Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vymalovat dětský pokoj?

  

Barvy působí na každého z nás a na děti ještě mnohem silněji. Proto je dobré se při volbě výmalby do dětského pokoje držet osvědčených rad a nepodléhat aktuálním módním barevným vlnám.

Tlumené nebo výrazné barvy?

Děti milují výrazné barvy, ale na stěny bychom měli zvolit spíše odstíny pastelové a utlumené. Důvod je jednoduchý. Příliš pestré barvy by odváděly pozornost dětí, a pokud by barvených variant bylo moc, pro dětské vnímání by to znamenalo jen chaos.

Jsou pro děti lepší teplé nebo studené odstíny?

To, že se barvy dělí na studené a teplé odstíny, je všeobecně známo, ale které z nich jsou pro děti vhodnější? Teplé barvy (červená, žlutá, nebo oranžová) skutečně přinášejí pocit tepla, zahřívají a povzbuzují. Pokoj vymalovaný teplými barvami působí útulně, pohodlně, lidé jsou v něm šťastní. Ale jsou dost intenzivní a děti by mohly rozptylovat při učení i ve chvílích, kdy by měly odpočívat. Zelená, modrá a fialová jsou studené barvy a uklidňují, vyvolávají pocit ochlazení a také opticky zvětšují prostor.

Psychologové proto doporučují do dětských pokojů jako nejvhodnější kombinaci zelené a modré barvy. Zelená podporuje rozvoj osobnosti, kreativitu a také koncentraci, ale k tomu zároveň také potlačuje pocity úzkosti, navozuje pocit bezpečí. Testy prokázaly, že pomáhá porozumění textu a zrychluje čtení.  Modrá uklidňuje, potlačuje nejen úzkost, ale i agresivitu. V pokoji s modrou barvou se také dobře usíná. Holčičky milují růžovou a také tato barva se do dívčího pokojíčku hodí. Uklidňuje, probouzí v holčičkách pocit jemnosti a něhy.

S čím je barevně zkombinovat?

Ale tím výběr barev nekončí. Vždy závisí na tom, na kterou stranu je pokoj situován, kolik je v něm světla, jestli je úzký nebo široký a taky jestli je určen pro jedno nebo více dětí. Každou z výše uvedených barev je dobré kombinovat s nějakou kontrastní. Modrá se skvěle doplňuje žlutou či oranžovou, a to ať už na stěnách, tak i v doplňcích (závěsy, rolety, polštáře atd.).

Kontrastní barvou mohou být i velmi výrazné odstíny. I ty mají svůj psychologický efekt. Pokud má dítě nedostatek energie, pomůže červená. Ta povzbuzuje fyzicky i psychicky, přináší pocit tepla a dodává energie. Není ale vhodná pro děti se sklony k agresivitě. Nedoporučuje se používat ji jako dominantní, ale spíše jako doplňkovou.

Ve fialové jsou zkombinovány vlastnosti modré (klid) a červené (energie). To, o jaký odstín fialové se jedná a která z barev v ní převažuje, určí i její finální vliv na okolí. Fialová je považována za barvu moudrosti, kreativity, empatie a také vášnivosti. Ale nepřežeňte to, na senzitivní dítě by mohla mít příliš silný vliv, proto se doporučuje spíše tlumený odstín fialové.

Obrázky ano nebo ne?

V řadě dětských pokojíčků jsou na stěnách namalovány i pohádkové postavičky, nebo jiné obrázky dětských idolů či oblíbených předmětů. Ale vždy bychom měli respektovat skutečné přání dítěte a ne mu vnucovat vlastní vkus či své dětské hrdiny. I menší dítě si umí říct, co ho těší a co se mu naopak nelíbí. V každém případě by se to ale nemělo s výzdobou stěn přehánět. Příliš mnoho prvků by děti rozptylovalo.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články