Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak založit zahradní jezírko?

  

Voda a zahrady patří od nepaměti k sobě. Zámecké zahrady byly plné jezírek, fontán a kašen, případně i rybníků a potůčků. Rybníčky i potoky se nevyhýbaly ani venkovským zahradám našich předků a najdou se i chalupy, kde potok teče přímo ve sklepě a značně ovlivňuje mikroklima domu.

Jezírka jsou velmi často také dominantou moderních zahrad. Ať už slouží k ráchání dětí, pěstování vodních rostlin, nebo chovu rybek, vždy zahradu vylepší. Důležité ale je, správně ho založit, aby zahradu krášlilo dlouhé roky.

Kam na zahradu jezírko umístit?

I když se může zdát z estetického hlediska nejlepším místo někde pod stromem, pro zahradní jezírko to není vhodné umístění. Kořeny stromů by totiž mohly narušit dno a poškodit fólii. Další nevýhodou je velké množství listů, které byste museli opakovaně z jezírka vybírat. Dost důležitý je také sluneční svit. Optimální je, když přímo na jezírko slunce svítí jen čtvrtinu dne, tedy kolem 6 hodin.

Jaký tvar a jakou hloubku?

I když se laikovi může zdát, že se prostě jen vykope jáma, zaizoluje její dno a napustí vodou, tak jednoduché to nebude. Pro určení největší hloubky jezírka je důležité, zda plánujete každoročně nové oživování jezírka, nebo v něm chcete nechávat rostlinné a živočišné obyvatele i přes zimu. V takovém případě musí být hluboké aspoň 80 cm. Ale hloubka je významná i pro udržování teploty vody v jezírku. Pokud bude moc mělké, voda bude příliš horká a ryby i některé rostliny by to nemusely přežít. Naopak v zimě voda v jezírku zamrzne až na dno, takže se v něm opět zničí veškerý život.

Rozmyslete si i tvar. Nejvíce doporučovaná jsou oválná, či ledvinová jezírka. Spousta zátok sice vypadá krásně, ale pokud v nich dostatečně voda necirkuluje, začne hnít. Můžete si samozřejmě zvolit i kruh, ale jezírko bude vypadat poněkud nepřirozeně. Zvolený tvar si vyznačte třeba vysypáním linie pískem. Ale tím tvarování nekončí – jezírko tvoří jednotlivá patra (můžete si je představit jako stupně). U každého patra nezapomeňte na takzvaný lem, díky kterému zůstane dno a rostliny vždy v patře, kde mají být. Pokud nebudeme dávat na dno fólii, ale plastový skelet pro jezírko jeho tvar do značné míry určí.

Zahradní jezírko s posezením

Zahradní jezírko společně se zahradním posezením Autor: cocoparisienne

Kopeme jámu

Každé patro postupuje vždy od kraje do středu jezírka a do větší a větší hloubky. První patro na okraji je hluboké asi decimetr. Druhé patro má obvykle 2 až 4 decimetry a uprostřed je hloubka největší. V každém patře se bude dařit jinému typu rostlin, které udělají jezírko díky své rozmanitosti krásné.

Jednotlivé vrstvy v jezírku

Jako první vysypeme budoucí jezírko vrstvou písku. Další vrstvu tvoří textílie na ochranu před protržením nádrže. Proto nesmí na dně být nic ostrého – kamínky, klacíky i kořeny s ostrými hranami musí pryč. Fólii vyberte co nejkvalitnější – měla by být schopná odolat mrazu, slunečnímu svit a ekologicky vhodná. Čím větší a hlubší jezírko, tím silnější by měla fólie být. Pokud vám stačí na dno jeden kus fólie, zvládnete to sami, jen musíte dávat pozor na to, aby fólie nebyla nikde napnutá. Pokud na ní budete šlapat, choďte raději bosí a vyvarujte se trhlin. Bude-li třeba spojit na dno více kusů fólií, je vhodnější si objednat odborníka. Plastové skelety mohou bý klasiky černé, ale prodávají se i jako imitace kamene. Můžete si koupit i „kamennou“ fólii na okraj jezírka.

Na stěny jezírka naskládáme oblázky a valouny, vytvoříme tak přirozeně šikmý sklon jezírka. Abychom na stěnách udrželi rostliny, doporučujeme použít speciální tkaninu, která rostliny lépe udrží do doby, než se zakoření. Výhodou je, že časem se ve vodě sama rozpadne, ale to už rostliny oporu nebudou potřebovat.  Šikmé břehy vyložíme většími valouny nebo oblázky. Pro osázení šikmých stěn můžeme použít speciální tkaninu. Ta udrží rostliny na svém místě a po určité době se sama zcela rozpadne. Okraje jezírka můžeme opatřit různými typy vodotrysků či jiných vodních her, vytvoříme potůček či přepad ve formě vodopádu. Záleží jen na našich možnostech a fantazii.

Co můžeme, ale nemusíme mít…

Než prvně napustíme vodu, měli bychom do jezírka umístit i další prvky:

  • koše na rostliny pro snazší manipulaci s nimi
  • sázecí kapsy, včetně rostlin, na šikmé stěny
  • vodopády, kaskády, vodotrysky a další podobné prvky na kraj jezírka
  • osvětlení
  • skimmery, biofiltry, případně UV zářiče – opět záleží na tom, k čemu má jezírko sloužit
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)






Související články