Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak zabezpečit hrubou stavbu před zloději?

  

Pokud stavíte rodinný dům, měli byste myslet na zabezpečení. Čím dříve, tím lépe, protože ani stavba uprostřed města není bezpečná. Anonymní prostředí nahrává tomu, že budou sousedé zloděje považovat za nějakou dodavatelskou firmu. Pokud si nějakých cizích lidí vůbec někdo všimne. Ještě horší je to při stavbě někde na samotě, kde není vůbec nikdo, kdo by na případné podezřelé osoby mohl upozornit. Každopádně zabezpečovací zařízení byste si neměli pořizovat až do hotového domu, ale minimálně v nějakém základním provedení už po dokončení hrubé stavby a namontování oken a dveří.

Co se krade?

V podstatě všechno. Stavební materiál (od cihel přes kabely, potrubí až po pytle cementu, či plechovky s barvami), nářadí i menší mechanizace, pokud na stavbě zůstane přes noc. Obranou není ani instalace vybavení, vymontovat třeba toaletu, umyvadlo, kuchyňskou linku nebo i nový kotel je pro zloděje maličkost. Taková krádež může způsobit i druhotné škody, když z ukradených radiátorů vyteče voda třeba na novou plovoucí podlahu.

Zloděj

Autor: TheDigitalWay

Oplocení je základ

I když se obyčejný plot může zdát jako snadno překonatelná překážka, oplocení pozemku, na kterém se staví, je úplný základ. Asi se tak neubráníte před organizovanými zloději, kteří si váš objekt cíleně vytipují, ale jako první pomoc proti příležitostným zlodějíčkům funguje dobře, stejně jako proti opilcům, kteří na nechráněný pozemek vběhnou jen z hecu, případně ve stavu, kdy moc neví, co dělají. Ale i oni mohou způsobit zbytečnou škodu.

Osvětlení

Temná parcela, na které po setmění není vidět, kdo se na ní pohybuje, je jako pozvánka pro lapky všeho druhu. Pokud na váš pozemek nedosahuje pouliční osvětlení, pořiďte si světla napojená na pohybová čidla, která parcelu osvětlí ve chvíli, kdy se na ní bude chodit někdo nepovolaný. Ale pozor na nastavení, aby světlo nezapínala každá toulavá kočka.

Elektronické zabezpečení

Zabezpečovací systém se skládá z ústředny, čidel a ovládání. Některá mají i sirénu. Systém může být napojen také pult centralizované ochrany. O nezvaných návštěvnících tak bude informována bezpečnostní služba nebo městská policie. Systémy mohou být rozšířeny také o kamery buď s online přenosem, nebo nahráváním. O konkrétním zařízení pro váš objekt je ale lépe poradit se s odborníkem.

Hlídač

Máte-li v rodině nudícího se vitálního důchodce, nebo naopak brigádu hledajícího juniora, můžete nechat stavbu hlídat. Pro hlídače ale bude potřebovat vhodnou místnost a funkční telefon. Můžete si samozřejmě najmout i profesionální agenturu, ale to se při stavbě trvající několik měsíců i déle může dost prodražit. Každopádně hlídač na stavbě je jednou z nejspolehlivějších variant ochrany stavby.

Pojistka

Ať už hrubou stavbu zabezpečíte jakoukoli formou, je vhodné se také pojistit. Existují specializované pojistky, které řeší vykradení nebo poškození hrubé stavby. Obvykle lze takovou pojistku převést po kolaudaci na normální pojištění nemovitosti. Vzhledem k drzosti zlodějů, neomalenosti vandalů a bohužel i většinové lhostejnosti ostatních se pojištění hrubé stavby určitě vyplatí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články