Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Kolik stojí plynový kotel?

  

Výběr plynového kotle do rodinného domu či bytu není právě levnou záležitostí, ale jako u všeho, také u kotlů velmi záleží na tom, jaký typ kotle kupujete. A také na to, pro jaký účel kotel potřebujete.

Typy kotlů

Z hlediska užití se kotle dělí na kotle:

  • určené jen k vytápění
  • určené k vytápění a zároveň ohřevu vody, které se dále dělí na:
    • průtokové kotle
    • kotle se zásobníkem vody

Podle typu umístění kotle dělíme na:

  • závěsné
  • stacionární

Nejdříve si tedy ujasněte, kam budete chtít kotel nainstalovat a zda s jeho pomocí budete ohřívat i vodu, nebo ne. Ale pro správný výběr budete potřebovat i další parametry.

Na co si dát při výběru pozor

Kotel by měl mít takový výkon, aby bylo vytápění nejen možné, ale také efektivní. Pokud bude výkon příliš vysoký, účinnost kotle bude nižší. Naopak při příliš nízkém výkonu dům či byt nevytopíte. Dalším důležitým parametrem je tzv. výkonový rozsah. Ten umožňuje topit mimo hlavní topnou sezónu efektivně i při nízkém minimálním výkonu. Protože ale investice do plynového kotle není zrovna z nejnižších, je vhodné si nechat odborníkem vypočítat tepelnou ztrátu objektu, pro který je kotel určen. Výkon kotle by neměl být vyšší než okamžitá tepelná ztráta objektu, protože jinak byste měli zbytečně vysokou spotřebu plynu a tím i provozní náklady. Navíc má neustálé vypínání a zapínání kotle vliv na životnost kotle.

Ne každý má ve své nemovitosti vyvložkovaný komín potřebných rozměrů. V takovém případě musíte koupit kotel, který ho nepotřebuje. Někde sice ještě může narazit na jednotlivé kusy tzv. turbo kotlů, tj. kotlů s nuceným odtahem spalin, ale ty už od září 2015 nesmějí být prodejcům dodávány. V současnosti se prodávají ekologičtější kondenzační kotle, některé s účinností dokonce vyšší než je 100 %. Účinnost přes 100 % zajišťuje využití spalin pro ohřev vody, což snižuje spotřebu plynu. Starší typ ekologického kotle je označován jako nízkoteplotní a jeho účinnost je kolem 95 %.

Další věcí, která může ovlivnit cenu plynového kotle, je způsob ovládání. Dnes e už dají koupit kotle s možností naprogramovat si topný režim, ovládat jej online, hlídat spotřebu apod. Samozřejmě čím větší pohodlí a složitější ovládání, tím vyšší cena. Je to jako u počítačů, ostatně kotle jsou takovými malými počítači řízeny.

Ceny

Cenové rozpětí je ohromné – podle toho, jaké parametry si zadáte a jakou značku si vyberete, můžete najít kotle od několika tisíc, řádově cca od 15 000 Kč, do několika set tisíc korun (i více než 600 000 Kč). Pokud si nejste jisti, poraďte se s odborníkem, nebo si projděte recenze jednotlivých kotlů na některém z nezávislých serverů (tedy tam, kde je více značek najednou), třeba na srovnávačích cen zboží. Ne vždy je nejdražší kotel pro vás ten nejvhodnější. Z vlastní zkušenosti doporučuji také přemýšlet o servisu. Preferujte kotel, který má servis, včetně havarijní služby v místě vašeho bydliště nebo v blízkém okolí. Čekat uprostřed zimy na opraváře několik dní není příjemné, to byste mohli odstonat.

Jak ušetřit

I kotle se prodávají v akcích. Sledujte vybranou značku, při akční slevě můžete ušetřit dost peněz. Existují také dotační programy. Pokud měníte neekologické vytápění za ekologické, můžete v rámci kotlíkových dotací získat až 85 % z částky 150 000 Kč. Ale podmínky se liší podle kraje, kde bydlíte. Zkuste se podívat třeba na web Krajského úřadu, nebo některé společnosti dodávající plynové kotle, kde můžete k dotačnímu programu najít bližší informace.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.25/5 (4 hlasy)





Související články