Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit skvrny od trávy?

  

Skvrny od trávy na oblečení jsou nepříjemností, ať už jsou čerstvé nebo zaschlé. Máte-li doma malé děti nebo vášnivého zahradníka, bude se vám hodit pár receptů, jak skvrny od trávy dostat z látky pryč. Ne vždy totiž stačí jen běžné praní v pračce. Postup se poněkud liší podle toho, zda je skvrna čerstvá, nebo už zaschlá.

Jak na čerstvé skvrny?

Technický líh

Houbičkou namočenou v technickém lihu potíráme důkladně skvrnu a líh necháme na skvrnu chvíli působit. Pak oblečení se skvrnou na zhruba hodinu namočíme do vody s pracím práškem a nakonec oblečení klasicky vypereme v pračce na 40 stupňů. Do lihu lze také přidat několik kapek čpavku.

Kyselý roztok

Octem (klasickým, ovocným nebo vinným), nebo citronovou šťávou potřeme skvrnu za pomoci hadříku nebo houbičky a skvrna od trávy začne rychle mizet. Pak oblečení vypereme v klasické pračce. Pokud používáme ocet, praním se zbavíme nepříjemného zápachu. Můžete ještě doplnit mezikrok a před praním látku namočit v mléce (přes noc) a pak teprve vyprat.

Brambora

I když na to nevypadá, i obyčejná brambora může být velmi dobrý čistič. Bramboru rozpůlíme a polovinou brambory silně drhneme skvrnu jako kartáčkem. Nelekněte se škrobu. Je to trochu namáhavé, ale musíte vydržet alespoň deset minut. Pak opláchneme z látky pozůstatky brambory a oblečení vymácháme v mýdlové vodě. Nakonec použijeme klasickou pračku.

Žlučové mýdlo

Za pár korun můžete kopit v drogerii žlučové mýdlo. To pak necháme na látku několik minut působit, následně látku namočíme v teplé vodě a nakonec klasicky vyperete,

Jak na skvrnu na bílé látce?

Na bílých kalhotách vypadá zelená skvrna od trávy zvlášť nehezky. Ale i tady se najít řešení. Skvrnu promnete v teplé vodě s práškem na praní. Zbytky skvrny vybělte peroxidem vodíku. Nakonec bílé oblečení klasicky vyperte ručně nebo v pračce.

Jak na zaschlé skvrny?

Kyselina

Pokud už je skvrna zaschlá, použijeme kyselinu octovou nebo kyselinu citronovou. Následně látku promneme ve vodě a nakonec vypereme v roztoku s pracím práškem.

Benzen a líh

Jinou variantou je čištění benzenem a lihem. Začneme benzen, pak pokračujeme v čištění lihem a nakonec přijde na řadu také voda s pracím práškem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články