Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Kdy rekonstruovat byt?

  

Nabízí se odpovědět, že nejlépe ve chvíli, kdy to byt potřebuje a kdy na to máme peníze. Než se do rekonstrukce dáte, měli byste si odpovědět na několik základních otázek.

Vyplatí se rekonstrukce v pronájmu?

Pokud máte nájemní smlouvu na dobu neurčitou, tak ano. V opačném případě si pořádně ošetřete, jak to bude s náklady na rekonstrukci v případě, že vám majitel pronájem bytu zruší. V žádném případě nedejte na sliby, chtějte to písemně a ideálně si zaplaťte i advokáta, protože rekonstrukce není nic levného. Investovat třeba stovky tisíc a po dokončení všech prací dostat z bytu výpověď bez náhrady vynaložených prostředků není zrovna nejlepší řešení. Ostatně na všechny větší rekonstrukční práce stejně souhlas majitele nemovitosti potřebujete.

Proč rekonstruujete?

Někdo se rekonstrukce pouští, aby si zkvalitnil životní podmínky, jiný proto, že chce zhodnotit svou investici a další proto, že se byt chystá pronajmout. Tomu by se měl přizpůsobit i rozsah rekonstrukce a její podoba. Chcete-li byt pronajímat, snažte se neprosazovat příliš vlastní vkus, design volte spíše střídmý a vyvarujte se extrémům v materiálech i barvách. V případě, že by rekonstruujete pro sebe, zamyslete, zda se v nejbližších letech nemůže změnit počet osob, které v bytě budou žít, nebo zda se nějak jinak nezmění podmínky jeho užívání. Pokud se třeba dosud pracující manželé chystají do důchodu, měl by byt být uzpůsoben tomu, že v něm budou trávit mnohem víc času. Stejně tak nemá cenu vytvářet studentský pokojíček potomkovi, který se chystá pronajmout si vlastní byt. Proberte to s celou rodinou a myslete dopředu.

Jak moc rekonstruovat?

Máte-li dostatek vlastních financí, udělejte všechny potřebné opravy najednou. Pokud si půjčujete, zvažte, jak velkou půjčku zvládnete splácet a rekonstrukci si případně rozložte do více kroků. Každopádně byste měli začínat tím, co snižuje zásadně kvalitu bydlení, případně může být dokonce zdraví nebezpečné. Pokud si nejste jisti, nechte si byt prozkoumat odborníkem. Vyplatíte se tak revize elektroinstalace, plynového vedení a zjištění, jak je na tom byt s vlhkostí. Zkontrolujte i místa, kam se běžně nedíváte, například za vestavěnými skříněmi nebo knihovnou po dědovi, s níž už se dlouho nehýbalo. Může tam čekat nepříjemné překvapení v podobě plísně či vlhké zdi.

Co budete potřebovat, než začnete

Stavební úpravy můžete v bytě provádět i bez stavebního povolení. Závisí na tom, jak rozsáhlá rekonstrukce je. Stavební povolení je vyžadováno, když se zásadně změní vzhled celé budovy, když provádíte zásahy do nosných konstrukcí a stěn, měníte velikost nebo umístění oken, měníte velikost balkonu, případně pokud budete měnit způsob vytápění či jinak ovlivňovat požární bezpečnost. Ohlášení vám stačí, když se díky stavebním úpravám změní forma užívání některé části bytu. Například si část chodby přidáte ke koupelně a zvětšíte tak její plochu. Pozor, ohlášení se týká ale i změny materiálu. Když bude těžší než ten dosavadní, ohlášení potřebujete také, a navíc i statické posouzení a projektovou dokumentaci. U ostatních prací se obejdete bez stavebního povolení i ohlášení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)