Jak vyčistit kartušovou filtrací?

Bazény zdobí stále více zahrad našich domů. Koupání ve vlastním je skvělé hlavně pro rodiny s dětmi a pořizovací náklady nejsou zvláště u menších bazénů už dnes nijak vysoké. Přesto je několik povinností, které musíte plnit, chcete-li se koupat v čisté vodě. Jednou z nich je čištění filtrace.

Kartušová nebo písková?

Existují dvě základní skupiny bazénových filtrací  - kartušová a písková.  Kartušové filtrace se používají pro menší nadzemní bazény, protože mají menší výkon než filtrace pískové. Doporučovaný objem vody je pro tento typ filtrací do 5 m3. V kartušových filtracích jsou papírové skládané filtrační vložky, které je nutné pravidelně čistit a jsou-li poškozené, tak i vyměnit.  K výměně dochází v průměru jednou za dva až tři týdny.  

Pro větší bazény jsou určeny výkonnější pískové filtrace, které používají k filtraci obvykle křemičitý filtrační písek. Oproti kartušovým se pískové filtrace čistí snadno jen pomocí změny proudu vody ve filtrační nádobě. Ten pak nečistoty z filtrace odplaví přímo do odpadu. Na rozdíl od kartušových jsou pískové filtrace uzpůsobeny i pro napojení další zařízení, jako jsou například vysavače, či solární ohřev.

Funkce kartušové filtrace

Aby se dostala nečištěná voda z bazénu do kartuše, musí být nasáta čerpadlem. Při přechodu přes kartuši se v ní zachytí nečistoty. Vlastní kartuš, tedy filtrační vložka, je obvykle vyrobena ze skládaného filtračního papíru, takže se dost podobá vzduchovému filtru v autě. Aby filtrace správně fungovala, je nutné filtrační vložku pravidelně čistit.

Jak se čistí

Kartušová filtrační vložka se čistí průplachem, ale jen tehdy, není-li poškozená. Průplach odstraní nečistoty, ale poškozenou vložku by mohl poničit ještě více. Navíc, jakékoli trhliny vedou k tomu, že filtrace nezachytí všechny nečistoty. Před vlastním čištěním je nutné filtraci odpojit od elektřiny a zavřít přívod i odvod vody.  Pak vyjměte filtrační vložku. Je-li poškozená, vyměňte ji, je-li jen špinavá, vyčistěte ji proudem vody třeba ze zahradní hadice. Pak ji vraťte zpět do filtrace. Když s čištěním skončíte, musíte filtraci odvzdušnit podle návodu výrobce.

Jak často se má kartušová filtrace čistit je silně individuální a závisí na tom, jak moc je bazén využíván.  Obecně platí: čím teplejší voda a častější koupání v něm, tím častější i čištění filtrace. Minimálně by to mělo být jednou týdně.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.57/5 (7 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články