Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Snížení horka v domě?

  

Letní vedra rozpalují i naše domy. Ne každý snáší klimatizaci, protože velké teplotní šoky jsou častou příčinou angín, nachlazení a dalších onemocnění. Vůbec se třeba nehodí pro revmatiky. Navíc je klimatizace také velkým konzumentem energie, což se může nepříjemně odrazit v účtu za elektřinu. Ochladit byt či dům ale můžete i jinak. Každý stupeň na teploměru dolů příjemně ovlivní pobyt doma.

Větrání ano, ale chytře

Nejčastějším řešením horka v domě je otevření oken, ideálně tak, aby se vytvořil průvan. To ale nemusí být nejlepší nápad. Chladnější může dům zůstat, když přes den naopak všechna okna necháme zavřená a horko z venku dovnitř vůbec nepustíme. Ne vždy to ale jde. Zejména pokud jste celý den doma a vaříte, bez otevřeného okna se neobejdete. Proto je třeba mít okna zakrytá žaluziemi, závěsy nebo roletami. Existují i rolety, které cíleně pohlcují sluneční záření, ačkoli v místnosti je příjemné přítmí. Minimálně u přízemních oken jsou na zvážení také venkovní žaluzie. Větrat je lepší až večer, ideálně po západu slunce. V noci ale dejte přednost jen ventilaci, protože okno otevřené dokořán může přilákat zloděje.

Ventilátor jako první pomoc

Místo klimatizace používá řada lidí raději jenom ventilátory. Můžete si nastavit jak intenzitu, tak směr vzduchu a místnost ochladit. Navíc už dávno nejsou k dispozici jen vrtulové ventilátory, které mohou být potenciálním nebezpečím třeba pro malé děti. Bezlopatkové ventilátory se hodí i do dětských pokojů. Moderní ventilátory mají většinou několik variant vhánění vzduchu do místnosti a teplotu ovlivňují o několik stupňů, tedy ne tak radikálně jako klimatizace.

Máte kvalitně postavený dům? I to má vliv.

Na teplotu v domě mohou mít vliv i zdánlivě nesouvisející věci, jako je vnitřní dispozice, situování domu na pozemku, fakt, zda má či nemá kvalitní izolaci stěn i střechy, jaká je podlahová krytina, zda má zelenou střechu, jaká zeleň je v jeho okolí atd. Dům může ochladit i vodní plocha v jeho blízkosti. Na okna si také můžete nechat nainstalovat fólie odrážející sluneční světlo. Zastřešení terasy či balkonu, třeba jen látkovým baldachýnem, markýzou či slunečníkem také pomůže ochladit přilehlou místnost.  

Teplota je subjektivní

Každý snáší horko jinak. Teplotu můžete snížit i tím, že se vhodně obléknete a budete dostatečně pít. Pobíhat doma jen tak není nejlepší řešení. Pro oblečení volte spíše lehké chladivé materiály, například len, hedvábí, satén, bavlnu…. Dostatek tekutin, ideálně vody, ale klidně i teplého čaje vám může taky zlepšit subjektivní vnímání teploty u vás doma. Klidně si dejte i několikrát za den vlažnou či studenou sprchu. Tu si můžete nainstalovat i na zahradě a osvěžení si dopřát kdykoli jdete kolem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)