Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak si vylepšit pokoj?

  

Váš pokoj je vaše zázemí, ostrov soukromí a také viditelný projev vaší osobnosti. Ale někdy to prostě chce změnu, která nemusí být ani tak moc radikální. Stačí jen málo a budete se u sebe cítit hned lépe. Metody vylepšení pokoje jsou různé – od změn v podstatě kosmetických až po zcela radikální.

5 rad - jak na lepší pokoj

1. Ukliďte si

Od dob, kdy vás maminka přestala hlídat, jste možná trochu zvlčili a váš pokoj se stal malým vetešnictvím. Neškodí čas od času probrat, co se vám v pokoji nashromáždilo, nepotřebné vyházet a to, co si chcete nechat, trochu srovnat. Finančně ani časově vás to moc stát nebude, ale výsledek bude zřejmý na první pohled

2. Vymalujte

Barvy na nás působí, ať chceme či ne. Stačí tak změnit barevný odstín stěn nebo nábytku a změní se i celkový dojem z našeho pokoje. Působení barev zkoumala řada studií, které potvrdily, že takzvaně teplé barvy (červená, žlutá, hnědá, oranžová) navozují pocit tepla a člověku dodávají energii. Ve žluté místnosti můžete cítit fyzicky až o dva stupně vyšší teplotu, než tam ve skutečnosti bude, a podporuje také aktivitu. Červená povzbuzuje chuť k jídlu, takže pokud se chystáte hubnout, barvy do červena neměňte.

Naopak studené barvy (zelená, modrá, fialová) člověka zklidňují. V crazy červeném pokoji se asi moc nevyspíte, ale nejspíš se v něm nebudete nudit a ani tam neumřete hlady. Pokud se potřebujete zklidnit, vyberte si modrou, a při přemíře stresu a duševního vypětí zase pomůže zelená. Šedá ale moc dobrá nebude, snižuje totiž pracovní výkon, a pokud je jí moc, může vést dokonce až k depresivním projevům.

3. Změňte rozestavění nábytku

Změnu může také přinést nový kus nábytku, třeba pohodlné křeslo, ale i bez nakupování se v pokoji dá mnohé změnit přestavěním nábytku. Pokud nejste zrovna Arnie, doporučuji si změřit jak pokoj, tak jednotlivé kusy nábytku ve stejném měřítku a vyzkoušet si přesuny nejdříve na papírovém modelu. Nezapomeňte na to, že dveře skříní i pokoje musíte otvírat stejně jako okno.

Inpirace:

Obývací pokoj, dřevěný kulatý stůl, pohovka

 

CC: jill

Bílo stříbrný obývací pokoj

CC: leemelina

Moderně vybavený obývací pokoj

CC: Erika

4. Světla dělají domov

Jedno centrální světlo určitě nestačí, ale i při jeho výběru bychom měli brát v potaz parametry pokoje. Čím vyšší strop, tím masivnější může centrální svítidlo být. Výběr jeho tvaru, počtu žárovek i jejich typu (klasické, halogenové, LED…) závisí jen na obyvateli pokoje. Někomu vyhovuje bílé světlo, jiný naopak potřebuje teplé žluté osvětlení. Ale jeden lustr je málo. Určitě byste měli osvětlit pracovní plochu, pokud ji v pokoji máte, a také relaxační zónu. Skvěle vám bude sloužit i lustr nebo lampa s plynulým ovládáním intenzity světla.

5. Vylepšení za pár korun

Hodně změní i dekorace. Nové polštáře na pohovce, nebo posteli, obrázky či plakáty na zdi, nebo výměna závěsů za žaluzie může celkové vyznění pokoje dokonale proměnit. Živé květiny zase zvýší přirozenou vlhkost v místnosti a pokoj celkově zlidští.

Tak už jste si vybrali? Metody můžete samozřejmě i libovolně zkombinovat, ale než se do toho dáte, stanovte si finanční limit a snažte se ho dodržet. Někdy je finanční bič nejefektivnějším způsobem, jak probudit vlastní kreativitu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články