Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak zalepit bazén pod vodou?

  

Zahradní bazény jsou buď stálé, umístěné pod úrovní terénu, nebo nadzemní. Ty jsou sice podstatně levnější, ale také snadněji náchylné k poškození. Těchto bazénů je několik základních typů – nafukovacím, fóliové s nosnou konstrukcí, případně samonosné s nafukovacím límcem.

Nejčastěji jsou vyrobeny z měkčeného PVC nebo podobného materiálu, které jsou označovány jako slepitelné plasty. Neměl by tedy být problém takový bazén opravit, a to jak na suchu, tak i napuštěný pod vodou, a to buď prostým slepení, nebo nalepením záplaty.

Jak se může bazén poškodit?

Nejčastější příčinou poškození bazénu jsou příliš divoké dětské hry, neopatrné čištění bazénu, příliš prudké přesouvání schůdků, nebo třeba skleněný střep z rozbité sklenice. Poškodit se může nejen dno, či stěna bazénu, ale také třeba zakrývací plachta.

Co budete potřebovat:

  • speciální lepidlo
  • záplatu dodávanou v sadě s lepidlem, nebo
  • vlastní záplatu (lze ji odstřihnout z přečnívající části bazénu, případně použit materiál se stejným složením), nebo
  • koupenou klasickou či samolepicí záplatu (můžete je koupit v prodejnách s vybavením pro bazény či v e-shopech)

Jaké vybrat lepidlo?

Pro úspěšné zalepení poškozeného místa je výběr správného lepidla velmi důležitý. Nejčastěji se doporučuje lepidlo na bázi polyuretanového kaučuku. Takové lepidlo je průhledné a díky použitému kvalitnímu kaučuku také velmi pružné a vodě odolné. Nevadí mu ani změny teplot. Některé sety lepidel také obsahují už zmíněnou průhlednou a zároveň dostatečně pevnou záplatu z měkčeného PVC.

Záplata

Záplata musí být vždy minimálně o centimetr větší, než je poškozené místo. Pokud nebudeme mít záplatu dostatečně velkou, trhlina se bude i po zalepení zvětšovat. Pokud si nechcete pořizovat záplatu samostatně, vyberte si lepidlo, kde jsou záplaty větší. Přilepení příliš malé záplaty by tak mohlo skončit ještě větší dírou.

Lepení pod vodou

Zatímco při lepení suchých částí bazénu nanášíme lepidlo na bazén i záplatu, při lepení pod vodou je to jinak. Na záplatu naneste vrstvu speciálního lepidla a ihned ji ponořte do vody a přiložte na poškozené místo. Důkladně ji uhlaďte a přitlačte. Záplata drží a bazén je možné ihned používat a voda neprosakuje. Opravuje-li takto dno bazénu, aspoň 12 hodin na dané místo nestoupejte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.57/5 (23 hlasů)

Související články