Pozor na výběr materiálů
Mějte na paměti, že morče je hlodavec a bude i domeček okusovat. Proto se nedoporučují plastové prvky. Pokud morče kus plastu sní, může mít zažívací problémy. Ideální je dřevo nebo překližka. U spojovacích prvků nezapomeňte dát pozor, aby nebyly na domečku žádné ostré spojovací hrany, o které by se mohlo morče zranit. Na průhledy je vhodné sklo nebo plexisklo. Můžete použít samozřejmě i pletivo, ale na morče pak může táhnout, což jim úplně nevyhovuje. Proto je vhodné ho dát na dvířka, aby byl zajištěn dostatek vzduchu, ale po stranách mít buď dřevo, nebo plexisklo, aby bylo morče v teple. Dřevo by mělo být kvalitní, nikoli ztrouchnivělé. Pokud budete dřevo natírat, vyberte barvu, která je ekologicky nezávadná, jinak by se morče mohlo otrávit. Nepoužívejte ani lak či mořidlo.
Jak má být domeček velký?
Morčata se velikostí různí, takže přesné rozměry domku jsou vždy individuální. Morčata doma mají v průměru 0,8 až 1,3 kg, ale mohou dorůst až 1,8 kg. Pokud nemáte při výrobě domečku morče už dospělé, počítejte raději s větší variantou. Morče může dorůst délky 20 až 36 cm. Morčata jsou zavalitá se širokou oblou hlavou, takže by všechny průlezy měly být dostatečně široké, aby se v domečku zvířátko mohlo pohodlně pohybovat, ale zároveň se v něm cítilo bezpečně. Vždy počítejte spíše s velikostí domečku tak, jako by měl být pro 2 až 3 morčata.
Minimální velikost domečku pro jedno zvířátko je alespoň 0,75 m2 (součet plochy za všechna patra). Domečky mohou být menší i velké, záleží na vašem vkusu a prostorových možnostech. U velkých domečků propojených s výběhem do jednoho celku se doporučuje použít kolečka, aby se s celou ubikací dalo lépe manipulovat. Prostor pro spaní musí být dostatečně velký, protože morče spí na bříšku s nataženými packami a ne v klubíčku, jako spí jiná zvířátka. Aby mělo morče pocit soukromí, můžete ho oddělit dvířky.
Tvar domečku
Může to být obyčejný kvádr, nebo klasický domeček se šikmou střechou. Ale fantazii se meze nekladou, takže najdete i různě zakulacené domečky, či dokonce tvary inspirované pohádkami nebo filmy. Zkušení chovatelé ale doporučují mít domeček spíše s rovnou střechou, na kterou může morče vylézt a používat ji jako odpočinkovou terasu. Každopádně by měl mít domov morčat dostatek příležitostí pro pohyb, ať je to známý válec, nebo různé prolézačky. Pokud nemá morče dost pohybu, tloustne a to ohrožuje jeho zdraví.
Na co si dát pozor
- Morčátka jsou velmi šikovná, takže byste neměli zapomenout na dvířka celé ubikace s pořádným zavíráním a nejlépe i pojistkou, jinak bude morče obývat celý byt.
- Vnitřní spoje prken nebo desek z překližky utěsněte silikonem. Zabráníte tak průniku moči. Ale pozor, i tady vyberte ekologický přípravek a hotový domeček nechte důkladně odvětrat, než do něj morče nastěhujete.
- Pokud máte možnost, půjčte si od někoho domeček a vyzkoušejte, jestli má vaše morče o něj vůbec zájem. Jsou totiž morčata, která o domeček nestojí a vaše námaha s výrobou domečku by tak byla úplně zbytečná.