Jak na čištění trouby bez chemických prostředků?

Jen máloco je tak nepříjemné, jako čištění trouby, snad s výjimkou čištění odpadu v koupelně nebo filtru pračky. Znáte se snad někoho, kdo by troubu čistil po každém použití? Já ne. Občas se něco připeče, někde něco vyteče, případně zapadne tam, kam nemá. A když se to nevyčistí hned, vznikne mastná nevzhledná vrstvička, kterou už odstranit musíme.

Pokud nechcete utrácet za drahé chemické přípravky, nebo jejich složení vadí vašemu ekologickému smýšlení, zkuste to bez chemie. Něco funguje lépe, něco hůře, ale určitě bude trouba po použití kterékoli z těchto metod v lepším stavu než na začátku.

Čistící pasta | Jedlá soda | Citrónová štáva | Ocet | Prášek do pečiva | Sůl

Čisticí program

Většina moderních trub je vybavena čisticím programem, kdy se do pekáče nebo jiné vhodné nádoby nalije voda, zapne se na nižší teplotu dle návodu a nechá běžet. Působení páry změkčí nečistoty, které pak odstraníte hadříkem nebo houbičkou.  Pokud takový program nemáte, postupujte stejně, ale zvolte klasický program a teplotu cca 50 °C.  Doporučuje se také do vody dát kousky citronu.

Co budete muset vždy?

Ať už si vyberete jakoukoli z následujících metod, vždy bude třeba začít tím, že z trouby vyjmete vše, co jde. Tedy mřížky, plechy, případně i teploměr. U některých typů lze vyjmout i teleskopické lištičky a vyndat i dvířka. A pak se dejte do práce s některým z domácích prostředků.

Domácí čisticí pasta

Zhruba půl hrnku jedlé sody se smíchá s vodou. Tu přidávejte po lžících, aby měla pasta správnou konzistenci vhodnou pro roztírání. Pastu naneste na všechny plochy i ostatní části s výjimkou topných těles. Protože je pasu třeba doslova natlačit i do koutů, doporučuji rukavice, jinak budete po troubě dlouze čistit i své ruce. Sodová pasta do sebe vstřebá nečistoty a změní barvu na hnědou, případně až černou. Pak nechte pastu působit nejlépe 12 hodin a poté ji vlhkým hadříkem odstraňte. V méně přístupných místech použijte plastovou špachtli a povlak seškrábněte. Místa, která jsou i po tomto procesu ještě pastou pokrytá postříkejte vinným octem (nejlépe z rozprašovače). Vznikne jemná pěna, kterou odstraňte papírovou utěrkou a pak troubu několikrát umyjte vodou až do chvíle, kdy bude úplně čistá a lesklá.

Jedlá soda jinak

Jedlou sodu nemusíme použít jen jako pastu, ale můžeme ji také rozpustit ve vodě a do trouby roztok nanést ostřikovačem. Pastu zmíněnou výše můžete vylepšit citronovou šťávou, skvěle pak funguje i na dvířka, která bývají zastříkána. Nechte pastu nebo roztok působit asi hodinu a pak nečistoty odstraňte vlhkým hadrem a plastovou škrabkou.

Citronová šťáva

Citrón je v kuchyni prostě nepostradatelný – od vaření, pečení až po úklid. Ostatně, voní o moc líp než chemické výrobky, které se jeho vůni snaží napodobit. Citronovou šťávu můžete použít nejen jako součást jiných past či roztoků, ale také samostatně. Zkuste citronovou šťávou postříkat třeba špinavé dno trouby a citron můžete také přidat do teplé vody, kdykoli troubu jen běžně čistíte. Já používám citróny i jako houbičky – vymačkané poloviny citrónu používám na otírání stěn i skla trouby.

Ocet

Také ocet se hodí nejen na salátové zálivky, ale podobně jako citrón vylepší účinky teplé vody při čištění. Výborně poslouží také, když budete chtít očistit všechny vyňaté součásti. Do horké vody přidejte ocet a nechte mřížky, lišty a další menší části odmočit. Nejmastnější části můžete vyčistit houbičkou s neředěným octem. Když smícháte decilitr octa s práškem do pečiva a špetkou soli vznikne čistící směs, kterou musíte používat při otevřeném okně, protože bublá a mohla by vás dráždit. Směs lze použít na odmaštění ploch a na dvířka.

Prášek do pečiva podruhé

Dvířka jsou špinavá nejviditelněji a tak kromě výše zmíněných máme ještě jeden recept na jejich vyčištění. Do jednoho litru teplé vody nasypte jeden sáček prášku do pečiva. Hotovou směs naneste na vnitřek skleněných dvířek vaší trouby a nechte 30 minut působit. Pak je otřete bavlněným hadrem a nakonec omyjte vodou.

Kuchyňská sůl

Sůl se používá jako první pomoc při čerstvě napálených nečistotách. Buď ji dejte do kastrůlku, nebo jiné vhodné nádoby, případě ji nasypte přímo na napáleniny. V obou případech ji pak zahřejte. Výpary ze soli pomohou vyčistit mastnotu. Vysypaná sůl se nechá teplem zhnědnout a pak se vymete nebo vysaje, případně odstraní hrubým kartáčem. Nakonec se trouba po solné kůře vytře vlhkým hadříkem.

Jak na nerezové části?

Chromované nebo nerezové povrchy je třeba nejen mechanicky očistit, ale nakonec i pořádně vyleštit. Na vyleštění můžete použít hadřík poprášený moukou, nebo pokapaný olivovým olejem.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články