S firmou nebo sami?

To hodně závisí na tom, jaký máte rozpočet. Šikovný kutil zvládne spoustu stavebních prací sám a tím se dá dost ušetřit. Zároveň si stavbu pohlídáte a budete přesně vědět, co se jak udělalo a jaký materiál byl použit, aniž byste potřebovali stavební dozor. Odborníka si pozvěte jen na specializované záležitosti, třeba na elektrické rozvody, výměnu topných těles či instalatérské práce. Pečlivě vybírejte i materiál, a pokud to jde, zvolte si z akčních nabídek. I tak můžete snížit finální cenu rekonstrukce. Ale pokud se na rekonstrukci vlastními silami necítíte, najměte si stavební firmu a rekonstrukci si nechte udělat na klíč.

Při výběru stavební firmy ale dbejte na několik pravidel:

  • zjistěte si hodnověrné reference, nejlépe doporučení přátel (internetu se, bohužel, nedá vždy věřit)
  • prověřte si, zda firma nemá finanční problémy (doporučuji insolvenční rejstřík či evidenci exekucí)
  • zjistěte si, zda za majitelem nezůstala v minulosti jedna či více firem v konkursu (podle jména můžete hledat v Obchodním rejstříku, živnostníky v registru ARES na webu ministerstva financí)
  • podepište smlouvu, v které bude jasně uveden rozsah prací, termín dokončení a cena
  • nikdy neplaťte předem celou částku
  • zajistěte si stavební dozor, pokud si rekonstrukci nemůžete hlídat sami

V případě, že jste se rozhodli rekonstruovat celý byt, udělejte vše radši dohromady. Je jednodušší si objednat kontejner a veškerý nepořádek odvést najednou, než to dělat po etapách. Ale když to z nejrůznějších důvodů není možné, nezoufejte. Nejčastěji začínají rekonstrukce panelákových bytů výměnou původního bakelitového jádra za normální koupelnu a toaletu. Kvalita bydlení se tak zásadně zlepší. Až našetříte peníze, můžete pokračovat třeba v kuchyni.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články