Okna

Zkušenost s úklidem špinavých vnitřních žaluzií

Jednou z nejméně příjemných domácích prací je čištění vnitřních žaluzií. I v sebepravidelněji uklízené domácnosti se na žaluziích usazuje prach a v kuchyni i mastnota. Hodně lidí čištění žaluzií odkládá, protože i s použitím speciálních pomocníků je to piplavá práce. Odklady ale znamenají větší znečištění a tím i víc práce. Měli byste to udělat minimálně ve chvíli, kdy myjete okna, jinak se nečistoty z žaluzií budou při jejich zatahování či roztahování usazovat na čistých oknech.

Jak na zasklívání pomocí sklenářského tmelu?

Asi každý by byl nejraději, pokud by se mu vyhnuly nehody s rozbitými okny. Bohužel ne vždy je to možné, protože vandalové, popř. některé živelní katastrofy se mohou vyskytnout úplně všude. V těchto a dalších případech může dojít k rozbití oken, které je nepříjemné, ale řešitelné. Jednou z možností opravy je využití sklenářského tmelu k zasklívání oken, o kterém se více dovíte v našem článku.

Co dělat, když drhne okno?

V průběhu užívání a i tím, že si časem okno „sedá“ se může stát, že začne drhnout. Okna se hůř zavírají, někdy se musí s tahem otevřít, jednoduše jde o nevhodný kontakt okna a rámu. Pokud máte okna v záruční lhůtě, je vhodné zavolat odborný servis a nechat okna seřídit. Ale některé závady s drhnutím okna můžete snadno zvládnout i sami.

Jak na prosklené zábradlí u oken?

Velká okna, která do interiéru propouštějí maximum světla, jsou populární jak u obytných, tak u komerčních budov. Francouzská okna, ale i velké okenní tabule s nízkým parapetem, za nimiž je volný prostor, kam by mohl někdo spadnout, vyžadují montáž zábradlí. To je definováno normou ČSN 74 3305. Kromě kovového či dřevěného zábradlí lze zákonnou povinnost splnit i vysoce elegantním a zároveň plně průhledným zábradlím ze skla.

Co dělat s lepící páskou, která se "vpekla" do dřevěného rámu okna

Lepicí páska umí na dřevěném rámu okna napáchat mnoho škod. Co se s tím dá dělat a je možné ji beze zbytku odstranit?

Způsoby čištění špinavých oken a dveří

Okna a dveře udávají první dojem každého interiéru. Odlišují se materiálem, ale mají společný způsob umístění – jejich zavěšení se také podílí na tom, jakým způsobem se mají a dají čistit. Způsoby čištění oken a dveří jsou tedy v určitých bodech společné a jakmile si tyto postupy osvojíte, práci si i usnadníte. Stejně tak vám pomůže čištění v pravidelných intervalech, kdy se špína nestihne zažrat hlouběji do materiálu a snadněji ji odstraníte.

Jak připevnit plastové okno?

S dodržením několika základních zásad zvládne šikovný kutil montáž plastových oken i svépomocí. Co se tedy vyplatí vědět, pakliže si na upevnění oken troufnete sami, bez odborné firmy?

Jak zajistit truhlík proti pádu z okna?

Na jaře si osázíte truhlíky, dáte si je na okna, poctivě se o ně celou sezónu staráte a potom přijde silnější vítr, truhlíky Vám z oken či parapetů shodí a je po parádě. Nenechte se odradit, není nic hezčího a příjemnějšího než mít kousek přírody za okny. S našimi radami na upevnění truhlíků  zabráníte jejich uvolnění či pádu.

Co dělat s plísněmi u oken?

Plísně v bytě nebo domě nejsou žádným neobvyklým problémem. Jakmile se k vám dostane vlhkost, plíseň ji bude pravděpodobně následovat. Je to nepříjemný problém, protože plísně mají vliv i na naše zdraví, ale nevěšte hlavu, není to konec světa. Ani plíseň není neporazitelná. A my tu válku s ní společnými silami vyhrajeme!

Jak na kompletní výměnu starých oken a dveří?

V životě každého majitele rodinného domu nebo bytové jednotky, nastane chvíle, kdy je nutná výměna starých a nevyhovujících oken a dveří. Tato povinnost může být někdy i nemilá, proto je důležité se na ni dobře připravit a počítat s možnými komplikacemi.

Jak na stínící polep oken?

Není to ani tak novinka na trhu, jako momentální trend. Řeč je stínících protislunečních fóliích, které se lepí na okna. Předejít tak lze přehřívání interiérů a tím usnadnění pobytu v kancelářích, obchodech, bytech i rodinných domech. V létě tedy slouží proti horku a slunci, v zimě naopak zabraňují tepelným ztrátám přes málo izolovaná okna.

Jak na seřízení a údržbu plastových oken po záruce?

Plastová okna potřebují k tomu, aby nám mohla dlouho sloužit, pravidelnou údržbu. Ta obnáší jednak jejich seřizování a jednak i čištění a promazávání. Na které zásady bychom tedy měli dbát?

Kde koupit střešní okna?

Střešní okna jsou populárním řešením nejen v případě přestavby půdy či jiných podkrovních prostor, ale také u rodinných domů. Nabídka je poměrně široká, ale víte, kde je nakoupit? Máte několik možností:

 • prodejny stavebnin
 • firemní prodejny/vzorkovny výrobce
 • e-shopy

Jak vybrat plastová okna a dveře?

1. Okno může změnit charakter místnosti

Plastová okna už dávno nejsou jen bílá. Vyrábí se řada velikostí, tvarů, různých typů profilů i dekorů v podobě venkovních fólií na profily. Můžete si také vybrat, zda chcete dvojité či trojité sklo a další vlastnosti. I když jsou některé velikosti obvyklejší, v podstatě každý dodavatel je schopen vyrobit okna přesně podle velikosti stavebního otvoru, tedy přesně podle rozměru, jaký potřebujete pro svůj dům právě vy. Dlouhá životnost a snadná údržba popularitu oken jen zvyšuje a výrobci se snaží, by s nimi zákazníci byli co nejspokojenější. Obvykle se přizpůsobí vašim potřebám i při výběru kování a dalších prvků.

Dveře a okna špatně těsní. Co s tím?

Netěsnící okna a dveře nejsou jen nepříjemností, která negativně ovlivňuje vaše pohodlí, ale mohou se vám i velmi zásadně prodražit.  Přitom někdy stačí jen drobná úprava a situace se rapidně zlepší.

Jak vybrat hliníkový HS portál?

HS portál je speciální systém, který se využívá pro moderní řešení dveří. Samotná zkratka má původ v němčině, konkrétně ve slovech hebe a schiebe neboli zvednout a posunout.

Jak vybrat venkovní rolety u oken, dveří?

Venkovní rolety patří nejvyužívanějším stínícím systémům zejména u rodinných domů a novostaveb. Je to logické, protože nabízí celou řadu výhod. Při jejich výběru je vždy dobré ujasnit si, v čem pro nás mohou být venkovní rolety výhodnější než klasické žaluzie, které jsou umístěny z druhé strany oken a dveří, tedy té vnitřní.

Proč se rosí okna v bytě?

Rosící se okna nejsou nijak neobvyklý problém. Základní příčiny jsou dvě - v bytě je příliš vysoká vlhkost, nebo je sice vlhkost v normě, ale v bytě se málo větrá. K tomu se může přidat ještě nějaká další přitěžující okolnost a problém je na světě. Je-li v bytě příliš vlhko a zejména v zimním období, kdy je rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou vyšší, kondenzuje se přebytečná voda na studených okenních tabulích. 

Jak vyměnit prasklé sklo u okna, dveří?

Ať už přičiněním nezvedeného uličníka, který naschvál špatně nakopne míč, nebo vlivem skryté konstrukční vady, občas nás zkrátka potká nepříjemnost v podobě rozbitého okna. Ať už přímo vyskleného, nebo pouze prasklého skla. Každopádně nastává situace, kdy je třeba sklo vyměnit. Stojíme před problémem, jak na to.

Jak změřit okna na žaluzie?

Rádi byste nejen svým oknům, ale hlavně sami sobě dopřáli pohodlné zatemňování pomocí již tak oblíbených žaluzií? Lámete si však stále hlavu nad tím, jak správně změřit rozměry vašich oken? V následujících krocích si jednoduše povíme, jak na to.

Jak udržovat plastová okna?

Plastová okna jsou stále populárnější. Dávno už neplatí, že jsou jen bílá či hnědá. Dnes se díky speciálním fóliím dodávají okenní profily ve všech možných barvách, designech dřeva i jiných přírodních materiálů, či dokonce kovu. Jejich výhodou proti klasickým dřevěným okenním rámům je daleko jednodušší údržba. Nečeká na vás pravidelné lakování, nebo dokonce namáhavé broušení, ale i tak je třeba se jim věnovat, a to minimálně jednou ročně.

Jak zabránit rosení plastových oken?

S příchodem topné sezóny se začne projevovat častý problém domů a bytů s plastovými okny - rosení. Proč se to děje a co s tím dělat?

Jak opravit povrch plastového okna?

Stále populárnější plastová okna jsou na povrchu potažena speciálními fóliemi. Tyto fólie jsou sice velmi odolné, ale ani ty neodolají mechanickému poškození.  To se nám může snadno povést, když například na okno montujeme v létě sítě proti hmyzu, nebo když se příliš razantně snažíme zbavit okna nečistot.

Jak na výměnu vnitřních parapetů u oken?

Občas přijdou v životě a obydlí člověka jisté změny, které se později přetransfromují ve změny další. Přijde výměna oken či interiérového vybavení, nebo naopak nějaká nehoda a vy budete potřebovat vyměnit parapet. Jenže jak na to?

Jaký je rozdíl ve 2-sklech a 3-sklech u oken a dveří?

Při rozhodování o síle výplně do oken a dveří byste neměli zvažovat jen jejich tloušťku, ale hlavně vlastnosti. Trojskla jsou díky silnějším izolačním vlastnostem primárně určená pro nízkoenergetické a pasivní domy. Výběr mezi dvojsklem a trojsklem ale ovlivňuje i cena, energetická účinnost, odolnost apod.

Jak odstranit zaschlou montážní pěnu?

Montážní pěnu a práci s ní zná v dnešní době snad každý domácí kutil. Jedná se totiž o poměrně levný, ale za to velmi účinný prostředek k přilepování, kotvení, vyplňování děr apod. Práce s montážní pěnou je velice jednoduchá, ale může být i zrádná. Ne každý z nás dokáže přesně odhadnout potřebné množství pěny. Po nanesení se totiž montážní pěna začne rozpínat či “nabobtnávat”, což může v konečné fázi znamenat, že se dostane i na místa, kde ji mít nepotřebujeme. Tekutá forma montážní pěny je velmi lepkavá a těžko se proto umývá. Je vhodné ji odstraňovat až po jejím úplném zaschnutí. Jak jednoduše odstranit zaschlou montážní pěnu? Způsobů je hned několik, ale mezi ty nejpoužívanější patří:

 • ořezání
 • seškrábání
 • obroušení
 • použití čistícího prostředku, který je k tomuto účelu určený

Jaký je rozdíl v plastových, dřevěných a hliníkových oknech?

Plastová okna

 • V současnosti se jedná o okna nejvíce žádaná. Jsou naprosto bezúdržbová.
 • Používají se jako okna pro novostavby, ale uplatňují se také při rekonstrukcích starších rodinných či panelových domů.
 • Plastové okenní rámy se vyrábí z plastových profilů o více komorách. Do těch největších je obvykle vsazen ztužující ocelový profil ve tvaru U či "jekl".
 • Běžná jsou dnes pětikomorová okna, ale můžeme sehnat i osmikomorová. S tím souvisí i hloubka profilu, což v podstatě znamená šířku okna. Čím více komorami se okno vyznačuje, tím by měl být také profil hlubší.

Z čeho postavit překlady nad okna a dveře?

Na trhu existuje poměrně široká nabídka stavebních překladů skýtající řešení pro prakticky veškeré situace, ať se jedná o novostavbu nebo rekonstrukci. Jedním z nejdůležitějších hledisek, podle nichž je nutné překlady vybírat, je zcela jistě materiál.

Jak správně vybrat střešní okno?

Na trhu existuje velká nabídka střešních oken a ne jen od jejich nejznámějšího výrobce. Než si definitivně vyberete, měli byste kromě kvality okna zvážit i jeho vlastnosti, spolu s vašimi potřebami a požadavky.

Co způsobuje rosení oken (rosení skla)?

Protože okna patří k nejtenčím izolačním prvkům vašeho bydlení, můžete právě na nich pozorovat rosení. Zejména při vysokém rozdílu venkovních a vnitřních teplot, nejčastěji na podzim a v zimě, se na oknech objevují kapky vody z vysrážené vlhkosti. Rosení blokuje výhled, kape na zem, způsobuje plísně a může i zamrzat.

Jaké jsou možnosti vnějšího stínění oken?

Světlo v místnosti ovlivňuje pozitivně i negativně psychiku lidí. Proto je důležité se světlem správně pracovat. Zatímco dříve byly upřednostňováno vnitřní stínění, v současnosti se využívá předností vnějšího stínění. Tím se paprsky a přebytečné teplo pohltí již před domem a neprostoupí ani k prvnímu sklu. Existují různě intenzivní stínidla. V zimě mohou některé druhy navíc přinášet úsporu energií díky tepelné izolaci. Venkovní stínidla mění vzhled celé budovy, proto je vhodné zvážit při výběru design celého domu.

Chci okna z hliníku. Co pro to musím udělat?

Zatoužil-li jste po úsporných oknech z hliníku a nechce se vám samozřejmě platit celá částka, můžete požádat o finanční podporu od státu. Zelená úsporám pokračuje i rokem 2017. A co všechno si tedy musíme „vyběhat“.  

Jak nejlépe umýt okna?

Mytí oken nepatří mezi nejpopulárnější lidské činnosti. Jedna kamarádka dokonce říká, že okna se myjí až tehdy, když přes ně není vidět. Ale většina z nás to takhle extrémně nevidí. Jak tedy nejlépe umýt okna?  

Jak nalepit folii na okno?

Sklo má spoustu skvělých vlastností – je průhledné, je pevné, ale je zároveň také křehké a snadno se rozbije. Okna zejména v přízemí domů a bytů jsou tak slabým místem ochrany nemovitosti. Stejně tak skleněné tabule v domácnostech s malými dětmi nebo seniory mohou být rizikem, ne-li rovnou nebezpečím. Proto jsou vhodným bezpečnostním prvkem bezpečnostní fólie, které se na okna či skleněné tabule nalepí a výrazně zvýší jejich bezpečnost, a to jak z hlediska možného vloupání, tak i poranění při rozbití skla nešťastnou náhodou nebo vlivem nepříznivého počasí.

Jak seřídit plastová okna?

Plastová okna jsou populární, ale ne každý ví, jak se k nim chovat. Samozřejmě si můžeme objednat specialistu z některé okenářské firmy, ale můžeme to zkusit i sami. Jen bychom u toho měli být velmi opatrní, abychom místo seřízeného okna neměli jen trvale zavřenou průhlednou zeď.

Jak čistit okna bez šmouh?

Mytí oken v mnoha domácnostech nepatří k nejoblíbenějším činnostem. Bývá spojováno s nepříjemným průvanem, zdlouhavým leštěním skleněných povrchů a štiplavým pachem čisticích prostředků. Naštěstí dnes již mámena tuto práci k dispozici mnoho pomocníků, o kterých se našim maminkám a babičkám mohlo jenom zdát. A to nemluvíme o placených hospodyních.

Jak seštelovat plastová okna?

Jsou krásná na pohled, snadno se udržují v čistotě, neloupou se, ani nemění barvu, a i špína se jim vcelku úspěšně vyhýbá obloukem. Vyrábí se v různých velikostech i tvarech, a péče o ně je v podstatě bezúdržbová. Až na jeden malý detail – čas od času je potřeba je seštelovat tak, aby dokonale plnily svou těsnící funkci, a v bytě jste tak neměli nezvaného návštěvníka v podobě průvanu, prachu, ale také hluku z ulice. Ano, řeč je o plastových oknech, a my vás dnes naučíme, jak je snadno a rychle seřídit.

Jak zabránit vyskakování oken?

Setkáváme se čím dál častěji s problémem, že nám netěsní okna. Ať jsou plastová nebo dřevěná, profukují nebo propouští vodu a je to často proto, že nám vyskakují z rámu. Bohužel na to tuto skutečnost můžeme narazit u zcela nových kusů. V tu chvíli je nejlepším řešením takové vyskakující okno vzít, omlátit ho dělníkovi o hlavu a nechat si ho vsadit znovu. Někdy to ale nemusí být chyba lidského faktoru...

Jak správně použít sklenářský tmel?

Sklenářský tmel za život využije velká část lidí. Ať už jím chce provést výměnu rozbité okenní tabule nebo si zhotovit zahradní skleník, je nanejvýš důležité vědět, jak sklenářský tmel správně použít a předejít tak zbytečným ztrátám na materiálu a zbytečnému opakování práce.

Babské rady: Jak na mytí oken?

Mytí oken nepatří právě k oblíbeným domácím pracím. Je jen málo lidí, kteří myjí okna s radostí. Bohužel minimálně čas od času je potřeba se do mytí pustit. Ať se nám chce nebo ne. Až se příště budete do mytí oken pouštět, zkuste jednu z našich babských rad. Uvidíte, že vám práce půjde hned lépe od ruky.

Jak nejlépe umýt okna a dveře?

Umývání oken

Taky trávíte mytím okem bez mála celý den a výsledek vašemu snažení neodpovídá? Mytí oken je nemilou povinností, kterou musíme čas od času všechny udělat.

Je mnoho ověřených typů, jak umýt okna. Člověk má občas pocit, že se v nich ztratí, protože každý profesionál používá jinou techniku a nedá dopustit na jiný přípravek. Jak tedy správně postupovat, aby byla okna umytá v co nejkratší době, nezabralo nám to mnoho času a výsledek byl oslňující a dlouho vydržel?

Jak pečovat o okna? Jak na údržbu oken?

Okna jsou velice důležitou součástí našich bytů a domovů a i ony potřebují pravidelnou péči pro udržení svého dobrého stavu. Důležité je zejména seřídit, promazat a také zamezit kondenzaci vody na sklech a v okolí oken. To platí zejména v zimních měsících, kdy nejvíce trpí. Také je samozřejmě potřeba pravidelně odstraňovat špínu s bakteriemi.