Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak efektivně uklízet?

  

Uklízení je jedna z nejhorších domácích aktivit, protože je v podstatě nekonečné. Většina z nás uklízí způsobem, který jsme odkoukali od svých rodičů. Ale je to tak skutečně dobře? Abyste si čas, který musíte uklízením trávit, co nejvíce zkrátili, zkuste se zamyslet, zda právě váš způsob úklidu je efektivní. Možná vám pomůže pár tipů, jak na to.

Uklízejte pravidelně a průběžně

Pokud doma uklízíte pravidelně, nemusíte se obávat žádných velkých gruntování třeba před Vánocemi. Zaveďte si režim úklidu a dodržujte ho. Samozřejmě, máte-li doma malé děti, tak budete asi uklízet o dost častěji než v domácnosti se samými dospělými lidmi. Frekvenci si určete sami podle svých podmínek. Dělejte to ale průběžně. Není nutné si zničit třeba celou sobotu uklízením. Jeden den vysajte a utřete prach, další den vytřete a třetí třeba vyperte.

Jednoduchá pravidla uklízení

Spoustu věcí lze usnadnit a zrychlit, když si rodinu trochu vychováte. Nevíte jak? Tak například nádobí patří rovnou do myčky, ne dřezu, na linku, ale do myčky. Umyté nádobí se samo do polic nepřemístí, takže další jednoduché pravidlo zní: „Ten, kdo je doma, když myčka domyje, nádobí uklidí.“ Další jednoduché pravidlo je, že každý po sobě vyplachuje vanu a vysype sítko zachycující vlasy v odtoku. A tak se dá pokračovat v podstatě do nekonečna.

Neprokrastinujte

Odkládání na „hned po obědě“ nebo „hned zítra“ nic nevyřeší. Pravděpodobně nenajdete kouzelnou hůlku a stejně to budete muset udělat. Typickým příkladem je žehlení. Pokud vyperete, usušíte a vyžehlíte krok za krokem, nebude vám doma překážet koš s nevyžehleným prádlem a hlavně, bude jen jeden. Pokud prádlo v koši necháte, velmi pravděpodobně z něj budou rychle dva koše a budete to tak jen horší.

Zapojte i další členy rodiny

Nenechte se proměnit v domácího otroka, ale práci rozdělte. Když bude každý zodpovědný za svou část úklidu, bude to snazší, než vše nechat jen na paní domu. I velmi nešikovný muž umí vynést koše s odpadky a vysát. Malé děti pomoc baví, ty větší sice zas tak moc ne, ale můžete je nějak motivovat. Naučte je utřít prach, zamést nebo vysávat. Stanovte si, kdo má co na starost a dodržujte to.

Savo není na všechno

Můj muž se do většího úklidu pouští jen jednou za čas, ale následky bývají často fatální. Jediné, co uznává, je totiž Savo. Tak to určitě nenapodobujte. Ideální není ani systém jeden prostředek na všechno – na mytí oken se hodí něco jiného než na leštění dřevěného nábytku. Vybírejte si vhodné prostředky podle toho, co právě uklízíte. Anebo se spolehněte na ekologičtější domácí metody, v nichž často hraje hlavní roli ocet nebo citron.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články