Jak opravit poškrábaný nábytek?

Nábytek má tu nepříjemnou vlastnost, že i při sebevětší opatrnosti se na něm tu a tam objeví škrábance či jiná drobná poškození. Pokud máte doma děti, je to jen otázkou času. Většinou se to povede na místě, které je viditelné na první pohled. Ale to není důvod k nákupu nového nábytku, škrábance se dají opravit.

Jak na škrábance?

Na drobné a nepříliš hluboké rýhy je nejjednodušší koupit si tužkové korektory nebo opravné vosky v příslušném odstínu. Aplikace je jednoduchá a rychlá. Za pomoci vosku lze takto opravit i praskliny. Hodí se zvláště na méně namáhaná místa, a to u mořeného, lazurovaného nebo matovaného povrchu. Výhodou těchto korektorů je barevná stálost, opravený povrch pak můžete i natřít nebo navoskovat.

I když se vosky vyrábějí v mnoha odstínech, ne vždy najdete přesně takový odstín, jako má váš nábytek. Toho ale můžete docílit kombinací několika odstínů vosku. Uhlaďte hrany škrábance či rýhy, aplikujte vosk špachtlí, případně rovnou vytlačte z voskové tyčinky a nadbytečný materiál nakonec odstraňte ocelovou vlnou. Nakonec se použije korekční fix a vše se přetře lakem.

Někdy ale stačí poškozené místo jen přetřít opatrně bezbarvým lakem na nehty, pak po zaschnutí laku přejet smirkovým papírem a nakonec drátěnkou navoskovat. Starší generace by nám možná poradila škrábanec opatrně obrousit brusnou pastou a pak nabarvit hnědým krémem na boty, ale tento postup doporučuji nejdříve vyzkoušet na nějakém méně viditelném škrábanci a určitě ho není dobré zkoušet na světlém dřevu.  

Další tzv. babskou radou na zakrytí škrábance výhradně na dřevu v přírodních odstínech je použití vlašského ořechu. Ideální je na nábytek ze dřeva ořechového. Na dřevotřísku ani jiné materiály než pravé dřevo ho ale nepoužívejte. Není odstranění, ale jako první pomoc to funguje. Potřebujete vlašský ořech (ne vysušený). Rozlouskněte ho a kouskem jádra několikrát přejeďte škrábanec. Pak ošetřený škrábanec ještě rukou otřete.

Pokud čekáte třeba návštěvu tchýně, rychlou první pomocí je i leštěnka. Bezbarvou leštěnku, nebo leštěnku v příslušném odstínu naneste na škrábance a rozleštěte. Škrábanec sice ani v tomto případě nezmizí, ale zamaskujete ho a bez detailního zkoumání povrchu nebude vidět.

Větší poškození nábytku

Je-li rýha hlubší, případně se jedná o jiné větší poškození, je třeba nejdříve povrch zbrousit smirkovým papírem do rovna. Poškozenou oblast vyplňte voskem nebo tmelem ve správném odstínu a povrch ošetřete buď voskem, nebo lakem, podle toho, jaký nábytek máte. Někdy ale ani to už nepomůže.

Typem pro opravu staršího typu nábytku jsou skládky nebo bazary. Zadarmo nebo za pár korun můžete najít podobnou nebo stejnou lištu či jiný ozdobný prvek a ulomenou část na vlastním nábytku jím nahradit.

Poškozené hrany se dají opravnou tužkou na lak, kterou nakonec přetřete příslušným voskem a tak opravenou hranu barevně přizpůsobte okolí.

Lamino jde také opravit

Populárním materiálem je také lamino, které si můžeme poškrábat úplně stejně jako dřevo či dřevotřísku. Drobné škrábance se opravují měkkým opravným tmelem. Ten se používá podobně jako vosk za studena. Dají se tak opravit mělké rýhy a také začistit hrany.

Hlubší rýhy či větší poškození se opravují tvrdým opravným voskem, který se musí nanést roztavený. Na to se skvěle hodí třeba špička staré žehličky. Nanesená vrstva vosku se nechá ztuhnout a pak se musí opatrně zaříznout nějakým ostrým nástrojem. Opravenou část pak jemně začistíte smirkovým papírem.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články