Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Nápady, jak začít šetřit v domě

  

Současná ekonomická situace a rostoucí ceny všeho nutí šetřit i ty domácnosti, které před pár měsíci ještě náklady na svůj provoz moc neřešily. Určitě i sami brzy najdete další způsoby, jak zbytečně nevyhazovat peníze, ale pokud s úsporami teprve začínáte, třeba se vám bude do začátku hodit pár rad.

Provozní náklady na domácnost

Chodit doma jen v tílku, topit třeba na 24 °C a teplo pouštět ven otevřenými okny, je luxus, který si dovolit nemůžeme nejen z ekonomických, ale i ekologických důvodů. I snížení teploty o stupeň až dva znamená v ročním vyúčtování významnou úsporu. S vytápěním v zimních měsících úzce souvisí i správné větrání. Větrat se má krátce a intenzivně, protože tak se vymění vzduch, ale místnost se zbytečně neprochladí.

Stejně tak se dá šetřit na osvětlení. Moderní LED svítidla mají až o 80 % nižší spotřebu elektrické energie než klasická. Úsporně můžeme svítit ve všech místnostech, a dokonce i na zahradě. Drobné úspory přináší také důsledné vypínání všech spotřebičů. Nechávat je neustále zapnuté v pohotovostním režimu přináší další zbytečnou spotřebu elektřiny. Všimli jste si, kolik těch zařízení vlastně máte pořád v zásuvce? Nabíječky mobilů, tiskárnu, router, televizi (či televize), notebook, kávovar, mikrovlnku, ledničku, mrazák, sporák a mnoho dalšího.

Dalším zdrojem úspor je voda. Na zalévaní květin si můžete na zahradě nebo na balkoně zachytávat vodu dešťovou. Máte-li vlastní dům, můžete dokonce uvažovat o instalaci systému, který využívá dešťovou vodu například na splachování toalety. Také myčka nádobí spotřebuje méně vody, než je třeba na ruční mytí, a další úsporu může přinést změna hygienických návyků. Místo koupání v plné vaně horké vody se jen osprchujte a místo pouhého zametání před vytíráním podlahy důkladně vyluxujte. Nebudete pak muset pro čistou podlahu několikrát měnit vodu.

Potraviny jsou drahé

Skoro v každé domácnosti se najdou potraviny, které zbytečně končí v popelnici, ať už jde o tvrdé či plesnivé pečivo, shnilé ovoce nebo zvadlou zeleninu. Základem je nekupovat to, co nesníte. A také se nenechat nachytat „akcemi“, které jsou slevami jen naoko, protože výrobce zmenšil obsah balení. Neorientujte se podle cen za kus, ale podle tzv. jednotkové ceny (za kilogram či litr). Pokud už narazíte na skutečně levné trvanlivé potraviny, jako jsou těstoviny, rýže, luštěniny apod., klidně jich nakupte víc a běžně dokupujte jen čerstvé zboží, jako maso, mléčné výrobky, ovoce a zeleninu. Nakupovat choďte se seznamem a nekupujte nic, co opravdu nevyužijete, i kdyby cena byla sebelákavější.

Nemusíte mít každý den maso, česká kuchyně zná spoustu skvělých jídel třeba z lokální zeleniny, která je v sezóně dostupná a levná. A to zvlášť, pokud si najdete svého zemědělce v okolí, který prodává takzvaně „ze dvora“. Ušetřit můžete také samosběrem ovoce, třeba jahod, jablek, meruněk. Borůvky a houby rostou v lese úplně zadarmo, stačí je najít. Naše babičky v létě zavařovaly, aby v zimě ušetřily. A to nejen peníze. Pokud si třeba v létě zavaříte sklenice zeleninového základu leča, stačí do něj v zimě přidat uzeninu a vajíčka a večeři budete mít za chvilku hotovou.

Návštěvy restaurací a fastfoodů jsou mnohem dražší než vaření doma. Noste si jídlo i do práce. Pokud jste ve skutečně vážné finanční krizi, informujte se o možnosti úhrady obědů dětí ve škole.

Oblečení máme zbytečně moc

Stále nová trička a další oblečení i obuv stojí hodně peněz nejen nás, ale i celou planetu. Nové věci si můžete pořídit i v second handech, nebo za pomoci výměny použitých věcí. Malá dírka na ponožce neznamená, že ji musíme hodit do koše, stačí použít látačku. Obarvit, zašít, přešít či jinak upravit se dá i další oblečení.

Další tipy na úspory

  1. Mějte své finance pod kontrolou
    Veďte si evidenci svých příjmů a výdajů, aby vás nepřekvapily platby, které máte třeba jen jednou, dvakrát ročně, jako jsou pojistky, doplatky služeb a energií apod. Aspoň měsíc si evidujte vše, co zaplatíte, včetně korunových položek.
  2. Spořící účet pro rezervu
    Peníze, které nemáte, nemůžete utratit. Pořiďte si k běžnému účtu také spořicí účet a na něj si posílejte pravidelně peníze, které nepotřebujete jako rezervu. Pokud rezervu použijete na neočekávaný výdaj, snažte se ji zase co nejrychleji došetřit.
  3. Přemýšlejte a vybírejte dodavatele
    Existuje řada online srovnávačů, které vám pomohou vybrat si správného dodavatele internetu, mobilních služeb, energií, pojistek atd. Ušetřit můžete i správným výběrem banky. Než někde uzavřete smlouvu, zjistěte si, jestli konkurence nemá lepší nabídku.
  4. Neřesti jsou drahé
    Pokud bojujete s financemi, prioritně se zbavte svých neřestí, ať už jde o alkohol, cigarety nebo o posedlost nákupem stále nových bot.
  5. Cvičte zadarmo
    Návštěvy fitness center nejsou levným koníčkem. Do formy se můžete dostat sami a zadarmo. Choďte pěšky, běhejte, jezděte na kole, případně využívejte volně přístupné posilovny v parcích.
  6. Šetřit se dá i na zábavě
    Máte předplaceno hned několik streamovacích služeb či placených televizí? To je několik set měsíčně a tisíce ročně. Opravdu je sledujete všechny? Nechte si jen jednu, kterou rodina sleduje nejvíce.
  7. Utrácení ze zvyku
    Možná máte předplacený roky nějaký časopis, který už ani nečtete. Zrušte to, co nikdo nevyužívá, nebo tištěné médium změňte na levnější online verzi.
  8. Auto pro jednoho je luxus
    Auto používejte, když potřebujete dovézt něco těžkého, nebo jím jede víc osob. Jinak preferujte MHD. Samozřejmě jsou i místa, kde se bez auta neobejdete, ale zkuste se třeba domluvit na spolujízdě se sousedy.
  9. Používejte předplacené služby a slevové portály
    U MHD se vyplatí roční předplacené jízdenky v případě, že ji používáte pravidelně. To samé platí i o placeném parkování a dalších službách. Využívejte aktivně slevové portály, a to nejen pro nákup dovolené, zábavy, ale třeba i potravin, sportovního vybavení apod.
  10. Nakupujte úsporné spotřebiče
    V případě, že se vám doma rozbije nějaký spotřebič, při nákupu nového vybírejte ten, který má co nejnižší spotřebu. Pomůže vám energetický štítek.

Investujte s rozumem

Máte-li volné finance, zkuste investovat do svého domu či bytu, abyste snížili jeho energetickou náročnost. Pomůže zateplení, výměna oken, dveří, změna formy vytápění, případně využití fotovoltaiky. V současnosti existuje navíc řada dotačních programů, které takové investice podporují.

Investovat můžete také do vlastní zahrady, kde začnete pro svou potřebu pěstovat třeba zeleninu, jahody a ovocné keře a stromy. Pomoci může i balkon, kde se dá mnohé vypěstovat v truhlíku. Za hnojiva ušetříte díky kompostéru, který je v mnoha obcích navíc občanům poskytován zdarma.

Šetřit můžete také při nákupu nového auta, pokud u vás zvítězí spotřeba nad designem a výkonem motoru. Investice do sportovního vybavení se zase může snížit nákupem z druhé ruky. Zvlášť u dětí, které rychle rostou, se to vyplatí.

Šetřit musíme všichni

Každý může nějak šetřit anebo aspoň pomoci druhým. Víte ve svém okolí třeba o osamělém seniorovi? Zkuste se ho zeptat, zda nepotřebuje pomoci třeba s vyplněním žádosti o sociální podporu nebo s nákupem potravin. Někdy stačí jen málo, aby se život zlepšil nám i ostatním.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články