Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   › 

Tepelné čerpadlo pro bytové domy

  

Tepelná čerpadla se stávají stále populárnější volbou pro ohřev teplé užitkové vody v bytových domech. S jejich ekologickými a energeticky úspornými vlastnostmi zastávají pozici nepostradatelným prvkem pro modernizaci bytových komplexů. Pojďme se podívat na to, jaké jsou jejich výhody, na jakém principu fungují a proč jsou v posledních letech tak oblíbené.

Zdroj: Veskom.cz

Jak efektivně využít tepelná čerpadla v bytových domech

Jedním z hlavních využití v bytových domech je tepelné čerpadlo na ohřev teplé užitkové vody. Minimální odběr energie ze sítě společně s energií získávanou z okolního prostředí je přeměněna na teplo, které je následně využíváno k ohřevu vody pro koupelny, kuchyně a další potřeby v domácnosti. Tímto způsobem mohou tepelná čerpadla efektivně snižovat náklady na energie v bytových domech a zároveň minimalizovat ekologickou zátěž. 

Nejde ale jen o ohřívání užitkové vody. Vytápění domu tepelným čerpadlem tvoří přibližně 45 %, na které nesmíme zapomínat. Změna zdroje tepla může být protkána nepříjemnostmi, například povolením k odpojení, umístění tepelného čerpadla a hlučností. Na druhé straně však převažuje velmi vysoká úspora za topení. Pokud se rozhodnete pro investici do celkové změny zdroje tepla, návratnost investice je přibližně 7,8 let. Poté už si můžete užívat téměř nulové náklady na vytápění, což s ohledem na aktuální ceny energií jistě oceníte. 

Jaké výhody má tepelné čerpadlo pro ohřev teplé užitkové vody

  • Mezi největší výhody ohřevu užitkové vody patří vysoká energetická účinnost a ekonomická úspora. 
  • Tepelné čerpadlo pro ohřev teplé užitkové vody Q-ton využívá obnovitelné zdroje energie, což vede k výrazně nižším provozním nákladům. Konkrétně snižuje cenu za ohřev až o 30 %, což je na roční spotřebě energií znát.
  • Tepelná čerpadla mají tendenci stagnovat při nižších stupních v zimním období. To se však netýká tepelného čerpadla Q-ton, které funguje s vysokým výkonem až do -25 °C. Díky stabilitě a spolehlivosti bytové jednotce vystačí méně tepelných čerpadel, které i v mrazech fungují bez elektrokotle. 
  • I při venkovní teplotě -25 °C dosahuje voda v tepelném čerpadle 90 °C a vy tak máte záruku, že bude teplá i ve chvíli, kdy je největší odběrová špička.
  • Spotřeba tepelného čerpadla v kwh je v porovnání s ostatními nižší, a i přesto je tepelná účinnost (COP) stále velmi vysoká.
  • Umístění tepelného čerpadla je ideální na střechu bytové jednotky, na které nikomu nepřekáží, a i když je jeho provoz tichý, nevyvolává zbytečné obavy z narušení doposud klidného prostředí. 
  • Zapojení tepelného čerpadla vyžaduje určitou způsobilost, jeho ovládání je však velmi snadné, a to díky dotykového displeje a možnosti, nechat tepelné čerpadlo sledovat výrobcem online a zajistit tak jeho plnou funkčnost.
  • Pokud váháte nad pořízením, možná vás přesvědčí dotace na tepelná čerpadla, kterou můžete čerpat až do 50 % ze způsobilých výdajů. Dotace „Nová zelená úsporám“ je limitována, ale určitě se vyplatí ji využít. Více zde: https://novazelenausporam.cz/projekt/tepelne-cerpadlo-a-fotovoltaika-setri-penize/

Jak funguje tepelné čerpadlo

Princip tepelného čerpadla funguje na přeměně tepelné energie z jednoho média na jiné. Teplo je odebíráno z okolního prostředí a pomocí kompresoru a chladicího okruhu, který využívá oxid uhličitý, je přeneseno do systému ohřevu vody. Tepelná čerpadla vzduch/voda konkrétně odebírají tepelnou energii z venkovního vzduchu a pomocí výparníku a kondenzátoru ji přeměňují na teplou vodu. 

Další možné investice pro dlouhodobou úsporu bytového domu

Kromě tepelných čerpadel existují také další možná opatření, která přispívají k dlouhodobé úspoře energií v bytových domech. Pro tyto úpravy je nezbytné mít k dispozici bezpečné a spolehlivé vybavení. Jedním z nich je rozhodně pracovní plošina pro práci ve výškách, bez které se při rekonstrukci bytového domu zkrátka neobejdete. To by si samozřejmě ale měla zařídit firma sama, pokud necháte celou revitalizaci na dodavateli těchto služeb.

Zateplení fasády

Tepelná ztráta domu je zateplením fasády značně ovlivněna a zároveň citelně zlepšuje tepelný komfort uvnitř. Snižuje energetickou náročnost vytápění v zimních měsících a umožňuje udržení příjemných teplot v interiéru v parných letních dnech. Zateplení fasády bytového domu zvedá hodnotu nemovitosti a dokáže ušetřit až 30 % za náklady na vytápění.

zdroj: FasadySimek.cz

Výměna plastových oken

Moderní, energeticky úsporná okna s dvojitým nebo trojitým sklem a tepelně izolačními rámy minimalizují tepelné ztráty a umožňují lepší regulaci teploty v bytových jednotkách. To vede k úspoře energie a zlepšení celkového tepelného komfortu. Výměna za nová plastová okna je krokem k pětinásobnému snížení nákladů za energie. 

zdroj: Svet-oken.cz

Zasklení balkonu

Balkóny a lodžie mohou být zdrojem tepelných ztrát, zejména pokud jsou nezasklené nebo mají zastaralé izolační vlastnosti. Zasklení balkónů nebo lodžií pomocí kvalitních izolačních materiálů a skel snižuje tepelné ztráty a umožňuje využít prostor i v chladnějším počasí nejen pro chvilku odpočinku, ale například pro sušení prádla.

Zabezpečení domu

Moderní a vybavené domy a bytové jednotky mohou být lákadlem nezvaných hostů – zlodějů. Zabezpečení bytového domu je důležitým aspektem péče o jeho obyvatele a majetek. Kromě standardních opatření, jako jsou kvalitní zámky a kukátka na dveřích, mohou být instalovány i další prvky, jako jsou kamerové systémy nebo například elektronické zabezpečení dveří, které zvyšují bezpečnost. Podívejte se na ostatní tipy, jak zabezpečit dům a užívat si pocit bezpečí a pohody.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)