Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak se zbavit vrzání parket?

  

Ačkoli se před lety zdálo, že s nástupem plovoucích podlah parketám odzvonilo, populární jsou stále. Ve starých domech mohou opravené parkety perfektně dotvořit historický interiér, ale uplatní se i ve zcela moderně zařízených místnostech. Ale právě ve starších domech se můžete setkat s jedním nepříjemným jevem – vrzáním parket.

Co je důvodem vrzání

Parkety se vyrábějí ze dřeva. Ať už jsou úplně nové nebo letité, jsou vyrobeny z přírodního materiálu. I když se před výrobou parket nechá dřevo vyschnout, musíte se připravit na to, že pořád takzvaně pracuje, a to vlivem teploty a relativní vlhkosti vzduchu v místnosti. Den, noc, změny teplot venku i uvnitř, vlhkost ve vzduchu z deště – to vše má vliv na objem dřeva. Teplo a sucho parkety vysuší, vlhko a chladno naopak roztáhne. Pohyby se neustále opakují, což může vést k tomu, že se parketa uvolní. A není ani tak důležité, zda byla připevněna hřebíky nebo lepidlem, rozpínání a smršťování zvládne časem parketu z upevnění uvolnit. Jediným držákem parkety pak zůstane drážka a pérko. Pak stačí na takovou parketu stoupnout nebo ji jinak zatížit, dřevěné části se o sebe začnou otírat a parkety vržou. Kdo to zná, potvrdí, že je to zvuk velmi nepříjemný.

Co s tím?

Při vrzání parket máte na výběr tři varianty opravy:

  • přeložení parket
  • zbroušení parket
  • kompletní rekonstrukci parketové podlahy

Přeložení

Při překládání parket musíte vrzající místa rozebrat a přeložit je, přičemž při nové pokládce použijete kvalitní lepidlo na zafixování parkety k podložce. Doporučuje se řídké polyuretanové lepidlo, které mění svůj objem během vysychání. Díky tomu, že se roztáhne, vyplní plně prostor pod parketou a parketa pevně přilne k podkladu. Pod parketu ho můžete nanést úzkou dírkou vyvrtanou do parkety a tu pak zacelit akrylátovým tmelem v barvě parket. Opravená místa musíte minimálně na půl dne zatížit.

Vybroušení

Může pomoci i pečlivé zbroušení parket. Při něm získáte dřevěný prach ve stejném odstínu, jako jsou parkety. A právě takovým prachem vyplňte mezery mezi jednotlivými spárami. I ty totiž mohou vrzat. Když je prachem zatmelíte, bude to vypadat dobře a vrzání můžete eliminovat. Pokud ale i po takovém zásahu nějaká parketa vrže, přeložte ji. Zbroušené parkety natřete lakem a nakonec naolejujte. Broušení parket je dost dřina, el můžete si buď pomoci vhodnou technikou, nebo si rovnou pozvat profesionály, kteří parkety zbrousí za vás.

Kompletní rekonstrukce

Kompletní znamená skutečně celková. Rekonstrukcí musí projít všechny podlahové vrstvy až k nosným trámům. Ale to je už v podstatě zásah do stavební konstrukce, takže pokud nejste profesionální stavař, raději si objednejte odbornou firmu. Taky to nebude ze dne na den a nadělá to dost nepořádku. Než se do toho pustíte, zkuste raději jednu z předchozích variant, případně obě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články